שתלת שיניים יכולה להציל את החיוך שלך
Badge field

איך השתלת שיניים יכולה להציל את החיוך שלך

Published date field

שתלי שיניים (נקראים גם שתלים דנטליים) הם אמצעי פופולרי לשיקום קבוע של הפה. אם חסרות לך שיניים או אם יש לך שיניים תותבות נשלפות, שתלי שיניים יאפשרו לך להשיג חיוך יציב, חזק ובר-קיימא.

שתל שן הוא חלופה לשורש הטבעי של השן. הוא עשוי מטיטניום, מתכת שהעצם מתאחה עמה. אם איבדת שיניים טבעיות, עצם הלסת עלולה להיחלש ולהפחית את יכולתך ללעוס, וכן לשנות את צורת הפנים והחיוך שלך. אם קשה לך ללעוס את המזון האהוב עליך או אם אתה מתבייש במראה הפה שלך, השתלים עשויים להציל לך את החיוך.

אילו שלבים כוללת השתלת שיניים?

שתלי שיניים מעוגנים בלסת ומוחדרים לתוכה בניתוח. המוט (בורג) המוחדר לתוך הלסת עשוי סגסוגת של טיטניום, שהיא חומר שהגוף אינו דוחה. העצם גדלה ומתאחה עם מוט הטיטניום וביחד הם יתמכו בשתל. קליטת השתל בעצם נמשכת כשלושה עד שישה חודשים וכעת ניתן להניח על השתל כתר.

איבוד שן יחידה הוא סיבה מספקת לשקול השתלת שן, אך גם אם איבדת את כל השיניים ניתן לשקם את הפה באמצעות שתלים. השתלת שן נעשית בדרך כלל בשלושה שלבים:

  • בשלב הראשון מנתח מומחה להשתלות שיניים מחדיר את השתל לעצם הלסת וסוגר את החניכיים מעל לשתל. בתקופת ההחלמה שלאחר מכן העצם צומחת לתוך השתל והשתל מתמזג עם הלסת בתהליך הנקרא אוסאואינטגרציה.

  • בשלב השני המנתח חושף את השתלים כך שיהיו גלויים מעל קו החניכיים.

  • בשלב השלישי והאחרון רופא השיניים מתקין על השתלים את הכתרים, שהם השיניים החדשות.

לרוב יש להמתין לשילוב מוחלט של העצם בשתל לפני שניתן להתקין את השיקום הסופי. במקרים נדירים ניתן לבצע "העמסה מיידית", שהיא התקנה של השיקום על השתל מיד עם ההשתלה. אם אתה זקוק לזמן החלמה נוסף, רופא השיניים יתקין לך שן זמנית עד שניתן יהיה להתקין את השיקום הסופי.

למי מתאים לעבור השתלת שיניים?

שתלי שיניים נמצאים בשימוש כבר עשרות שנים, שבמהלכן הם שופרו לעין ערוך. על-פי האקדמיה האמריקאית להשתלות דנטליות (AAID), בכל שנה כ-500 אלף איש עוברים השתלת שיניים בארצות הברית. שיעורי ההצלחה של ניתוחי שיניים מגיעים לכדי 98%. האם אני מועמד מתאים להשתלת שיניים? לגבי רוב האנשים התשובה היא חיובית, אך קיימות גם כמה הסתייגויות.

יש מספר דברים שיש לשקול לפני שפונים לטיפול. שני הדברים העיקריים הם העבר הרפואי ועלויות הטיפול. מתרפאים הסובלים ממחלות כרוניות, כמו לוקמיה וסוכרת, אינם מועמדים טובים להשתלת שיניים, מכיוון שמחלות אלה פוגעות בכושר הריפוי של הגוף. יש לשקול היטב גם את התאמתם של מתרפאים המקבלים טיפול בביספוספונטים (תרופות המיועדות לטיפול בדלדול עצם), כמו פוסלן או אקטונל. בנוסף, עישון פוגע בבריאות הפה, ולכן אם אתה מעשן ייתכן שיומלץ לך להיגמל מעישון לפני ההשתלה.

עוד גורמים חשובים הם בריאות עצם הלסת ועוביה, ומספר השתלים הנחוצים כדי להחזיר לך את החיוך. גורם חשוב נוסף הוא האופן שבו אתה שומר על היגיינת הפה. כדי שהשתל יחזיק עד סוף חייך, חיוני שתצחצח שיניים במשחת שיניים מתאימה ותשתמש בחוט דנטלי. ללא טיפול מתאים, השתל עלול להזדהם ולהיכשל, מה שכרוך בכאבים ואולי גם בהשתלה חוזרת. רופא השיניים או השיננית ידריכו אותך כיצד לטפל כראוי בשיניך ובאילו עזרים עליך להשתמש סביב השתל.

מה עוד כולל הליך השתלת שיניים וכמה זה עולה?

עקב טבעו של ההליך, יש סדרת צעדים שעליך לנקוט. ראשית, פנה לטיפול לרופא שיניים המתמחה בהשתלות שיניים. רופא השיניים הכללי יכול להפנותך למומחה כזה, שלרוב יהיה מומחה בניתוחי פה ולסתות או מומחה למחלות חניכיים.

בשלב הבא המומחה יבדוק אותך ויערוך בדיקות אבחון כדי להעריך מה צריך לעשות לפני השתלת השתל. מספר השיניים החסרות, משך הזמן שבו הן חסרות, והלסת (עליונה או תחתונה) שבה חסרות השיניים יקבעו את סוג הבדיקות שהמומחה יערוך. לפניך רשימה חלקית של בדיקות וטיפולים שייתכן שתצטרך לעבור:

  • צילום רנטגן וסריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של כל הפה.

  • עקירת שיניים בעייתיות.

  • השתלת עצם או הרמת סינוס

  • התקנת שיניים תותבות זמניות

על-פי 1-800-DENTIST, השתלת שן יחידה עולה בארצות הברית בסביבות 1,000-3,000 דולר, אך המחיר יהיה גבוה יותר אם מדובר בהשתלה של יותר משן אחת או אם נחוצים הליכים ניתוחיים נוספים. שים לב שהעלות אינה כוללת הרמת סינוס. כמו כן היא אינה כוללת שיקום סופי באמצעות כתרים (בין מאות לאלפי שקלים, בהתאם לחומר שממנו עשוי הכתר), גשרים או תותבות, שאותם יכול לבצע רופא שיניים כללי.

שתלי שיניים הם תחליף בר-קיימא לשיניים חסרות. הם יכולים לשמש גם לעיגון של תותבת חלקית או מלאה שהתרופפה או שהתאמתה לקויה. בכל מקרה, בעזרתם פיך יחזור לתפקד באופן רגיל והחיוך ישוב אל פניך. אמנם כפי שהזכרנו, השתלת שיניים אינה מתאימה לכל אחד, אך הולך ועולה מספר המבוגרים הבוחרים בהשתלת שיניים כדי להחזיר לעצמם את הבריאות, הביטחון העצמי והחיוך.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו