בחור נח לאחר טיפול אחרי עקירה
Badge field

משך זמן ההחלמה לאחר עקירת שיניים כירורגית: מה נחשב נורמלי?

Published date field

כמה זמן ייקח לפה להחלים לאחר עקירת שן כירורגית? זמן ההחלמה שונה ממטופל למטופל, אך ניתן לנקוט בצעדים להבטחת תהליך החלמה בריא. זמן ההחלמה לאחר עקירת שן בינה עשוי להימשך זמן רב יותר, וחולים במצבים בריאותיים מסוימים עשויים לחוות תסמינים לתקופה ממושכת. להלן מספר הנחיות למה לצפות לגבי זמן ההחלמה לאחר עקירת השן וטיפים להחלמה מהירה.

מה קורה לאחר עקירת שן כירורגית?

המכתש שנשאר בחניכיים לאחר עקירת השן עובר שלושה שלבים בתהליך ההחלמה. מאמר בכתב העת Frontiers in Physiology מסביר כי השלב הראשון הוא השלב הדלקתי. החניכיים מודלקות, קריש דם נוצר בתוך המכתש ושכבה הנקראת רקמת גירעון נוצרת מעל הפצע. רקמה חדשה מחליפה בדרך כלל את הקריש תוך שבוע לאחר הניתוח. בעקבות תהליך זה חל שלב השגשוג, כאשר הפצע מתחיל להיסגר. השלב האחרון נקרא שלב ההבשלה. התאים באתר יוצרים מבנים חדשים, רשתות גרמיות ורקמת חיבור, הנקראת קולגן, המכסה את אזור הההחלמה.

משך זמן ההחלמה הכולל לאחר עקירת שיניים כירורגית

לאחר מכן, סביר להניח שעדיין תחוו נפיחות ואי נוחות קלה, במיוחד ביום השני, כפי שמסביר ה-NHS, שרות הבריאות הלאומי בבריטניה. מטופלים יכולים להתחיל לחזור לתזונה רגילה לאחר מספר ימים, והנפיחות אמורה לרדת באופן משמעותי לאחר שבוע. עם זאת, עשויים לחלוף עד שבועיים עד שהנפיחות תיעלם לחלוטין. לאחר כשבועיים, בדרך כלל תבקרו שוב אצל רופא השיניים שלכם לבדיקת ביקורת לאחר הניתוח. בביקור זה הוא יבדוק את מצב תהליך ההחלמה שלכם כדי להבטיח התאוששות מוצלחת.

כל מי שעובר עקירת שן יחווה זמן ההחלמה שונה. כפי שמציין מאמר בכתב העת Frontiers in Physiology, גורמים מסוימים עשויים להשפיע על ההתאוששות שלכם ועל זמן ההחלמה לאחר העקירה, כגון:

  • סוכרת
  • טיפולי הקרנה בפה
  • הפרופיל הביולוגי שלכם
  • תרופות מסוימות
  • HIV או מצב אחר הגורם למערכת חיסונית מוחלשת

אם אתם מודאגים מאחד הגורמים הללו או שאתם חוששים שלאזור העקירה שלכם לוקח יותר מדי זמן להחלים, דברו עם רופא השיניים.

זמן ההחלמה לאחר עקירת שן בינה

זמן הההחלמה בעקבות עקירת שן בינה עשוי להימשך עד שבועיים, על פי ה-NHS, שירות הבריאות הלאומי בבריטניה. לאחר הסרת השיניים הטוחנות הגדולות הללו בחלק האחורי של הפה, ייקח זמן מה עד להחלמה מלאה של החניכיים והעצם, והרקמה הרכה עשויה להיות רגישה למשך מספר שבועות. חלק מהמטופלים יחוו אי נוחות למשך כמה ימים, ואחרים יחוו רק מעט אי נוחות או כלל לא.

טיפים להחלמה מהירה

כדי להאיץ את זמן הההחלמה לאחר עקירת שיניים כירורגית, תוכלו לנקוט באמצעים להגנה על המכתש הפתוח ולהימנע מהפרעה לקריש הדם. ספקית שירותי הבריאות הבינלאומית Bupa ממליצה לא לשטוף את הפה במשך 24 שעות לאחר העקירה. ביום השני, יש לשטוף את הפה בעדינות בתמיסה של כפית מלח אחת בכוס מים פושרים. Bupa ממליצה לצחצח שיניים מהערב שלאחר העקירה, אך להתחיל בהרחקת מברשת השיניים מהפצע, ולהתחיל התקרב לכיוון המכתש בכל יום. אך יש להקפיד להימנע מיריקה בכוח או שטיפה נמרצת.

אל תימנעו מאכילה, אלא בחרו במזונות רכים ולעסו בצד הפה הנגדי לאזור העקירה. אם הלחי שלכם מתנפחת, החזיקו אריזה קפואה כלשהי בצידו החיצוני של הפה למשך 20 דקות, ואז הסירו אותה למשך 20 דקות. אם הנפיחות נמשכת יותר מ-24 שעות לאחר העקירה, השתמשו באריזה חמה באותו אופן. אין לעשן או להשתמש במוצרי טבק לפחות שלושה ימים לאחר הניתוח.

עקירת שן היא אירוע טראומטי לפה שלכם, אך הגוף מתחיל בתהליך הההחלמה במהירות. לאחר מספר ימים, אתם עשויים אפילו לשכוח לרגע שעברתם עקירת שיניים. התייחסו לאזור העקירה בעדינות ופעלו לפי עצת רופא השיניים לקבלת ההחלמה המהירה ביותר והתוצאה הטובה ביותר.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו