איך השתלת שיניים יכולה להציל את החיוך שלך

שתלי שיניים (נקראים גם שתלים דנטליים) הם אמצעי פופולרי לשיקום קבוע של הפה. אם חסרות לך שיניים או אם יש לך שיניים תותבות נשלפות, שתלי שיניים יאפשרו לך להשיג חיוך יציב, חזק ובר-קיימא.

שתל שן הוא חלופה לשורש הטבעי של השן. הוא עשוי מטיטניום, מתכת שהעצם מתאחה עמה. אם איבדת שיניים טבעיות, עצם הלסת עלולה להיחלש ולהפחית את יכולתך ללעוס, וכן לשנות את צורת הפנים והחיוך שלך. אם קשה לך ללעוס את המזון האהוב עליך או אם אתה מתבייש במראה הפה שלך, השתלים עשויים להציל לך את החיוך.

אילו שלבים כוללת השתלת שיניים?

שתלי שיניים מעוגנים בלסת ומוחדרים לתוכה בניתוח. המוט (בורג) המוחדר לתוך הלסת עשוי סגסוגת של טיטניום, שהיא חומר שהגוף אינו דוחה. העצם גדלה ומתאחה עם מוט הטיטניום וביחד הם יתמכו בשתל. קליטת השתל בעצם נמשכת כשלושה עד שישה חודשים וכעת ניתן להניח על השתל כתר.

איבוד שן יחידה הוא סיבה מספקת לשקול השתלת שן, אך גם אם איבדת את כל השיניים ניתן לשקם את הפה באמצעות שתלים. השתלת שן נעשית בדרך כלל בשלושה שלבים:

 • בשלב הראשון מנתח מומחה להשתלות שיניים מחדיר את השתל לעצם הלסת וסוגר את החניכיים מעל לשתל. בתקופת ההחלמה שלאחר מכן העצם צומחת לתוך השתל והשתל מתמזג עם הלסת בתהליך הנקרא אוסאואינטגרציה.
 • בשלב השני המנתח חושף את השתלים כך שיהיו גלויים מעל קו החניכיים.
 • בשלב השלישי והאחרון רופא השיניים מתקין על השתלים את הכתרים, שהם השיניים החדשות.

לרוב יש להמתין לשילוב מוחלט של העצם בשתל לפני שניתן להתקין את השיקום הסופי. במקרים נדירים ניתן לבצע "העמסה מיידית", שהיא התקנה של השיקום על השתל מיד עם ההשתלה. אם אתה זקוק לזמן החלמה נוסף, רופא השיניים יתקין לך שן זמנית עד שניתן יהיה להתקין את השיקום הסופי.

למי מתאים לעבור השתלת שיניים?

שתלי שיניים נמצאים בשימוש כבר עשרות שנים, שבמהלכן הם שופרו לעין ערוך. ישראל היא מעצמת שתלים, ובכל שנה כ-100 אלף איש עוברים השתלת שיניים. שיעורי ההצלחה של ניתוחי שיניים מגיעים לכדי 95%. האם אני מועמד מתאים להשתלת שיניים? לגבי רוב האנשים התשובה היא חיובית, אך קיימות גם כמה הסתייגויות.

יש מספר דברים שיש לשקול לפני שפונים לטיפול. שני הדברים העיקריים הם העבר הרפואי ועלויות הטיפול. מתרפאים הסובלים ממחלות כרוניות, כמו לוקמיה וסוכרת, אינם מועמדים טובים להשתלת שיניים, מכיוון שמחלות אלה פוגעות בכושר הריפוי של הגוף. יש לשקול היטב גם את התאמתם של מתרפאים המקבלים טיפול בביספוספונטים (תרופות המיועדות לטיפול בדלדול עצם), כמו פוסלן או אקטונל. בנוסף, עישון פוגע בבריאות הפה, ולכן אם אתה מעשן ייתכן שיומלץ לך להיגמל מעישון לפני ההשתלה.

עוד גורמים חשובים הם בריאות עצם הלסת ועוביה, ומספר השתלים הנחוצים כדי להחזיר לך את החיוך. גורם חשוב נוסף הוא האופן שבו אתה שומר על היגיינת הפה. כדי שהשתל יחזיק עד סוף חייך, חיוני שתצחצח שיניים במשחת שיניים מתאימה ותשתמש בחוט דנטלי. ללא טיפול מתאים, השתל עלול להזדהם ולהיכשל, מה שכרוך בכאבים ואולי גם בהשתלה חוזרת. רופא השיניים או השיננית ידריכו אותך כיצד לטפל כראוי בשיניך ובאילו עזרים עליך להשתמש סביב השתל.

מה עוד כולל הליך השתלת שיניים וכמה זה עולה?

עקב טבעו של ההליך, יש סדרת צעדים שעליך לנקוט. ראשית, פנה לטיפול לרופא שיניים המתמחה בהשתלות שיניים. רופא השיניים הכללי יכול להפנותך למומחה כזה, שלרוב יהיה מומחה בניתוחי פה ולסתות או מומחה למחלות חניכיים.

בשלב הבא המומחה יבדוק אותך ויערוך בדיקות אבחון כדי להעריך מה צריך לעשות לפני השתלת השתל. מספר השיניים החסרות, משך הזמן שבו הן חסרות, והלסת (עליונה או תחתונה) שבה חסרות השיניים יקבעו את סוג הבדיקות שהמומחה יערוך. לפניך רשימה חלקית של בדיקות וטיפולים שייתכן שתצטרך לעבור:

 • צילום רנטגן וסריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של כל הפה.
 • עקירת שיניים בעייתיות.
 • השתלת עצם או הרמת סינוס
 • התקנת שיניים תותבות זמניות

השתלת שן יחידה עולה בסביבות 2,500-4,000 ש"ח, אך המחיר יהיה גבוה יותר אם מדובר בהשתלה של יותר משן אחת או אם נחוצים הליכים ניתוחיים נוספים. שים לב שהעלות אינה כוללת הרמת סינוס (2,700-8,500 ש"ח, בהתאם לסוג הניתוח להרמת סינוס). כמו כן היא אינה כוללת שיקום סופי באמצעות כתרים (בין מאות לאלפי שקלים, בהתאם לחומר שממנו עשוי הכתר), גשרים או תותבות, שאותם יכול לבצע רופא שיניים כללי.

שתלי שיניים הם תחליף בר-קיימא לשיניים חסרות. הם יכולים לשמש גם לעיגון של תותבת חלקית או מלאה שהתרופפה או שהתאמתה לקויה. בכל מקרה, בעזרתם פיך יחזור לתפקד באופן רגיל והחיוך ישוב אל פניך. אמנם כפי שהזכרנו, השתלת שיניים אינה מתאימה לכל אחד, אך הולך ועולה מספר המבוגרים הבוחרים בהשתלת שיניים כדי להחזיר לעצמם את הבריאות, הביטחון העצמי והחיוך.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

 • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

 • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

 • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

 • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.