אישה אוכלת שוקולד וחווה רגישות בשיניים

האם השיניים שלכם רגישות לסוכר?

למרות שאולי שמעתם על אנשים שיש להם רגישות בשיניים כאשר הם שותים משהו חם או קר מאוד, האם ידעתם שהשיניים שלכם יכולות גם להיות רגישות לסוכר? אם אתם אוהבים את הטעם של משקה קל ממותק אחרי יום ארוך בעבודה, אולי אתם לא מבינים את ההשפעה הרעה שיכולה להיות לסוכר במשקאות האלה על השיניים שלכם. המשיכו לקרוא כדי לדעת את הסימנים של רגישות בשיניים וכיצד לטפל בה.

מהי רגישות בשיניים?

אם השיניים שלכם בריאות, שכבת אמייל תכסה ותגן על עטרת השיניים שלכם (החלק שמעל קו החניכיים שלכם). מתחת לאמייל שוכן הדנטין, שהוא הרבה פחות צפוף מהאמייל ומכיל צינורות ותעלות מיקרוסקופיות. אם אתם מאבדים את האמייל על השיניים שלכם, מזון חם, חומצי, קר או מתוק עלול להגיע לדנטין שלכם, ולגרום לרגישות בשיניים.

על פי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, חלק מהסיבות לאיבוד האמייל הן:

  • חורים בשיניים או עששת
  • צריכת מזון ומשקאות חומציים
  • בלאי של אמייל כתוצאה מצחצוח חזק מדי וממזונות או משקאות חומציים מדי
  • נסיגת חניכיים
  • ריפלוקס חומצי

איך תדעו אם השיניים שלכם רגישות? אם יש לכם שיניים רגישות, אתם עלולים לחוות כאב או אי נוחות כתגובה לכל אחד מהדברים הבאים: מזון או משקאות מתוקים, מזון או משקאות חמים או קרים, מזון או משקאות חומציים, צחצוח או שימוש בחוט דנטלי, ואפילו אוויר קר או מים קרים. אתם עלולים להרגיש את הכאב או אי הנוחות בשורש השן.

מדוע סוכר פוגע בשיניים שלי?

למרות שממתקים ומשקאות ממותקים יכולים להיות טעימים, הם יכולים לשחוק או להמיס את האמייל שלכם. לפי איגוד השיניים של אינדיאנה, חיידקי הפה מגיבים לסוכר בממתקים ובמשקאות, ומייצרים חומצה. החיידקים המייצרים חומצה אוכלים את האמייל, וגורמים לרגישות בשיניים ואף לחורים בשיניים. ואז, למרבה האירוניה, כאשר אתם צורכים יותר מהמשקאות הממותקים או ממתקים, הם יכולים לעורר את אותו כאב שהם יצרו מלכתחילה, מכיוון שהשיניים שלכם רגישות כעת לסוכר.

טיפולים לשיניים רגישות

אם אתם חוששים שאולי אתם חווים רגישות בשיניים, עליכם לפנות לרופא/ת השיניים שלכם, שככל הנראה עשוי/ה להמליץ על אחד או על כמה מהטיפולים הבאים:

משחת שיניים לרגישות. המרכיבים במשחת שיניים לשיניים רגישות עוזרים לחסום העברת תחושה ממשטח השן לעצב, אך זה עשוי לדרוש שימושים רבים לפני שהשיניים שלכם ירגישו פחות רגישות.

לכה פלואוריד. לכה הפלואוריד תיושם על השיניים שלכם במהלך התור שלכם במרפאת השיניים על ידי השיננית. הלכה תתקשה על השיניים ותפחית את העברת הדחפים העצביים לשיניים ותחזק את אמייל השן.

כתר, שיבוץ/שחזור או שחזור מורכב. לאחר הסרת הריקבון, רופא/ת השיניים יכול/ה לקבוע אם יש צורך בכתר, שיבוץ או כיסוי, או שרף מרוכב.

השתלת חניכיים כירורגית. אם שורש השן שלכם איבד רקמת חניכיים, השתלת חניכיים כירורגית תושלם על ידי רופא/ת חניכיים כדי להחליף את רקמת החניכיים שאבדה, להגן על השורש שלכם ולהפחית את רגישות השיניים.

טיפול שורש. אם הרגישות נמשכת, רופא/ת השיניים שלכם עשוי/ה להמליץ על טיפול זה.

בנוסף, היגיינת פה נכונה היא המפתח. אולי תרצו גם לשנות את הרגלי האכילה שלכם ולצמצם את כמות הסוכר או המשקאות הממותקים שאתם צורכים כדי לשמור על האמייל שלכם מוגן.

אם אתם תוהים, "מדוע הסוכר פוגע לי בשיניים?" אז הגיע הזמן לבדוק עם רופא/ת השיניים שלכם. רגישות בשיניים ניתנת לטיפול, וקצת השגחה ותשומת לב יעזרו להרחיק את רגישות השיניים!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו