מה צריך לדעת על ניתוח השתלת שיניים
Badge field

האם אני זקוק לשתלי שיניים?

Published date field

חוסר שיניים מטריד במספר דרכים. חיוך שמציג לראווה חוסר שיניים עלול לפגוע בביטחון העצמי. מעבר לכך, מערכת שיניים לא שלמה פוגעת גם בתפקוד. חוסר שיניים עלול לגרום לקשיים באכילה ובדיבור. אפילו אם חסרות  רק זוג שיניים, שיניים אחרות עלולות לזוז ממקומן. כתוצאה מכך חלה התרופפות של שיניים או שהרווחים ביניהן כבר אינם שווים, מופיעים ליקויי סגר (חוסר חפיפה או יחס בלתי מתאים בין השיניים של שתי קשתות השיניים), ועלולים להיגרם כאבי ראש או חריקת שיניים בשינה הפוגעת בשיניים. למרבה המזל, קיימות אפשרויות רבות להחליף שיניים חסרות, לרבות תותבות המורכבות על שתלי שיניים (נקראים גם שתלים דנטליים). האם האפשרות הזו מעשית עבורך? להלן תמצא מידע שיעזור לך להחליט.

מהם שתלי שיניים?

סביר להניח שמטופלים רבים עם שיניים תותבות הם מועמדים מתאימים להשתלת שיניים. שתלי שיניים הם תותבות מלאות או חלקיות המחוברות ללסת באמצעות מוטות (בורגי) טיטניום המוחדרים בניתוח לתוך עצם הלסת המכוסה על-ידי החניכיים. השתלים מתאחים עם העצם, ומספקים לתותבות בסיס ("שורש") יציב המאפשר למתרפא לאכול ולדבר מבלי שהתותבות יזוזו בפיו.

קיימים מספר סוגים של שתלים כאלה. על-פי האקדמיה האמריקאית להשתלות דנטליות, שני העיקריים הם שתל בעצם ושתל על העצם.

שתל בעצם (endosteal) הוא מעין בורג או גליל המותקן בניתוח בתוך עצם הלסת. שתל על העצם (superperiosteal) הוא שתל הממוקם על הלסת. לשתל מסוג זה יש מסגרת מתכת עם זיזים הבולטים דרך החניכיים, שתפקידם להחזיק את התותבת. בהמשך מרכיבים על המוטות שיניים מלאכותיות. רופאי שיניים ממליצים על שתלים על העצם למטופלים עם עצם לסת דקה או שלא ניתן להתקין אצלם שתל בתוך העצם מסיבות אחרות.

בחלק מהמקרים, כאשר אין מספיק עצם במכתש השן, נחוצה השתלת עצם כדי לשקם ולעבות את העצם. לשם כך משתמשים בעצם סינתטית, עצם מתורם, תוספים המעודדים גדילת עצם או עצם שנלקחת ממקום אחר בגוף המתרפא.

שתלי שיניים זעירים דומים לשתלים רגילים, אך הם קטנים יותר. השתלים מותקנים בניתוח פולשני, הנערך בביקור אחד תחת הרדמה קלה. בדרך כלל המתרפא יכול לאכול באמצעות התותבות החדשות כבר באותו יום.

סיבות להתקנת שתלי שיניים

מה צריך כדי שתהיה מועמד מתאים להתקנת שתלי שיניים? על-פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן של משרד הבריאות אחוז גבוה של קשישים בארצות הברית סובלים מחוסר שיניים. 19% מבני 65 ומעלה חסרי שיניים לחלוטין או סובלים מחוסר שיניים חלקי. עבור רבים התשובה אינה שיניים תותבות וגשרים, אלא השתלת שיניים. אתה מועמד אידיאלי להשתלת שיניים אם:

  • יש לך חניכיים ורקמות פה בריאות.

  • אתה שומר על היגיינת הפה ומדי יום מצחצח שיניים, משתמש בחוט דנטלי ומשתמש במי פה אנטיבקטריאליים.

  • כמות העצם שיש לך מספיקה כדי לתמוך בהתקנת שתלי שיניים, או שאתה עומד בקריטריונים לעבור השתלת עצם.

עלות הטיפול

כאשר בוחרים להחליף שיניים חסרות בשתלי שיניים מדובר בהתחייבות משמעותית, הן מבחינת העלות והן מבחינת הטיפול. העלויות משתנות בהתאם לדרישות המתרפא ולמיקום השתלים. כמו כן יש להביא בחשבון אם נחוצות פעולות נוספות, כמו הרמת סינוס. המחירון האמריקאי להשתלת שיניים מעריך כי העלויות נעות בין 1,000 ל-4,000 דולר לשתל בודד, נכון לשנת 2015. התקנת שני שתלים עולה עד 15,000 דולר. ארבעה עד שישה שתלים בליווי התקנת שיניים תותבות עולים 34,000 דולר בממוצע עבור כל שן תותבת, והמחיר עבור טיפול בלסת העליונה והתחתונה עלול להגיע ל-95,000 דולר.

בסך הכל, שתלים הם אפשרות יקרה, אך אם אתה מתאים לקריטריונים ויכול לעמוד בעלויות הטיפול (באמצעות ביטוח או הון עצמי), שתלי שיניים יכולים לחולל שינוי גדול בחייך.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו