מהי דלקת חניכיים ואיך ניתן למנוע אותה
Badge field

דלקת חניכיים: מהי ואיך מונעים אותה?

Published date field

דלקת חניכיים היא מחלת חניכיים, שבטיפול נכון עשויה להיות הפיכה. מדובר בשלב הראשון והקל ביותר של מחלת חניכיים. מחלת חניכיים מופיעה כאשר רובד השן, הנוצר ללא הרף, מצטבר ומתקשה עם הזמן. החיידקים הנמצאים ברובד השן פוגעים ברקמת החניכיים. אם אינך מקפיד לשמור על היגיינה של הפה, כמו צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי בתכיפות מספקת, ואינך מגיע בקביעות לשיננית או לביקורת אצל רופא השיניים, גדלים הסיכויים שתתפתח אצלך דלקת חניכיים. על-פי האקדמיה האמריקאית לפריודונטולוגיה, גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות מחלת חניכיים הם רקע משפחתי, עישון, מתח נפשי, הרגלי היגיינה ותחזוקה לקויים, הריון, סוכרת ותרופות מסוימות.

דלקת חניכיים בלתי מטופלת עלולה לגרום לדלקת מיסב-השן, שהיא בעיה חמורה בהרבה. הרעלנים שמפרישים החיידקים הנמצאים ברובד השן מגרים את החניכיים ומפעילים את התגובה הדלקתית של מערכת החיסון שמטרתה להילחם בחיידקים. לרוע המזל תגובה זו גורמת גם להרס של העצם והרקמה התומכות בשיניים. בתהליך זה התגובה התקינה של הגוף בעצם פוגעת בגוף עצמו. עקב הפגיעה ברקמות נוצרים מרווחים בין החניכיים לשיניים. המרווחים מזדהמים וגדלים, וכתוצאה מכך מתגברת הפגיעה בחניכיים ובעצם וההרס רק מתגבר. בסופו של דבר, כאשר לא נותרה כמות מספקת של עצם לתמיכה בשן, השן מתרופפת וייתכן שיהיה צורך לעקור אותה. על-פי האיגוד הישראלי לרפואת חניכיים, השלבים הראשונים של התהליך אינם כרוכים בכאב או באי-נוחות, ולכן לרוב כלל איננו מודעים להתפתחות של מחלת חניכיים הרסנית זו.

התסמינים

האם יש לך דלקת חניכיים? רוב האנשים אינם מודעים לכך שיש להם בעיית חניכיים מכיוון שלא כואב להם. על-פי מאיו קליניק, התסמינים העיקריים הם למחלת חניכיים הם: חניכיים נפוחות, אדומות ובוהקות, דימום מהחניכיים בזמן לעיסה או צחצוח שיניים, שיניים רופפות או שיניים שזזו ממקומן, ריח רע מהפה, נסיגת חניכיים הגורמת לשיניים להיראות ארוכות יותר, ורגישות או קושי בלעיסה.

מניעת דלקת חניכיים

אם כן, מה צריך לעשות כדי למנוע מחלת חניכיים? הדבר החשוב ביותר הוא להגיע לביקורים סדירים במרפאת השיניים. בדרך כלל ניתן לטפל בדלקת חניכיים באמצעות שמירה על היגיינת פה נאותה בבית, והקפדה על הגעה לניקוי אבנית אצל השיננית ולביקורת אצל רופא השיניים. לדעת האיגוד האמריקאי לרפואת שיניים, שמירה על היגיינת הפה וצחצוח נכון של השיניים מונעים היווצרות של דלקות או מחלות חניכיים. כמו כן, מומלץ להשתמש במשחת שיניים המפחיתה את הצטברות רובד החיידקים. חשוב לזכור להבריש גם את הלשון. מומלץ לצחצח שיניים ולסלק את הרובד והחיידקים כמה שיותר קרוב לשעת השינה. בזמן השינה אין מה שיפריע לחיידקים להתרבות, ולכן זה הזמן שבו הם עלולים לחולל את הנזק הרב ביותר.

אם אינך בטוח כיצד לשמור על היגיינת פה נאותה, בקש מהשיננית או מרופא השיניים להדריך אותך. בדרך כלל יש להגיע בקביעות לניקוי אבנית ולביקורת במרפאת השיניים פעמיים בשנה, אך במקרים מסוימים ההמלצות שונות, כל אחד בהתאם למצבו האישי. אם הבחנת באחד מהסימנים שהוזכרו לעיל, אל תמתין לביקורת הבאה. דלקת חניכיים בלתי מטופלת עלולה להתקדם לדלקת מיסב-השן, שהיא בעיה חמורה יותר, הרסנית ובלתי הפיכה.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו