דלקת חניכיים
Badge field

מחלת מיסב-השן

Published date field

למחלת מיסב-השן יש שתי צורות עיקריות: דלקת חניכיים ודלקת מיסב-השן דלקת חניכיים שאינה מטופלת כראוי עלולה להתפתח לדלקת מיסב-השן שהיא מחלה מתקדמת והרסנית יותר, הגורמת לנסיגת חניכיים ולספיגת העצם סביב השן. בשתי הצורות יש לטפל מיד.

דלקת

הודות לחידושים במדע אנו מבינים כיום טוב יותר את הקשרים בין בריאות הפה לבין מצבי בריאות וחולי של כלל הגוף. דלקת כרונית באזור מסוים בגוף עלולה לגרום למחלות בחלקים אחרים של הגוף. למשל, דלקת כרונית של בלוטת הערמונית מגבירה את הסיכון למחלות לב וכלי דם. הדבר נכון גם לגבי דלקת חניכיים ודלקת מיסב-השן, העלולות להגביר את הסיכון להתפתחות סיבוכים בלב ובכלי הדם.

הערכת סיכון

כאשר רופא בונה למטופל תוכניות מניעה וטיפול, הוא מעריך את הסיכונים המשפיעים על המטופל. למשל, מטופל עם השמנת יתר ורמה גבוהה של כולסטרול בדם נמצא בסיכון גבוה לפתח סוכרת או מחלת לב. במקרה זה, תוכנית המניעה תכלול המלצה לרדת במשקל וליטול תרופות להורדת רמת הכולסטרול בדם. כאשר מדובר בבריאות הפה, יש להעריך את הסיכונים בדיוק באותו אופן, ולבנות למתרפא תוכנית טיפול במטרה להפחית ולמנוע דלקת.

זיהוי גורמי סיכון

על-פי האקדמיה האמריקאית לפריודונטולוגיה קיימים מספר גורמי סיכון למחלות מיסב-השן. אחד מגורמי הסיכון הוא גיל. אצל מתרפאים מבוגרים יש לבדוק אם קיימות מחלות ודלקת כרונית. גורם נוסף הוא המין. גברים נתונים בסיכון גבוה יותר מנשים לפתח דלקת חניכיים מתקדמת. נטייה גנטית מהווה גם היא גורם סיכון. אמנם אין בדיקות גנטיות מוגדרות שניתן לבצע, אך עבר משפחתי של בעיות חניכיים ואובדן שיניים עשוי ללמד על כך שאותו אדם נתון בסיכון גבוה. גורמי סיכון נוספים הם עישון, סוכרת, השמנת יתר, היגיינת פה לקויה ומחלות חניכיים בעבר.

מניעה

שיטות המניעה פשוטות ביותר. על המתרפא לשפר את היגיינת הפה. המטרה הכללית היא להפחית את דלקת החניכיים. ניתן להמליץ על שימוש במשחת שיניים בעלת תכונות נוגדות דלקת. מברשת שיניים חשמלית סונית יעילה יותר מבחינה קלינית להסרת רובד השן מאשר מברשת שיניים ידנית רגילה. החלק הבא וכנראה החשוב ביותר במניעה הוא ניקוי שיניים תקופתי אצל שיננית ומעקב קבוע אצל רופא השיניים. ביקורת פעם בשישה חודשים עוזרת מאוד לגלות שלבים מוקדמים של מחלות חניכיים ולמנוע דלקת כרונית. אם מתגלה בבדיקה דלקת חניכיים מתקדמת או שדלקת קיימת עדיין לא נרפאה, יש להפנות את המתרפא למומחה למחלות חניכיים.

איך משפיעה בריאות הפה על מצב הבריאות הכללי

יש להסביר למתרפא את הקשר בין מחלות חניכיים לבין סיכון מוגבר לבעיות בריאות אחרות. אם מדובר במתרפאת הרה, יש להביא לידיעתה שמחלת חניכיים בלתי מטופלת עלולה לגרום לסיבוכי הריון.  מחלות אחרות העלולות לגרום למחלת חניכיים או להחמיר מחלת חניכיים קיימת הן מחלת לב, שבץ, סרטן, מחלת ריאות ודלקת מפרקים שגרונית.

סיכום

אם לא מונעים את מחלת מיסב-השן או לא מטפלים בה כאשר היא כבר קיימת, הסיכון להתפתחות סיבוכים בגלל מחלות כרוניות אחרות עלול לגדול. בכל בדיקה של הפה והשיניים יש להעריך את הסיכון למחלת חניכיים ולמחלות אחרות.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו