בחורים מדברים על איך לטפל בדלקת חניכיים
Badge field

איך לטפל בדלקת חניכיים באופן מקצועי ובעצמכם

Published date field

מצבים של חניכיים רכים, אדומים, נפוחים ומדממים, יתכן שיצריכו טיפול בדלקת חניכיים. דלקת חניכיים היא הצורה המוקדמת ביותר של מחלת חניכיים שיכולה להיפתר בעזרת היגיינת פה טובה. אם איננה מטופלת, דלקת חניכיים עלולה להוביל למחלת חניכיים, מצב הגורם להיווצרות כיסים סביב השיניים ולאובדן שיניים. אם מבחינים בתסמינים של מצב זה, יש לפנות בהקדם האפשרי לרופא השיניים לצורך הערכת טיפול בפה.

מה יעשה רופא השיניים

רופא השיניים יעריך את מצב הפה במהלך ביקור לניקוי שיניים, בו מסלקת השיננית את רובדי הפלאק והאבנית שהצטברו על השיניים ומלטשת את השיניים כדי להסיר כתמים חיצוניים. ניתן לנצל את בדיקת השיניים למדידת כיסים שהתפתחו בקו החניכיים על מנת לקבוע אם דלקת החניכיים הפכה למחלת חניכיים. יש לסתום כל חור שנמצא לאחרונה. חריגות בשיניים עלולות לפגוע בהיגיינת השיניים, דבר המוביל לדלקת חניכיים במידה והשיניים והחניכיים אינם עוברים ניקוי כראוי. רופא השיניים או השיננית יכולים גם לתת הוראות לגבי טכניקות נכונות לצחצוח השיניים ושימוש בחוט דנטלי בבית. עשו לכם הרגל לבקר אצל רופא השיניים לעיתים קרובות לצורך בדיקות וניקויים.

הדרכים הטובות ביותר לניקוי ביתי של השיניים והחניכיים

כאשר קיימת דלקת חניכיים המטרה היא להיפטר מהדלקת ולהחזיר את החניכיים לצבע ורוד בריא. למרות שאתם מצחצחים שיניים במשך עשרות שנים, האם אתם משתמשים בטכניקה הנכונה? ראשית וודאו שאתם מצחצחים שיניים ומשתמשים בחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום. השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים, מקמו אותה בזווית של 45 מעלות כנגד קו החניכיים ועסו את החניכיים בתנועות קדימה ואחורה. לאחר מכן, הניעו את המברשת בתנועות קצרות כלפי מעלה ומטה, קדימה ואחורה, לניקוי המשטחים החיצוניים והפנימיים של השיניים. אל תשכחו גם את משטחי הלעיסה. היו עדינים בצחצוח; אינכם רוצים לגרות חניכיים ושיניים רגישות יתר על המידה. לאחר הצחצוח, העבירו חוט דנטלי בין כל שן ושן במהלך טיפול שיניים יומיומי זה. דאגו להקדיש לפחות שתי דקות לצחצוח והחליפו את מברשת השיניים בערך כל שלושה חודשים או כשרואים שהזיפים מתבלים.

לא לשכוח לשטוף

גרגרו ושטפו עם מי פה כדי לשטוף ולהרחיק חיידקים מזיקים ופלאק מהחניכיים. כלי מועיל נוסף הוא מכשיר לניקוי בסילון מים שיכול לסייע בהסרת חלקיקי מזון ורובד חיידקים על ידי זרם מים חזק המכוון אל מתחת לקו החניכיים ובין השיניים.

תוספי ויטמינים לחניכיים טובים יותר

ויטמין C מסייע לפצעים להחלים מהר יותר. יתכן שהוא לא ירפא את דלקת החניכיים עצמה, אך תוסף זה יסייע לפתרון בעיית החניכיים המדממות. ניתן ליטול ויטמין C בצורה טבליות (500 מ"ג) או על ידי אכילת מזונות עשירים בוויטמין C, כגון פירות הדר, ברוקולי, כרובית, עגבניות וכרוב ניצנים.

קיימת חשיבות עליונה לטיפול בדלקת חניכיים כשמבחינים לראשונה בתסמינים המופיעים בפה. בין טיפול שיניים מקצועי להרגלים ביתיים להיגיינת הפה, בעיות החניכיים אמורות להתחיל להשתפר עם הטיפול הרציף.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו