אמא המלמדת את בתה הצעירה כיצד להשתמש בחוט דנטלי בשיניים
Badge field

מה התדירות לשימוש בחוט דנטלי לפני או אחרי צחצוח?

Published date field

אתם כבר יודעים ששימוש בחוט דנטלי טוב לשיניים ולחניכיים שלכם, אבל האם אתם בטוחים שאתם משתמשים בו בתדירות הנכונה כפי שצריך? והאם אתם עושים זאת נכון? שימוש בחוט דנטלי עשוי להיות עבור חלקנו מטלה מעצבנת, אך משימה חיונית זו יכולה לחולל את ההבדל המכריע עבור בריאות השיניים שלכם. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי ליצור שגרה יציבה לשימוש בחוט דנטלי.

באיזו תדירות כדאי להשתמש בחוט דנטלי?

צחצוח שיניים פעמיים ביום הוא דרך יעילה לנקות את המשטחים הגלויים של השיניים, אך מה עם המקומות הקשים לגישה בין השיניים, ונקודות המפגש בין השיניים לחניכיים? שימוש בחוט דנטלי מנקה בין השיניים ולאורך קו החניכיים. אם לא מסירים את הפלאק מאזורים אלה, הרובד הדביק מצטבר שם ובסופו של דבר מתקשה. החומר שנוצר נקרא אבנית או אבן שן, והוא עלול להוביל למחלות חניכיים, על פי איגוד רופאי השיניים האמריקני (ADA). ה-ADA ממליץ להשתמש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום כדי להסיר פלאק, חיידקים ושאריות מזון ולסייע במניעת חורים ומחלות חניכיים.

הטכניקה האידיאלית לשימוש בחוט דנטלי

צריך קצת תרגול כדי ללמוד להשתמש בחוט דנטלי, אבל הדבר הופך לפעולה קלה ברגע שיודעים איך לעשות זאת נכון. ה-ADA מציע לחתוך פיסת חוט דנטלי באורך של כ-45 ס"מ ולכרוך את רוב האורך סביב האצבע האמצעית של יד אחת. לאחר מכן כרכו את החוט שנותר סביב האצבע האמצעית של היד השנייה שלכם, תוך שאתם משאירים מקטע של החוט בין הידיים.

אחזו בחוט הדנטלי בין האצבע המורה לאגודל של שתי הידיים, ואז החליקו את החוט בין שתי שיניים. הזיזו את החוט כלפי מטה או מעלה עד שהוא יגיע לקו החניכיים, ואז החליקו אותו בעדינות מתחת לחניכיים בסמוך לשן אחת. נקו באותו אופן מתחת לחניכים של השן הצמודה. כדי לנקות את המרווחים בין השיניים, הזיזו את החוט הדנטלי כלפי מעלה ומטה בצמוד לשן.

החליקו את החוט החוצה, ושחררו קטע חדש מהאצבע האמצעית המחזיקה את מרבית החוט הדנטלי, תוך שאתם כורכים את החוט המשומש על האצבע האמצעית של ידכם השנייה. העבירו את החוט דנטלי בין כל השיניים, העליונות והתחתונות, תוך שחרור פיסת חוט נקיה לכל מרווח חדש בין השיניים.

מתי הזמן הטוב ביותר לשימוש בחוט דנטלי?

הזמן הנוח ביותר לשימוש בחוט דנטלי הוא כאשר אתם מצחצחים שיניים, בבוקר או בערב. אך האם עדיף להשתמש בחוט דנטלי לפני הצחצוח או לאחריו? על פי מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Periodontology, שימוש בחוט דנטלי תחילה ולאחריו צחצוח - יעיל יותר בהסרת פלאק מבין השיניים ובשמירה על ריכוז הפלואור על אמייל השן.

עם זאת, בסופו של דבר הזמן הטוב ביותר לשימוש בחוט דנטלי הוא הזמן שסדר היום שלכם מאפשר זאת. אז הקפידו לשריין לכם זמן קצר בשגרת היום לצורך תרגול חיוני זה.

חלופות לשימוש בחוט דנטלי

לפעמים, השימוש בחוט דנטלי כרוך במאבק. אם אתם מתקשים להשתמש בחוט דנטלי רגיל, נסו חוט מצופה שעווה, המחליק בין השיניים ביתר קלות, או נסו אמצעים חלופיים לניקוי בין השיניים המומלצים על ידי ה-ADA. חלופות אלו כוללות קיסמים שעליהם מושחל חוט דנטלי, קיסמי שיניים, מברשות זעירות שתוכלו להחליק בין השיניים ומסירי פלאק העשויים עץ. ייתכן שראיתם בבית המרקחת גם מכשירים הפועלים באמצעות מים. מכשירים אלה פועלים באמצעות התזת סילון מים בין השיניים. על פי מרפאת Mayo Clinic, מתזי מים יעילים בהסרת שאריות מזון ובהפחתת חיידקי הפה מתחת לקו החניכיים, אך ייתכן שהם לא יהיו יעילים באותה מידה להסרת פלאק.

אז באיזו תדירות כדאי להשתמש בחוט דנטלי? זו שאלה שקל לענות עליה: פעם ביום. כשאתם משתמשים בחוט דנטלי פעם ביום, נסו לוודא שהטכניקה שלכם יעילה להסרת פלאק מבין השיניים ומתחת לקו החניכיים. אם אתם חווים בעיות, רופא השיניים או השיננית שלכם יכולים לתת לכם טיפים או להציע אמצעי דנטלי חלופי שיעבוד עבורכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו