מהי דלקת חניכיים? סימנים ותסמינים
Badge field

מהי דלקת חניכיים? סימנים ותסמינים

Published date field

 

מהי דלקת חניכיים?  
דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) היא השלב הראשוני והקל ביותר לטיפול של מחלת חניכיים. הגורם הישיר לדלקת חניכיים הוא פלאק, הרובד הרך, דביק וחסר צבע של חיידקים שנוצר ללא הרף על השיניים ועל החניכיים.
אם לא מסירים את הפלאק על ידי צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי מדי יום, הוא מייצר רעלנים העשויים לגרום גירוי ברקמת החניכיים ולהוביל לדלקת חניכיים. בשלב מוקדם זה של מחלת חניכיים עדיין ניתן לעצור את הנזק, שכן העצם ורקמת החיבור המחזיקות את השיניים במקומן טרם נפגעו. מאידך במידה ולא מטפלים בדלקת חניכיים היא עלולה להתפתח למחלת חניכיים ולגרום נזק תמידי לשיניים ולחניכיים.
כיצד אוכל לדעת אם יש לי דלקת חניכיים? סימנים קלאסיים של דלקת חניכיים כוללים חניכיים אדומות, נפוחות ורגישות העשויות לדמם בזמן צחצוח השיניים. סימן נוסף למחלת חניכיים הוא נסיגת חניכיים או התרחקות החניכיים מהשיניים, ועקב כך נראות השיניים ארוכות יותר. מחלת חניכיים עלולה לגרום להיווצרות כיסים בין השיניים לחניכיים, מקום שבו מצטברים פלאק ושרידי מזון. חלק מהאנשים עלולים לסבול מריח רע הנודף מהפה או מטעם רע בפה השבים ומופיעים, גם אם המחלה עדיין לא הגיעה לשלב מתקדם.
כיצד אוכל למנוע דלקת חניכיים? היגיינת פה טובה הינה חיונית לשם מניעת דלקת חניכיים. ביקורים סדירים במרפאת השיניים לשם ניקוי שיניים מקצועי גם הם חשובים מאוד, היות וברגע שהפלאק מתקשה ומצטבר או הופך לאבן שן, רק רופא שיניים או שיננית יכולים להסיר אותו.
תוכלו לסייע לעצירת דלקת חניכיים עוד בטרם התפתחה על ידי:

  • צחצוח שיניים נכון וניקוי יסודי באמצעות חוט דנטלי לשם סילוק פלאק ופסולת ושליטה על כמות אבן השן המצטברת
  • אכילה נכונה לשם הבטחת הזנה טובה של עצם הלסת והשיניים
  • הימנעות מסיגריות וצורות אחרות של טבק

קביעת ביקורות שיניים סדירות אצל רופא השיניים  

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו