רופא שיניים מראה פתרון לדלקת חניכיים מה עושים ואיך מטפלים
Badge field

דלקת חניכיים מה לעשות אם אתם מזהים תסמינים?

Published date field

דלקת חניכיים, צורה מוקדמת וקלה של מחלת חניכיים, היא השלב היחיד ההפיך במחלת חניכיים, לפי האתר Mouth Healthy של איגוד רופאי השיניים האמריקאי. המשמעות היא שככל שתגלו מוקדם יותר את דלקת החניכיים ותטפלו בתסמיניה, יוכל הפה שלכם לחזור לשגרה מהר יותר.

מרפאת מאיו (Mayo Clinic) מסבירה כי דלקת חניכיים מתרחשת כאשר פלאק, רובד דביק המורכב מחיידקים, מצטבר על השיניים והחניכיים. תסמינים אופייניים כוללים חניכיים אדומות (במקום ורודות), מדממות בקלות ונפוחות. יתכן שהחניכיים תהיינה גם רגישות ורכות למגע. הפלאק מתקשה לאבנית, ועליה מצטבר פלאק נוסף אשר ממשיך לגרות את החניכיים. אם אתם מבחינים באחד מהדברים לעיל, האינטרס שלכם הוא לפעול במהירות בכדי לעזור לפה להירפא.

צחצוח ושימוש בחוט דנטלי

הזנחה בשגרת היגיינת הפה עלולה להעמיד אתכם בסיכון לדלקת חניכיים. אי צחצוח או אי שימוש בחוט דנטלי באופן קבוע מאפשר לפלאק להצטבר ולהדליק את החניכיים. חזרו להרגל של צחצוח השיניים לפחות פעמיים ביום, אם לא אחרי כל ארוחה. השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים כדי לא לגרות עוד יותר את החניכיים.

כשאתם מצחצחים, בחרו במשחת שיניים המכילה פלואוריד, המונעת חורים על ידי חיזוק שכבת האמייל שלכם ועוצרת את התקדמות העששת. משחות שיניים המכילות פלואוריד יכולות להיות מועילות במיוחד במלחמה בחיידקי הפה עד 12 שעות לאחר הצחצוח.

שימוש בחוט דנטלי גם הוא צעד חשוב במאבק נגד דלקת חניכיים. חוט דנטלי מסיר חתיכות מזון ופלאק מבין השיניים שלכם, ועוזר להפחית לא רק את הסיכון שלכם למחלות חניכיים, אלא גם לחורים בשיניים והצטברות אבנית.

ניקוי 'עמוק'

במאבק נגד דלקת חניכיים ומחלות חניכיים, רופא השיניים שלכם יכול וצריך להיות בעל הברית הקרוב ביותר. אם אינכם מגיעים לרופא השיניים שלכם פעמיים בשנה, כדאי שתעשו זאת היות ויתכן שאתם סובלים ממחלת חניכיים ואינכם יודעים זאת. בדיקה שגרתית זו הינה חשובה מכיוון שרופא השיניים שלכם יכול לאתר דברים שאתם אינכם יכולים.

במהלך הבדיקה, רופא השיניים או השיננית שלכם יכולים לבצע ניקוי עמוק, המסיר את כל האבנית והפלאק מהחניכיים, אותם כבר אינכם יכולים להסיר בעצמכם. הם יכולים גם להראות לכם את הדרכים הטובות ביותר לצחצוח שיניים ולשימוש בחוט דנטלי, כדי למנוע מדלקת חניכיים לחזור או להחמיר.

תזונה ורופאי שיניים

ביקור במרפאת השיניים פעמיים בשנה ושגרת טיפול טובה בפה בבית יעזרו להפחית את הסיכון שלכם ללקות מחדש בדלקת חניכיים. ישנם עוד כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי להפחית את הסיכון שלכם למחלות חניכיים, כולל בדיקת התזונה שלכם. מזונות מסוימים, כגון פירות וירקות, יעזרו לשמור על בריאות הפה במצב טוב, אך מאכלים ממותקים כגון סוכריות וממתקים מזינים את החיידקים הגורמים לדלקת חניכיים.

הכרת הסימנים של דלקת חניכיים וכיצד ניתן למנוע אותה תוכל לעזור לכם לשמור על בריאות הפה. הקפידו על ביקורים סדירים במרפאת השיניים שלכם, ובואו לביקור מיוחד אצל רופא השיניים אם אתם חושבים שאתם מגלים תסמינים לדלקת חניכיים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו