מהם שלביה של מחלת חניכיים?

 מהם שלביה של מחלת חניכיים?

מחלת חניכיים הינה דלקת של החניכיים העלולה להתקדם ולפגוע בעצם סביב השן אשר תומכת בשן. מחלת חניכיים נגרמת על ידי החיידקים שבפלאק, רובד דביק וחסר צבע שנוצר ללא הרף על השיניים. במידה ולא מסירים אותו יום יום באמצעות צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי, עלול הפלאק להצטבר. במצב כזה של הצטברות פלאק יזהמו החיידקים לא רק את החניכיים ואת השיניים אלא בסופו של דבר גם את רקמת החניכיים והעצם התומכות בשיניים. עקב כך עלולות השיניים להתרופף, לנשור או שרופא השיניים ייאלץ לעקור אותן.

אלה שלושת השלבים של מחלת חניכיים:

 • דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס):  זהו השלב המוקדם ביותר של מחלת חניכיים, דלקת בחניכיים הנגרמת כתוצאה מהצטברות פלאק בקו החניכיים. אם לא מסירים את הפלאק מדי יום על ידי צחצוח שיניים וניקוי באמצעות חוט דנטלי, הוא מייצר רעלנים העשויים לגרום גירוי ברקמת החניכיים ולהוביל לדלקת חניכיים. ייתכן שתבחינו בדימום בזמן הצחצוח והניקוי בחוט. בשלב מוקדם זה של מחלת חניכיים עדיין ניתן לעצור את הנזק, שכן העצם ורקמת החיבור שמחזיקות את השיניים במקומן עדיין לא נפגעו.

 • מחלת חניכיים (פריודונטיטיס): בשלב זה כבר נגרם נזק בלתי הפיך לעצם ולסיבים התומכים אשר מחזיקים את השיניים במקומן. החניכיים עלולות להתחיל ליצור כיס מתחת לקו החניכיים ובכיס כזה נלכדים מזון ופלאק. טיפול דנטלי מתאים ושיפור הטיפול בפה ובשיניים בבית עשויים לרוב לסייע במניעת נזק נוסף.
 • מחלת חניכיים מתקדמת בשלב סופי זה של מחלת חניכיים הסיבים והעצם התומכים בשיניים הרוסים, והדבר עלול לגרום תזוזה והתרופפות של השיניים. מצב זה עשוי לפגוע בסגר, ואם טיפול אגרסיבי לא מצליח להציל את השיניים, ייתכן שלא יהיה מנוס מעקירת השיניים.

איך אוכל לדעת אם יש לי מחלת חניכיים?
מחלת חניכיים יכולה להופיע בכל גיל, אך היא שכיחה בעיקר בקרב מבוגרים. אם מאתרים אותה בשלביה הראשונים, ניתן לעצור אותה. לפיכך עליכם לגשת לרופא השיניים שלכם אם אתם מבחינים באחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • החניכיים אדומות, מעובות, נפוחות או רגישות
 • החניכיים מדממות בזמן צחצוח שיניים או במהלך ניקוי בחוט דנטלי
 • השיניים נראות ארוכות יותר עקב נסיגת החניכיים
 • החניכיים נפרדו או התרחקו מהשיניים ויצרו כיס
 • ישנם שינויים בהתאמה בין השיניים בזמן נגיסה
 • ריח רע הנודף מהפה או טעם רע בפה כל הזמן


כיצד מטפלים במחלת חניכיים?

 • לרוב ניתן לעצור את השלבים הראשונים של מחלת חניכיים בעזרת צחצוח שיניים נכון וניקוי טוב באמצעות חוט דנטלי. שמירה על בריאות פה טובה תסייע במניעת הצטברות של פלאק.
 • ניקוי שיניים מקצועי על ידי רופא השיניים או השיננית שלכם היא הדרך היחידה להסיר פלאק שהצטבר, התקשה והפך לאבן שן. רופא השיניים או השיננית ינקו או יבצעו "הקצעה" בשיניים כדי להסיר אבן שן מעל ומתחת לחניכיים. במידה והמחלה חמורה יותר, ייתכן שתבוצע הקצעת שורשים וניקוי עמוק. הקצעת שורשים מסייעת להחליק אזורים שאינם חלקים על שורשי השיניים ובכך להקשות על הפלאק להתיישב שם.


על ידי הקפדה על ביקורות שיניים סדירות, ניתן לטפל במחלת חניכיים בשלביה הראשונים עוד בטרם שתתפתח חמורה הרבה יותר . במידה ובמקרה שלכם המחלה מצויה במצב מתקדם יותר תזדקקו לטיפולים במרפאת השיניים.

© 2002- 2018 Aetna, Inc. All rights reserved.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎