מהם שתלים דנטליים?

שתלים דנטליים הינם מוטות או מסגרות מתכת, המוחדרים בניתוח לתוך עצם הלסת מתחת לחניכיים. לאחר שהם מותקנים במקומם, רופא השיניים מרכיב עליהם שיניים תותבות.

מדוע וכיצד משתמשים בשתלים?

היות ושתלים מתמזגים אל תוך עצם הלסת, הם מספקים תמיכה יציבה לשיניים מלאכותיות. שיניים תותבות וגשרים המותקנים על שתלים לא יזוזו ולא יחליקו בפה – זהו יתרון עצום בזמן אכילה ודיבור. ההתקנה המחוזקת מסייעת לשיניים תותבות ולגשרים, כמו גם לכתרים יחידים ששמים על שתלים, לתת תחושה טבעית יותר מאשר גשרים ושיניים תותבות רגילים.

לחלק מהאנשים הגשרים והשיניים התותבות הרגילים פשוט אינם נוחים ולעיתים אף בלתי אפשריים לשימוש בשל אזורי כאב, חריצים לא מתאימים או נטייה לרפלקס הקאה רגיש. כמו כן, יש לחבר את הגשרים הרגילים בשני צדי המרווח שנוצר עקב העדר שן. היתרון של השתלים הוא שאין צורך להכין את השיניים הסמוכות או לפגוע בהן כדי להחזיק את השן או השיניים החלופיות.

עליכם להיות בעלי חניכיים בריאות ועצם מתאימה לתמיכה בשתל על מנת לעבור טיפול של החדרת שתלים. כמו כן עליכם להתחייב לשמור על בריאותם של מבנים אלה. היגיינת פה קפדנית וביקורים סדירים במרפאת השיניים הינם מרכיב חיוני להצלחה ארוכת טווח של שתלים דנטליים.

  • שתלים אנדוסטאלים — שתלים אלה מוחדרים בניתוח ישירות אל תוך עצם הלסת. לאחר החלמת רקמת החניכיים מסביב, נדרש ניתוח נוסף כדי לחבר את המוט לשתל המקורי. לבסוף, מחוברות למוט שן או מספר שיניים מלאכותיות, במקרה ומדובר בגשר או בשיניים תותבות.
  • . שתלים סב-פריוסטאלים — שתלים אלה מורכבים ממסגרת מתכת המורכבת על עצם הלסת ממש מתחת לרקמת החניכיים. עם החלמת החניכיים, מתקבעת המסגרת לעצם הלסת. מוטות המחוברים למסגרת מבצבצים מבעד לחניכיים. בדומה לשתלים בתוך העצם, מורכבות שיניים מלאכותיות על מוטות אלו.

Posts Artificial
מוטות מותקנים בניתוח מתחת לחניכיים גשר מכמה שיניים מלאכותיות מחובר למוטות
Implants Replacement
שתלים מספקים התאמה יציבה וחזקה מאוד השתלים משמשים כבסיס לשיניים חלופיות יחידות

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות חשובות לטיפול בשתלים

מרבית השתלים הדנטליים נקלטים בהצלחה אך ניתן לנקוט במספר צעדים שיסייעו להבטיח את הצלחת התהליך ואת עמידות השתל לאורך זמן.

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט דנטלי פעם ביום. בעזרת מברשת אינטרדנטלית שמסוגלת לחדור בין השיניים, ניתן לנקות אזורים קשים לגישה סביב השתל.

  • הפסיקו לעשן – עישון יכול להחליש את מבנה העצם ולתרום לכשל השתל.

  • בקרו אצל רופא השיניים – ניקוי שיניים ובדיקות תקופתיות מדי שישה חודשים יסייעו לכם לוודא שהשתל במצב טוב ויישאר במצב טוב בעתיד.

  • הימנעו מלעיסת מזון קשה – אל תלעסו מזונות קשים כמו קרח וסוכריות קשות שכן הם עלולים לשבור את הכתר ואת השן.

שמרו על השתלים שלכם למען העתיד.

שמירה על היגיינת הפה תבטיח את עמידותם של השתלים לאורך זמן. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על ניקיון הפה ובריאותו.