קבוצת גברים שמחה כי אחרי השתלת שיניים תופעות לוואי עברו
Badge field

3 תופעות לוואי של שתל טיטניום וכיצד למזער את הסיכון שלכם

אם חסרה לכם שן או אתם זקוקים לעקירת שן, רופא השיניים שלכם עשוי להמליץ על השתלת שתל טיטניום. להשתלת שיניים שיעור הצלחה של 95%, על פי American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons (AAOMS) - אך ייתכן שתופעות לוואי של שתל טיטניום יופיעו במקרים נדירים. אם אתם זקוקים להשתלה, זה אך טבעי שיהיו חששות כיצד ההליך ישפיע על כל הפה שלכם, והיותכם מודעים יכול לעזור לכם למזער את הסיכונים הכרוכים.

הליך השתלת שתל טיטניום

במהלך השתלת שיניים, בורג מטיטניום מוחדר לעצם הלסת לשמש כתומך לכתר שיורכב עליו בסופו של דבר. במהלך כמה חודשים, בורג הטיטניום מתמזג לעצם שסובבת אותו כשהאזור מחלים. לפני ההליך, רופא השיניים שלכם או הרופא המומחה יערוך בדיקה מקיפה ויסודית כדי להחליט אם אתם אכן מועמדים להשתלת שיניים.

כפי שמסביר American Academy of Periodontology (AAP) - מועמדים לניתוח השתלת שיניים צריכים להיות בריאים באופן כללי ובעלי בריאות פה תקינה. האזור שמקיף את השן שנעקרה צריך כמות מספקת של עצם כדי לתמוך בשתל, ורקמת החניכיים צריכה להיות נקייה ממחלת חניכיים. על פי American Dental Association, מחלות כרוניות מסויימות, כגון סוכרת או לוקמיה, יכולות להפריע לתהליך ההחלמה. שימוש בטבק הינו עוד גורם משפיע שיכול להאט את ההחלמה לאחר השתלת שיניים.

סיבוכים אפשריים הקשורים להשתלת שיניים

הרוב המכריע של השתלת שתלי טיטניום שהושתלו על ידי רופאי שיניים מומחים מתפקדים בצורה יוצאת מהכלל - אפילו לאחר 20 שנים מיום ההשתלה, כך מדווח ה - AAOMS. עם זאת, תמיד יש סיכוי לתופעות לוואי במהלך כל הליך כירורגי. כמה סיכונים הקשורים בהשתלת שיניים כוללים:

  • זיהום

    לאחר הליך ההשתלה, מטופלים מסויימים יכולים לפתח זיהום באזור שנקרא פרי-אימפלנטיטיס. כפי שמסביר AAP התסמינים למצב הזה כוללים חניכיים אדומים ורגישות ברקמת החניכיים של השתל, כמו גם דימום בצחצוח. מעשנים, חולי סוכרת ומטופלים הסובלים ממחלת חניכיים נוטים יותר לפתח זיהום שכזה.

  • פגיעה בשיניים, בכלי דם ובעצבים

    כאבים, קהות או עקצוץ בשיניים שלכם, בחניכיים, בשפתיים או בסנטר לאחר השתלת שיניים יכולים להיות לפעמים סימן שהעצבים או המבנים הסובבים נפגעו כנראה מן הניתוח, כפי שמסבירים במרפאת מיו Mayo Clinic.
  • בעיות בסינוסים

    בעיקר עבור שתלים שהוצבו בלסת העליונה, בעיות בסינוסים יכולות להופיע לאחר ההשתלה אם בורג השתל בולט לחללי הסינוס. כפי שתואר במחקר במגזין Journal of the Korean Association of Oral and Maxillofacial Surgeons, סיבוך זה יכול לגרום לכאבי ראש ולכאבים בעצמות הלחיים.

זה נורמלי לחוש אי נוחות קלה לאחר ניתוח להשתלת שיניים, כולל נפיחות בחניכיים ובפנים והופעת חבורות בעור ובחניכיים, על פי מרפאת מיו. יתכנו גם כאבים קלים באזור ההשתלה ודימום קל.

אולם, אם אי הנוחות או הנפיחות נעשים גרועים יותר בימים שלאחר ההשתלה, גשו לראות את רופא השיניים שלכם בהקדם האפשרי. זכרו שתופעות לוואי אלו אינן קורות לעיתים קרובות, וכאשר הן מופיעות, בדרך כלל ניתן לטפל בהן.

מניעת תופעות לוואי של השתלת שתל טיטניום

אם אתם זקוקים להשתלת שיניים, וודאו להעלות שאלות וחששות שיש לכם על ההליך עם מומחה לרפואת שיניים - כגון רופאי חניכיים או מנתח פה - על מנת להכין עצמכם להליך מוצלח. כפי שמסביר ה-AAOM, המומחים האלו קיבלו הדרכה רחבה והשכלה במורכבויות העצמות, העור, השרירים והעצבים הקשורים בסוג ניתוח שכזה. הם למדו את הטכניקות הטובות ביותר למזער את הסיכוי של תופעות הלוואי מהשתלת שתל טיטניום ומוכנים לעבוד איתכם כדי להעניק לכם חיוך זוהר ושמח.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו