ברוקסיזם (חריקת שיניים): סימנים ותסמינים
Badge field

ברוקסיזם (חריקת שיניים): סימנים ותסמינים

Published date field

 

מהי חריקת שיניים (ברוקסיזם)

אם אתם מגלים שאתם מתעוררים עם שרירי לסת כואבים או עם כאב ראש, ייתכן שאתם סובלים מברוקסיזם – חריקה והידוק של השיניים. חריקת שיניים עלולה לגרוום לשיניים כואבות או מתנדנדות ולעיתים חלקים מהשיניים אכן נשחקים הלכה למעשה. בהמשך עלולה חריקת שיניים להרוס את העצם ואת רקמת החניכיים. כמו כן היא עלולה להוביל לבעיות הקשורות במפרק הלסת, כגון תסמונת מפרק הלסת – (TMJ)

כיצד אדע אם יש לי ברוקסיזם?

אצל אנשים רבים חריקת השיניים היא הרגל לא מודע. ייתכן שהם אפילו אינם מודעים לכך, עד שמישהו מעיר שהם משמיעים צליל חריקה נוראי תוך כדי שינה. אצל אחרים התופעה מתגלה במהלך ביקורת שיניים שגרתית, שבה הם מגלים שהשיניים שלהם שחוקות או שאמייל השן סדוק.

סימנים אפשריים נוספים לחריקת שיניים כוללים כאב בפנים, כאבי ראש או כאבים בצוואר. רופא השיניים יכול לבצע אבחנה מדויקת ולהחליט אם מקור הכאב בפנים נובע חריקת שיניים.

מהו הטיפול בחריקת שיניים?

הטיפול הנכון עבורכם תלוי בגורם לבעיה. בעזרת שאלות מדויקות ובדיקה יסודית של הפה יוכל רופא השיניים לעזור לכם לקבוע את המקור האפשרי לחריקת השיניים. על סמך מידת הנזק בשיניים והגורם המשוער לנזק, עשוי רופא השיניים להציע:

שימוש בהתקן בזמן השינה – רופא השיניים יספק לכם התקן מיוצר לפי מידה, המולבש על השיניים העליונות ומגן עליהן מהתחככות בשיניים התחתונות. התקן זה יעיל במניעת נזק מחריקת שיניים אך הוא אינו אמצעי ריפוי.

מציאת דרכים להרפיה – מכיוון שנראה שעקה יומיומית היא גורם מרכזי לחריקת שיניים, הרי שכל דבר שמפחית עקה יכול לעזור. האזנה למוסיקה, קריאת ספר, צעידה או אמבט חם עשויים לעזור, כמו גם פנייה לייעוץ כדי ללמוד שיטות יעילות להתמודדות עם מצבי עקה. בנוסף, הנחת מטלית רחצה לחה וחמה על הפנים יכולה לסייע להרפות את השרירים הכואבים.

הפחתת "אזורים מוגבהים" בשן אחת או יותר – במנשך לא תקין מנח השיניים אינו מושלם וניתן לתקן אותו בעזרת סתימות חדשות, כתרים או טיפול אורתודונטי.

 

Appliance
 

התקן המוכנס לפה בזמן השינה מגן על השיניים אך אינו מהווה אמצעי ריפוי.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו