נשים צוחקות כי הן יודעות מה השיטות למניעת ריח רע מהפה
Badge field

מניעת ריח רע מהפה אצל מבוגרים

Published date field

ריח רע מהפה, המכונה לפעמים באשת הפה, עלול להוות בעיה מביכה עבור כל אחד. עם זאת, מבוגרים מועדים יותר לריח רע מהפה בגלל הרגישות שלהם למספר מצבים רפואיים ודנטליים. מניעת ריח רע מהפה מתחילה בהבנת מקור הריח המטריד. להלן כמה מהגורמים השכיחים של ריח רע מהפה בקרב אנשים מבוגרים, וטיפים שיכולים לעזור לכם לשמור על ריח רענן ועל בריאות הפה - לא משנה באיזה גיל.

גורמים לריח רע מהפה

מעל 50 אחוז מהמבוגרים מתלוננים על ריח רע קבוע מהפה, על פי מאמר בכתב העת להיגיינת הפה The Journal of Dental Hygiene. פעמים רבות, הריח הוא אירוע זמני הנגרם מאכילת מזונות מסוימים, כגון שום, בצל ותבלינים מסוימים. צריכת אלכוהול ועישון או לעיסה של טבק יכולים גם הם לתרום לריח רע מהפה. מניעת ריח רע מהפה שמקורו בגורמים חיצוניים מסוג זה כרוכה פשוט בהימנעות מהגורם הבעייתי. אולם אלו אינם הגורמים הפוטנציאליים היחידים לריח רע מהפה. לדוגמה, על פי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, מצבים בריאותיים רבים, כולל דלקת שקדים ונזלת אחורית (Post-nasal drip), יכולים גם הם לתרום לריח רע מהפה.

מחלת חניכיים וריח רע מהפה

צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי בצורה לא קבועה או לא מלאה מאפשרים לרובד חיידקים (פלאק) להצטבר על השיניים והחניכיים, ולהוביל למחלות חניכיים - דבר שעלול בנוסף לגרום לריח רע מהפה. המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) אומר כי שכיחות מחלות החניכיים עולה עם הגיל וכי 70 אחוז מהמבוגרים בגיל 65 ומעלה סובלים ממחלת חניכיים. אחד מסימני האזהרה הראשונים למחלת חניכיים הוא ריח רע מהפה. עם התקדמות מחלת החניכיים, חומרת הריח עולה בגלל דימום נרחב ורקמת חניכיים מודלקת.

טיפול במחלת החניכיים עשוי לפתור את בעיית הריח הרע מהפה. רופא השיניים שלכם ירצה לנקות את השיניים כדי להסיר משקעי אבנית על מנת שהחניכיים יוכלו להירפא, והוא גם ימליץ שתתחילו בשגרה מחמירה של טיפול בבית כדי להפחית את כמות החיידקים בפה.

יובש בפה

קסרוסטומיה, או יובש בפה, היא לעתים רבות הגורם לריח רע מהפה בקרב מבוגרים. היעדר רוק מספיק בכדי לשטוף פסולת וחיידקי מזון יוצר בפה סביבה בה החיידקים מתרבים. האקדמיה לרפואת שיניים כללית בארה"ב Academy of General Dentistry מסבירה כי יובש בפה עשוי להיות תוצאה של הזדקנות, אך מעבר לכך, אנשים מבוגרים נוטים יותר לקחת תרופות הגורמות ליובש בפה. בנוסף, יובש בפה יכול להיות השפעה של כימותרפיה, מחלות אוטואימוניות, סוכרת או אלכוהוליזם. שמירה על לחות בפה יכולה לעזור במניעת ריח רע מהפה. אנשים מבוגרים רבים מסתמכים על תחליפי רוק מלאכותיים. אבל גם שתיית מים מרובה לאורך כל היום ומציצת גלולות או סוכריות ללא סוכר יכולים לעזור.

שיניים תותבות, חלקיקי מזון וגשרים קבועים

מבוגרים רבים מרכיבים שיניים תותבות נשלפות, אשר פעמים רבות מהוות את המקור לריח הרע מהפה. כמו שהשיניים הטבעיות עלולות לצבור רובד חיידקי, כך גם מכשירים מלאכותיים. כדי למנוע ריחות, עליכם להסיר את התותבות שלכם מדי יום ולנקות אותן בעזרת חומרי הניקוי המתאימים. אוכל וחיידקים עלולים להילכד גם תחת כתרים וגשרים קבועים. לכן, כדי להבטיח נשימה רעננה יש לנקות בזהירות מתחת לגשרים בעזרת אביזרי השחלה לחוט דנטלי או מברשות קטנות להברשה בין השיניים.

כללי יסוד לנשימה רעננה

עבור מרבית המבוגרים התשובה לשאלה כיצד למנוע ריח רע מהפה היא פשוטה. פשוט הקפידו אחר כללי היסוד להיגיינת פה טובה. צחצחו שיניים פעמיים ביום והשתמשו בחוט דנטלי לפחות פעם ביום. מכיוון שחיידקים על הלשון עשויים להוות מקור לריח, צחצחו את הלשון או השתמשו במגרד לשון מיוחד באופן קבוע. השתמשו בשטיפת פה אנטי-מיקרוביאלית כדי לעזור בנוסף להפחתת חיידקים בעייתיים. וזכרו: ניקוי מקצועי שגרתי חיוני תמיד לשמירה על נשימה רעננה ובריאות פה טובה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו