משפחה מדברת על סרטן הלסת

ארבעה תסמינים של סרטן הלסת

למידה על סרטן הפה יכולה להיות מפחידה - אבל חינוך מוביל לגילוי מוקדם, וגילוי מוקדם הוא המפתח לאבחנה טובה יותר. מכיוון שסרטן הפה יכול להתפתח בכל מקום בתוך הפה שלכם, הוא יכול להתבטא גם בלסת שלכם. נסתכל על ארבעה תסמינים לסרטן הלסת (כמו גם תסמינים שהם לא לסרטן הלסת, כגון הפרעות TMJ) כדי לשים לב אליהם ומה לעשות כדי לטפל בהם מוקדם ככל האפשר.

בהשוואה לסוגי סרטן אחרים, סרטן הפה פחות נפוץ - על פי האגודה האמריקאית לסרטן, כ-54,000 אובחנו עם סרטן הפה בשנת 2021. סרטן הפה גם פוגע בגברים פי שניים מנשים, וגיל האבחנה הממוצע הוא 62. אבל בואו נתמקד במיוחד בסרטן הלסת. על פי מדריך Merck, סרטן הלסת יכול להופיע גם בלסת העליונה, המכונה ה-maxilla, או הלסת התחתונה, המכונה ה-mandible. אם אתם חווים אחד מהסימפטומים הבאים של סרטן הלסת, הקפידו לפנות להערכה על ידי רופא השיניים שלכם.

נפיחות של הלסת

סימפטום ראשוני של סרטן בלסת הוא נפיחות בפנים, בחך או באזור הלסת שתומך בשיניים. נפיחות זו עשויה להיות נראית לעין בצד הפנים שלכם, אך היא יכולה להופיע גם בתוך הפה. ייתכן שתבחנו בנפיחות בגג הפה או מתחת לשיניים, בהתאם למיקום הגידול. התפתחות של גידול בתוך העצם עשוי להיות הגורם לדלקת זו - ויש להבדק אצל רופא שיניים בהקדם האפשרי.

כאב בלסת

כאב בלסת הנגרם על ידי גידול הוא סימפטום אחד של סרטן בלסת. לפי Mayo Clinic, בזמן שגידולי לסת הם נדירים ובדרך כלל שפירים, הם יכולים גם להיות אגרסיביים ולהתפשט לחלקים אחרים של העצם ורקמת הפה, ולגרום לעקירת שיניים, מה שעלול להיות כואב. אם הלסת שלכם כואבת ואתם לא בטוחים למה, היזהרו לא לפטור את זה ככאב שיניים - פנו לרופא השיניים שלכם לאבחון נכון. זיכרו כי כאב זה יכול לנבוע גם מהפרעת TMJ בניגוד לתסמיני סרטן. עם זאת, אם רופא השיניים שלכם אכן רואה גידול או חושב שאולי נמצא גידול, ניתן לבצע סריקות הדמיה כדי לבחון את הלסת שלכם יותר. אם נמצא גידול, סביר להניח שתוזמן בדיקת ביופסיה כדי לחקור את הגידול ולקבוע את תוכנית הטיפול הטובה ביותר.

גושים על הלסת

מרגישים גוש על גג הפה או החניכיים, ולא בטוחים למה הוא שם? גושים על גג הפה או לאורך קו החניכיים עשויים להיות התסמינים היחידים של סרטן הלסת שאתם חווים. בעוד שגוש יכול להיות זיהום או גידול שפיר, גושים אלה יכולים להיות גם סימן לכך שסרטן מתפתח על עצם הלסת מתחת לרקמות הרכות של הפה. אם אתם מבחינים בגוש חדש בתוך הפה שלכם והוא לא נפתר מעצמו תוך שבועיים, פנו לרופא השיניים שלכם.

ניידות שיניים

גידולים בעצם הלסת יכולים גם להוביל לתנועתיות לא מוסברת של השיניים. למעשה, הסוג הנפוץ ביותר של סרטן לסת ממאיר הוא קרצינומה של תאי קשקש, הפולשים לעצם הלסת דרך שקעי השיניים. אם אתם מבחינים שהשיניים שלכם מתנדנדות או משתנות בפתאומיות, אל תהססו ליידע את רופא השיניים שלכם. גידול עלול לגרום לתזוזת שיניים על עצם הלסת שלכם, לדחוף את השיניים שלכם ממקומן.

בעוד שכאב, נפיחות, גושים בלסת או שיניים רופפות יכולים לנבוע ממצבי פה אחרים, כולם גם תסמינים מציאותיים של סרטן הלסת. אם אתם נתקלים באחד מהם, הקפידו לקבוע מיד תור לרופא השיניים שלכם לבדיקה.

שוב, קריאה על סרטן יכולה להיות מפחידה. אבל העובדה היא שככל שיש לכם יותר השכלה ומידע, כך אתם מצוידים יותר לזהות סימפטום, לטפל בו עם רופא שיניים או איש מקצוע רפואי ולקבל טיפול. השכלה היא חלק מטיפול הפה - ועכשיו אתם יודעים קצת יותר על איך לשמור על בריאות הפה שלכם ולזהות סימנים מוקדמים של סרטן הלסת.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו