אמא צעירה מצחצחת את שיני התינוק שלה
Badge field

למדו את ילדכם כיצד לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי

Published date field

חשוב להנחיל הרגלי טיפול נכונים בפה כבר בגיל צעיר. טיפוח הרגלים נכונים לבריאות הפה בגיל צעיר חשוב לשמירה על פה בריא לאורך זמן. הורים יכולים ללמד את ילדיהם כיצד לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי על ידי נקיטת כמה צעדים מרכזיים.

מתי להתחיל לצחצח שיניים

היגיינת פה טובה צריכה להתחיל כבר בגיל צעיר. ניתן לנקות את פיו של התינוק אחרי כל האכלה. החלו בערסול הראש ביד אחת תוך שימוש ביד החופשית לניגוב פיו של התינוק בעזרת גזה רטובה נקייה, מטלית רטובה או מגבון קסיליטול. יש להתחיל לצחצח שיניים לילד ברגע שהשן הראשונה בוקעת.

טיפים כלליים לצחצוח שיניים

 • צחצחו את שיני התינוק על ידי הרטבת מברשת שיניים בעלת סיבים רכים, המותאמת לגילו. מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים או רופא ילדים לגבי שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד לפני גיל שנה.
 • אם אתם משתמשים במשחת שיניים המכילה פלואוריד לילדים בעלי סיכון בינוני או גבוה לעששת, הניחו על מברשת השיניים משחה בכמות קטנה (פחות מגודל גרגיר אפונה) לילד עד גיל שנתיים, ומעט יותר (בגודל גרגיר אפונה) לגילאי שנתיים עד חמש. על ההורים לצחצח את שיני הפעוט בחדר האמבטיה בזמן שהילד צופה בהורה.
 • ילדים בגילאי 6-8 עשויים להיות מסוגלים לצחצח שיניים בעצמם. עליכם כהורים לבדוק האם ילדכם מצחצח כראוי ואינו מדלג על אזורים מסוימים בפה.
 • עודדו את ילדכם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, בבוקר ובערב, בעזרת מברשת שיניים רכה. מברשת בעלת זיפים קשים יותר עלולה לא להתאים לילדים צעירים.
 • ניתן גם להיעזר במברשות שיניים המופעלות באמצעות סוללה להסרה בעדינות של השכבה הדביקה, הנקראת פלאק, מהשיניים והחניכיים.
 • יש להחליף את מברשת השיניים של ילדכם כל שלושה עד ארבעה חודשים, או מוקדם יותר אם היא שחוקה או בלויה. כמו כן, מומלץ להחליף את מברשת השיניים לאחר הצטננות או שפעת, כדי למנוע החדרה חוזרת של חיידקים הקשורים למצבים אלו.
 • פעוטות (מתחת לגיל שנתיים) עדיין לומדים את פעולת היריקה בגיל זה, ולכן עליהם להשתדל לירוק את משחת השיניים החוצה כמיטב יכולתם לאחר צחצוח שיניים בהדרכת ההורים. תוספת הפלואוריד הנשארת בפה תשפר את חוזק שכבת האמייל של השן. ילדים (בגילאי 2 עד 5) יכולים לשטוף את הפה בכמות קטנה של מים לאחר צחצוח השיניים.

שלבים בצחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי

מכיוון שיתכן וילדים צעירים עדיין אינם יודעים לצחצח שיניים כראוי, על ההורים לספק להם סיוע. הורים יכולים ללמד את ילדיהם כיצד לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי על ידי ביצוע השלבים החשובים הבאים:

איך לצחצח שיניים

 • שלב 1: כדי לצחצח כראוי שיניים אצל ילדים, על ההורה או הילד להשתמש במברשת שיניים בעלת סיבים רכים ולסובב אותה בזווית של 45 מעלות לכיוון החניכיים של השיניים העליונות והתחתונות.
 • שלב 2: יש להזיז את מברשת השיניים בעדינות בתנועה קדימה ואחורה בתנועות משיכה קצרות לאורך השיניים והחניכיים. יש להמשיך בטכניקה זו לאורך המשטח הפנימי והחיצוני של כל שן בצורה דומה.
 • שלב 3: יש למקם את קצה המברשת במצב זקוף כדי להגיע אל מאחורי השיניים הקדמיות העליונות והתחתונות.
 • שלב 4: מברישים את הלשון כדי להסיר חיידקים מפני השטח.

מתי צריכים ילדים להשתמש בחוט דנטלי

ילדים צריכים להתחיל להשתמש בחוט דנטלי כאשר קיימים משטחי שיניים הסמוכים זה לזה. חשוב להשתמש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום. רובד חיידקים (פלאק) ומזון עלולים להתמקם בין השיניים, דבר שעלול להוביל למחלות חניכיים, לעששת ולבאשת הנשימה (ריח רע בפה). יש להבריש את גם את הלשון להסרת רובד החיידקים.

כיצד להשתמש בחוט דנטלי

 • שלב 1: החזיקו חוט דנטלי באורך קצר בין האגודל לאצבע בכל יד, וסובבו אותו סביב אצבע אחת בכל קצה כדי להשיג שליטה טובה יותר. יש להקפיד לא להפעיל לחץ רב מדי בעת החדרת החוט הדנטלי בין שיני הילד.
 • שלב 2: כופפו את החוט הדנטלי לעקומה בצורת האות 'C' סביב כל שן והחליקו אותו מעלה ומטה בעדינות בצד השן ומתחת לקו החניכיים.
 • שלב 3: יש להשתמש בקטע חדש של חוט דנטלי לכל שן בכדי למנוע הכנסה חוזרת של מזון ופלאק.
 • שלב 4: ניתן להשתמש במברשת קטנה לניקוי בין השיניים במצב של רווח בין שן לשן.

המשיכו כך כל החיים

ביקורים קבועים במרפאת השיניים יכולים וצריכים להתחיל כבר כחצי שנה לאחר בקיעת השן הראשונה או לאחר יום הולדתו הראשון של הילד. כשילד לומד מיומנות חדשה בגיל צעיר, סביר להניח שהוא ימשיך בהתנהגות זו לאורך כל שנות בגרותו. חשוב ללמד טכניקות נכונות לצחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי, לפיתוח הרגלים טובים לבריאות הפה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו