אישה סובלת מכאב שן סדוקה
Badge field

מהי תסמונת השן הסדוקה?

אם אי פעם נהניתם מביס של אוכל והבחנתם בכאב בעת הנגיסה, או כאב בעת שתיית משקה קפוא, ייתכן שחווית סימנים של תסמונת השן הסדוקה. זה אומר שהגיע הזמן להתקשר לרופא השיניים ולקבוע תור. לעתים קרובות, שבר מיקרו בשן קטן מכדי להיראות בעין בלתי מזוינת ודורש צילום רנטגן כדי לקבוע. בנוסף, יש מגוון גדול של תסמינים וחומרה. זה מה שהופך את תסמונת השן הסדוקה לאחד המצבים הקשים יותר לאבחון. ישנן סיבות וסוגים רבים ושונים של סדקים שיכולים להתרחש בשיניים שלכם, אז נבדוק חלק מזה, כמו גם מהן אפשרויות הטיפול שלכם.

מה גורם לתסמונת השן הסדוקות?

על פי Medical News Today, שן סדוקה יכולה להיגרם מפציעה בפה או נגיסה בחתיכה בלתי צפויה של מזון קשה. עם זאת, זה יכול לקרות גם עם הזמן בגלל הגיל. בנוסף לבלאי רגיל, אתם יכולים לקבל סדקים בשיניים כתוצאה מחריקת שיניים או משינויים פתאומיים בטמפרטורה כמו שתיית מי קרח לאחר אכילת מזון חם. חשוב לציין כי זו תסמונת שכיחה, והסיבות לה הן לרוב מקריות, ולא ידועות. היא לא נגרמת בשל חוסר בהיגיינת פה או הרגלים נאותים.

האם השן שלי כואבת בגלל סדק?

כאב בשיניים עקב סדק עלול להופיע ולהפסק בהתאם לתנועה או גורם חיצוני שמפעיל אותו, מה שמקשה לזהות איזו שן סובלת. אם אתם חושדים שאתם סובלים מתסמונת השן הסדוקה, אלו הם התסמינים הנפוצים:

  • כאב בעת לעיסה או "כאב חוזר" כאשר אתם משחררים את הלחץ מהנגיסה
  • רגישות לטמפרטורות קיצוניות חמות או קרות, כמו גם מתיקות
  • כאב בלתי יציב שמתרחש רק כאשר אתה מגרים את השן הסדוקה
  • נפיחות של החניכיים סביב השן הסדוקה
  • אם זה נמשך יותר מדי זמן, תגלו שהכאב כבר לא בא והולך אלא כואב באופן קבוע

האם שן סדוקה יכולה לגרום לכאבים בלסת? כן, כמה מהסדקים משפיעים על שורש השן בלסת. אם אתם חושבים שאתם חווים כאב בלסת משן סדוקה, פנו מיד לרופא השיניים שלכם.

מהם הסוגים של שן סדוקה?

ישנם סוגים רבים ושונים של סדקים בשיניים, אך כמו רוב המצבים החומרה והטיפול הולכים יד ביד. אם תדעו מה לחפש תוכלו לתפוס את זה מוקדם והתיקון יהיה יותר קל. סדקים יכולים להופיע או להיות מזוהים כ:

קווי סדק: מופיעים כסדקים קטנים מאוד באמייל החיצוני. ויש גם חדשות טובות! אמנם הם נפוצים בשיני מבוגרים, אך הן אינם גורמים לכאב, הם רדודים מאוד ואינם דורשים כל טיפול.

סדק שבר: סוג זה של סדק מתרחש בדרך כלל סביב סתימה דנטלית וגורם לכאב קל. רופא השיניים שלכם יכול לשים סתימה חדשה או כתר כדי להגן על השן הפגועה.

סדקים על-חניכיים אלכסוניים: אלה משפיעים רק על הכתר ואינם נמשכים מתחת לקו החניכיים. כתוצאה מכך, השיניים המושפעות מסדקים אלו לרוב אינן כואבות.

סדקים תת-חניכיים אלכסוניים: אלה אכן משתרעים מתחת לקו החניכיים, והשיניים עלולות להיות כואבות. ייתכן שיהיה צורך בטיפול, כגון טיפול שורש וכתר. חשוב לציין שישנה אפשרות שלאחר טיפול שורש תופיעה שן סדוקה, שכן שיניים שעברו טיפול שורש חלשות יותר משיניים רגילות.

סדקים אלכסוניים בשורש: הנזק מתרחש מתחת לקו החניכיים, לרוב בעצם הלסת. עקירת שיניים היא לרוב הטיפול היחיד בסוג זה של סדק. סיבה נוספת לפנות לטיפול מוקדם. אל תתעלמו מהכאב, פנו לרופא השיניים שלכם בהקדם האפשרי.

שן מפוצלת: מזוהה על ידי סדק עם מקטעים ברורים. רופא אנדודונט עשוי להציל חלק מהשן בהתאם למיקום והיקף הסדק.

שבר שורש אנכי: זהו סדק שמתחיל בשורש ונמשך עד משטח הלעיסה. אמנם סוג זה אינו גורם לכאב רב, אך לעתים קרובות הם מאובחנים עקבזיהום או מורסה בשינייםבעצם ובחניכיים שמסביב. רופא אנדודונט יקבע את מהלך הטיפול הנכון.

לאילו אפשרויות טיפול ניתן לצפות?

לפיהאגודה האמריקאית של אנדודונטים (AAE), אם אתם חושבים שאתם מרגישים סימנים של תסמונת השן הסדוקה, אתם צריכים להיות בדרך לרופא השיניים. אפשרויות טיפול בדרך כלל כוללות:

  • ניתן לתקן שן סדוקה על ידי סתימה או כתר תלוי איזה חלק של השן יש את הפגיעה
  • הליך טיפול שורש עשוי לטפל בשן
  • ניתן לעקור את השן אם הסדקים נמצאים מתחת לקו החניכיים

אם אתם סובלים מכאב לפני הפגישה שלכם, תוכלו להקל על הכאב על ידי נשיכה של גזה או מטלית נקייה ולחה. לעולם אל תשתמשו בתרופות כאב מקומיות, במשחות, או תמרחו אספירין על האזור הפגוע להקלה. הטיפול הכולל תלוי בסוג הסדק, כמה רחב הוא, מיקומו והתסמינים שלכם.

איך מונעים תסמונת שן סדוקה?

אתם לא יכולים לתקן סדקים בעצמכם, אתם יכולים רק לנסות למנוע אותם. אם אתם עוסקים בספורט מגע או עובדים בעבודה שבה עלולה להתרחש פציעה, הקפידו ללבוש מגן פה או מסכת הגנה. אתם עדיין יכולים ליהנות מהמאכלים האהובים עליכם כמו פופקורן או אגוזים, פשוט השתמשו בהיגיון בריא ואל תנגסו חזק. שיניים סדוקות כתוצאה משחיקה במהלך השינה או עקב מתח וחרדה עלולות לחייב בחבישת מגן או מגן פה בזמן השינה.

זיכרו, התעלמות מהכאב בפה או בשן אינה תוכנית טיפול.

למרות הדאגה, הכאב, שגורמת השן הסדוקה, הוא איתות עבורכם שאתם צריכים לפנות לעזרה.

שימו לב ואל תהססו לקבוע תור לרופא השיניים שלכם

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו