אישה שותה מים בניסיון להיפתר מהופעת לשון צהובה

לשון צהובה סימפטומים, גורמים וטיפולים

הגוף שלכם הוא מתקשר נהדר. כשמשהו אינו כשורה, הוא כנראה יתריע על כך. לדוגמא, אתם וודאי תדעו כשישנה בעיה בשן שלכם אם תרגישו כאב חד כאשר אתם שותים משקה חם או קר. אך מה בדיוק הגוף שלכם מנסה לומר אם כשאתם מביטים במראה ומגלים שיש לכם לשון צהובה? אנחנו נפרט את הגורמים האפשריים, הסימפטומים, והטיפולים בלשון הצהובה שלכם כך שתוכלו להשיב אותו לצבע ומצב שתוכלו לחייך לגביהם.

מדוע הלשון שלי צהובה?

לגלות שהלשון שלכם צהובה עשוי להפעיל אזעקה שמשהו לא כשורה. ברוב המקרים, לשון צהובה יחסית אינה מזיקה, אך במקרים מסויימים זה יכול להיות סימן למחלה בסיסית.

לשון צהובה היא לרוב תוצאה של הגיינת פה לקויה או מצב של פה יבש. אוכל ובקטריה יכולים להצטבר על הפפילות (גבשושיות קטנות המרכיבות את משטח הלשון). אם הפפילות שעל הלשון שלכם מתרחבות, בקטריה בפה יכולה לגרום לפפילות לשנות את צבען. תוכלו לרפא את זה על ידי תרגול של הגיינת פה טובה.

ובזמן שלשון צהובה לכשעצמה היא לרוב אינה מזיקה, הגיינת פה לקויה אשר גורמת לה יכולה להוביל למצבים חמורים יותר כמו מחלת חניכיים ואובדן שיניים. לכן, הקפידו לשמור על בריאות השיניים שלכם. צחצחו שיניים לפחות פעמיים ביום, ואל תשכחו לצחצח את הלשון שלכם. נקו בין השיניים עם מברשת ייעודית לאזור או סילון מים לפחות פעם ביום. שקלו להשתמש במוצרים יעילים נוספים כמו מי פה מיקרוביאלים ומגרד לשון. והקפידו לפגוש את רופא השיניים שלכם לביקורות קבועות כדי שיוכל לזהות מוקדם כל בעיה מתפתחת. צעדים אחרים שתוכלו לנקוט כוללים:

 • שתיה מרובה של מים.
 • הקפדה על תזונה מזינה.
 • והפסקת העישון אם הינכם מעשנים.

אם אתם מקפידים על הגיינת פה והלשון הצהובה שלכם איננה נעלמת מעצמה בתוך שבוע, או שמצבכם מדאיג אתכם, אל תחכו וקבעו פגישה עם רופא השיניים שלכם או מומחה בריאות אחר. ייתכן שמצבכם חמור יותר.

מה עוד גורם ללשון צהובה?

לשון צהובה יכולה גם להגרם על ידי:

 • לשון גאוגרפית
  זה הוא מצב אינו מזיק שקורה כאשר ללשון שלכם יש מחסור בפפילות באזורים מסוימים, מצב שגורם לכתמים לבנים או אדומים שיכולים להידמות לאיים על מפה. גבולות ה"איים" הללו יכולים להראות כשיש להם קו מתאר צהוב. מצב זה אינו מהווה איום ונוטה לעבור מעצמו.
 • לשון שחורה ושעירה
  על פי Columbia University, הלשון יכולה להיראות צהובה לפני המצב זה הלשון יכולה להראות כאילו היא מגדלת שיער שחור (אל דאגה, היא לא). תאי עור מתים מצטברים על הפפילות, וזה גורם להן להיות ארוכות יותר מהאורך הנורמלי שלהן. הפפילות הארוכות האלו נוטות להכתם בקלות מכל חומר שאתם צורכים. החדשות הטובות הן שזה אינו מזיק וניתן לטיפול בקלות על ידי העלמת גורמים לתופעה זו (כמון עישון) והקפדה על הגיינת פה טובה.
 • תרופות
  תרופות מסויימות גם כן יכולות לגרום ללשון שלכם לשנות צבע. במיוחד כל תרופה המכילה ביסמוט, עלולה לגרום לשינוי צבע צהוב. על פי מרפאת Cleveland Clinic, ביסמוט הוא מרכיב בתרופות המטפל בשלשולים, בטן רגיזה, צרבת, עיכול חומצה ובחילה.
 • צהבת
  צהבת יכולה לגרום לעור שלכם ולעיניים שלכם להפוך לצהובים וכן לשכבה צהובה על הלשון שלכם. ובמקרים מסוימים היא יכולה לגרום ללשון שלכם להפוך גם כן לצהובה . צהבת מופיעה כאשר יש לכם יותר מידי בילירובין בגוף מפני שהכבד שלכם אינו מפרק אותו כראוי. זהו יכול להיות סימן למצבים חמורים יותר כמו מחלת כבד, מחלת דם, או חסימה בדרכי המרה. צרו קשר מייד עם הרופא שלכם אם אתם חושבים שיש לכם צהבת.

אם יש לכם לשון צהובה, תוכלו להיות וודאי בטוחים שזהו מצב שאינו מזיק יחסית ויכול להפתר על ידי תרגול הגיינת פה טובה. אם המצב אינו נעלם, קבעו פגישה עם הרופא שלכם לדיאגנוזה וטיפול. מאיזו סיבה שלא תהיה לכם לשון צהובה, אנחנו מקווים שהם יסייעו לכם להשיבה למצב שבו תוכלו לחייך עליו.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו