Badge field

מהם כתרים וגשרים דנטליים?

Published date field

 

כתר הוא אביזר שרואה שימוש כחלק מהתהליך לשחזור השיניים. גשר, לעומת זאת, הוא אביזר שמשתמשים בו כחלק מטיפול של יישור שיניים עקומות, צפופת וכו'.

מדוע וכיצד משתמשים בכתרים?

בכתר משתמשים על מנת לכסות לחלוטין שן פגועה. פרט לחיזוק שן פגועה יכול כתר לשמש גם לשיפור המראה, הצורה או המנח של השן. ניתן להתקין כתר גם על שתל כדי להעניק לשתל צורה ומבנה דמויי שן לצורך תפקודו. אפשר להתאים כתרים מקרמיקה או מחרסינה לצבע השיניים הטבעיות שלכם. חומרים אחרים כוללים זהב וסגסוגות מתכת וכן חומרים אקריליים וקרמיים. בדרך כלל סגסוגות אלה חזקות יותר מחרסינה וייתכן שתקבלו המלצה להשתמש בהן בשיניים אחוריות. במקרים רבים משתמשים בחרסינה שאותה מדביקים למעטפת עשויה מתכת, משום שהיא חזקה ויפה כאחד.

רופא השיניים עשוי להמליץ על כתר כדי:

  • להחליף סתימה גדולה כאשר לא נותר מספיק מהשן הטבעית
  • להגן על שן חלשה מפני היווצרות סדק
  • לשחזר שן סדוקה
  • לחבר גשר
  • לכסות שתל דנטלי
  • לכסות שן שצבעה השתנה או צורתה מעוותת
  • לכסות שן שעברה טיפול שורש

.מדוע וכיצד משתמשים בגשרים?

במידה וחסרות לכם שן אחת או יותר, רופא השיניים עשוי להמליץ על התקנת גשר. אם מותירים את המרווחים שנוצרים כתוצאה משיניים חסרות, בסופו של דבר הם גורמים לשיניים הנותרות לזוז ממקומן אל תוך המרווחים, והתוצאה תהיה מנשך לקוי. כמו כן עשוי חוסר האיזון שנוצר עקב שיניים חסרות להוביל למחלת חניכיים והפרעות במפרק הלסת (TMJ).

בדרך כלל משתמשים בגשרים כתחליף לשן חסרה אחת או יותר. הם מכסים את המרווח שבו חסרה שן. את הגשרים מחברים לשיניים הטבעיות או לשתלים הסמוכים למרווח שבו חסרה שן. שיניים אלו, המכונות "תומכות", משמשות כעוגנים לגשר. שן הניתנת להחלפה, ששמה פונטיק (יחידה תלויה), מחוברת לכתרים המכסים את השיניים התומכות. כמו בכתרים, גם במקרה זה קיימות אפשרויות בחירה בחומרים ממנו עשוי הגשר. רופא השיניים שלכם יוכל לסייע לכם להחליט באיזה חומר להשתמש, על סמך מיקום השן או השיניים החסרות בפה, תפקודן, השיקולים האסתטיים והעלות. ניתן להתאים גשרים מחרסינה וקרמיקה לצבע השיניים הטבעיות שלכם.

כיצד מייצרים כתרים וגשרים?

לפני שמייצרים כתר או גשר, יש להקטין מעט את השן (או השיניים) לשם התאמת הכתר או הגשר. לאחר הקטנת מידת השן יבצע רופא השיניים פעולת הטבעה כדי לספק תבנית מדויקת לכתר או לגשר. אם עתידים להשתמש בחרסינה, רופא השיניים יחליט על הגוון הנכון של הכתר או הגשר שיתאים לגוון השיניים הקיימות.

במעבדת השיניים משתמשים בתבנית שנוצרה בפעולת ההטבעה ובעזרתה מייצרים את הכתר או הגשר שלכם, מהחומר שרופא השיניים מפרט בהזמנה. בינתיים יותקן לכם כתר או גשר זמני כדי לכסות את השן המוכנה בזמן שבו מייצרים את הכתר או הגשר הקבוע. כאשר הכתר או הגשר קבוע מוכן, מורידים את הכתר או הגשר הזמני, ומחזקים את הכתר או הגשר על השן או השיניים שהוכנו לכך.

מהי תוחלת החיים של כתרים וגשרים?

למרות שכתרים וגשרים יכולים להחזיק מעמד לכל החיים, לעתים הם מתרופפים או נופלים. הפעולה החשובה ביותר שיש לבצע כדי להבטיח שהכתרים או הגשרים יחזיקו מעמד לאורך זמן היא שמירה על היגיינת פה נאותה.

גשר עלול לאבד את תמיכתו במידה שהשיניים או העצם שמחזיקות אותו במקום ניזוקות על ידי מחלה דנטלית. שימרו על חניכיים ושיניים בריאות על ידי צחצוח פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד וניקוי בחוט דנטלי מדי יום. כמו כן, הקפידו על ביקורות שיניים סדירות וניקוי שיניים מקצועי באופן קבוע.

על מנת שלא יגרם נזק לכתר או לגשר חדש, יש להימנע מלעיסת מזון קשה, קרח או עצמים קשים אחרים.

כתרים
Porcelain Gold
פורצלן בלבד, מחובר למתכת כתר יצוק מזהב בלבד
גשרים
Space Bridge Cemented
מכינים את השיניים הסמוכות למרווח הגשר מותקן ומכוונן להתאמה ונוחות הגשר מודבק במקום
 

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו