Badge field

אילו גורמים משפיעים על צבע השיניים שלי?

Published date field

 

אילו גורמים משפיעים על צבע השיניים שלי?

ישנם אנשים הנולדים עם שיניים צהובות יותר משל אחרים. לאחרים ישנן שיניים שמצהיבות עם הגיל. כתמים חיצוניים (המכונים על ידי רופאי השיניים כתמים אקסטרינסיים) ושינויי צבע עלולים להיגרם על ידי:

 • טבק (אם בעישון ואם בלעיסה)
 • שתיית קפה, תה או יין אדום
 • אכילת מזונות עם פיגמנטים חזקים כגון דובדבנים ואוכמניות
 • הצטברות משקעי אבן שן, שהם תוצאה של פלאק שהתקשה.

כתמים פנימיים (המכונים על ידי רופאי השיניים כתמים אינטרינסיים) עלולים להיגרם על ידי:

 • טיפול באנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין בתקופה שבה מתהוות השיניים.
 • הצהבה או האפרה של השיניים כחלק מתהליך ההזדקנות.
 • טראומה לשיניים שעלולה לגרום למוות של עצב השן, ועקב כך מקבלת השן צבע חום, אפור או שחור.
 • בליעת כמות גדולה מדי של פלואוריד בתקופת היווצרות השיניים (מלידה עד גיל 16), גורמת לשיניים לקבל מראה "מנומר".
Discolored ToothWhitening

שיניים עם שינוי צבע או כתמים

שיניים לאחר הלבנה

מהן הדרכים להלבנת השיניים?

ניקוי שיניים יסודי על ידי רופא שיניים או שיננית מסלק את רוב הכתמים החיצוניים הנגרמים על ידי מזון וטבק. אם הכתמים על השיניים קיימים כבר שנים, ייתכן שתזדקקו להלבנת שיניים מקצועית כדי להסיר את אותם כתמים חיצוניים עקשניים יותר. בכתמים פנימיים ניתן לטפל באמצעות הלבנה, בונדינג או כתר. אמנם כל אחת מהשיטות האלה בטוחה לחלוטין ויעילה, אך רופא השיניים שלכם ימליץ לכם על הטיפול המתאים עבורכם.ההמלצה תלויה במצב שיניכם ובתוצאות שברצונכם להשיג.

רופא השיניים שלכם יבדוק:

 • את דרגת וסוג הכתמים
 • כמה נותר ממבנה השן, האם יש בה סתימה גדולה במיוחד? האם נדרשים או רצויים שינויים בצורת השיניים?

כיצד פועלת הלבנת שיניים?

אפשר להלבין את השיניים בנוחות של ביתך או במרפאת השיניים באמצעות ערכה מונפקת על ידי הרופא שיניים. בשתי השיטות משתמשים בג'ל שמסיר את הכתם באמצעות חמצון. ייתכן שהשיניים יהיו מעט רגישות בזמן התהליך.

 • At-home whitening

  הלבנה באמצעות חומרים פעילים מסוימים (bleaching) יכולה להתבצע במרפאת השיניים או בבית. בהלבנה בבית משתמשים בערכת הלבנה המסופקת על ידי רופא השיניים. בשתי השיטות משתמשים בג'לים המחמצנים את הכתמים. לעיתים הופכות השיניים רגישות במקצת בזמן תהליך ההלבנה.
 • הלבנה בבית

  הלבנה בבית היא השיטה הפופולרית יותר כיום. רופא השיניים שלכם מבצע הטבעה של שיניכם ומייצר לכם סד לפי מידה. את הסד תמלאו בג'ל ההלבנה ותכניסו לפה למשך כשעתיים ביום או בלילה, במשך כשבועיים. רבות מערכות ההלבנה שרופאי שיניים רושמים כיום למטופלים מכילות תמיסה בעלת 10 – 15 אחוזים קרבמיד פרוקסיד. הלבנה ביתית הינה יעילה ביותר כאשר מבצעים אותה בפיקוח של רופא השיניים.

הלבנה במרפאת השיניים

בתהליך זה, שהוא פחות נפוץ ומחירו גבוה יותר, נדרשות 30 עד 60 דקות בכל ביקור במרפאת השיניים. יתכן שתצטרכו לחזור למספר נוסף של ביקורים במרפאה על מנת להגיע לרמת הלובן הרצויה. כדי להגן על הפה מורחים על החניכיים חומר בצורת ג'ל ולפעמים מרכיבים בנוסף "מגן" עשוי גומי על צווארי השיניים. לאחר מכן מורחים על השיניים את החומר המחמצן (תמיסת ההלבנה). לעיתים משתמשים בהקרנה של אור מיוחד במרווחים של חמש דקות, על מנת להאיץ את פעילות חומר ההלבנה.

האם השיניים שלי יוכתמו שוב לאחר ההלבנה?

על כל שן עלולים להיווצר כתמים, ובכלל זה במקרים של ציפויי שיניים ובונדינג שהוזכרו לעיל. הימנעו מעישון ומצריכת קפה, תה, יין אדום ומזונות עם צבע חזק כדי למנוע את חזרתם של הכתמים. כמו כן צחצחו שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים מלבינה.

כיצד פועל בונדינג?

בבונדינג עושים שימוש בסוגים שונים של שרף מרוכב או בציפויים מפורצלן/קומפוזיט על מנת לכסות את משטחי השיניים המוכתמות ולהעניק מראה יפה ואחיד לשיניים שבורות או בעלות צורה מעוותת. קיימות שתי שיטות בונדינג בסיסיות:

ציפויי קומפוזיט

תחילה מורידים מעט מהשן כדי למנוע מראה עבה מדי בשן ה"חדשה". לאחר מכן חורטים חריצים מיקרוסקופיים במשטח השן באמצעות חומצה עדינה. בשלב הבא שמים על השן קומפוזיט בגוון מותאם לזה של השיניים הסמוכות, מעצבים אותו בצורה הרצויה ומקשים אותו באמצעות אור מיוחד. לבסוף מחליקים ומלטשים אותו.

ציפויי שיניים

את הציפוים מייצרים בגוון ובצורה תואמים לאלה של השן. באופן כללי, ציפויי חרסינה (פורצלן) חזקים יותר, אך ציפויי קומפוזיט פחות יקרים. בשימוש בציפוי חרסינה מבצע רופא השיניים הטבעה של השן ושולח אותה למעבדת שיניים כדי שייצרו את הציפוי. לרוב מבוצעת הפעולה לאחר שמרדדים מעט את חזית השן. בשתי השיטות מכינים את השן להדבקה על ידי חספוס המשטח הקדמי באמצעות תמיסת חריטה עדינה. לאחר מכן אפשר להדביק את הציפוי לשן בעזרת דבק צמנט דנטלי.

אמנם ציפויי חרסינה יקרים יותר, אך הם בעלי גוון יותר דומה לצבע השיניים הסמוכות ולרוב מחזיקים מעמד חמש עד עשר שנים.

BeforeBonding AfterBonding

לפני בונדינג

אחרי בונדינג

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו