השתלה של שתל שן יחיד
Badge field

השתלה של שתל שן יחיד

Published date field

אם רופא השיניים שלך סבור שאתה מועמד מתאים להשתלת שיניים, הוא יפנה אותך לרופא שיניים מומחה (מומחה למחלות חניכיים, מומחה לשיקום הפה או מומחה לניתוחי פה ולסתות) אשר יערוך לך בדיקה יסודית ומקיפה, וישאל אותך על עברך הרפואי בכלל, ועל מה שקשור לבריאות שיניך בפרט. רופא השיניים המומחה יקבע אם יש לך מחלה מערכתית המהווה התוויית נגד להשתלת שיניים (נקראת גם השתלה דנטלית). אם אין לך בעיות רפואיות מערכתיות, הרופא יצלם צילום רנטגן וייקח מטבע של השיניים ורקמת החניכיים כדי ליצור דגם מדויק של פיך.

השתלה של שתל שן יחיד תומלץ בדרך כלל לאנשים שעברו פגיעה טראומטית או שלא צמחה להם שן בקדמת הפה, או שאיבדו שן אחורית בשל עששת שן מתקדמת או טיפול שורש לא מוצלח.

היתרונות של השתלת שתל שן יחיד

לפעמים עדיף להשתיל שתל שן יחיד על-פני התקנת גשר קבוע המחובר לשתי שיניים לפחות. גשר קבוע נתמך על-ידי שיניים אחרות וכדי להתקינו על רופא השיניים להשחיז את השיניים הסמוכות, הבריאות, כדי לתמוך בגשר מחרסינה. במקרה כזה עלולה להתפתח ספיגה של עצם הלסת, אשר עלולות להיות לה השלכות עתידיות כאשר תידרש בכל זאת השתלת שיניים שאותה ניתן לבצע רק כאשר יש עצם בכמות מספקת. לעומתו, שתל שן מוחדר לתוך עצם הלסת ומשמש כשורש שעליו מורכבת שן מלאכותית במקום השן החסרה. הודות לכך שתל שן יכול גם לעזור לשמר את העצם.

מהו שתל?

שתל הוא בורג מתכת המוחדר לעצם הלסת בניתוח, ותפקידו להחליף שן חסרה אחת או יותר. במשך כל התהליך רופא השיניים יעבוד בשיתוף פעולה עם רופא שיניים מומחה (מומחה למחלות חניכיים, מומחה לשיקום הפה, מומחה לניתוחי פה ולסתות). השתל מורכב משלושה חלקים שונים: הבורג (חלק מתכתי המוחדר לתוך רקמת העצם של הלסת העליונה או התחתונה), המבנה (גם הוא חלק מתכתי, אשר מקשר בין הבורג לשן המלאכותית), והחלק התותב (כתר, גשר או תותבת).

התהליך הניתוחי

בניתוח הראשון הרופא המומחה ירדים את אזור השתל בהרדמה מקומית. הוא יבצע חתך בחניכיים וירים מתלה (יפשיל את החניכיים ליצירת מעין חלון). הרופא המומחה יחשוף את העצם ויתחיל לקדוח בה חור להחדרת השתל. אחרי קדיחת חור מתאים בעצם הוא יחדיר לתוכו את שתל השן (הבורג). לאחר מכן הוא ישיב את המתלה של רקמת החניכיים למקומו ויתפור אותו מעל לשתל.

משך ההחלמה של שתלים בלסת התחתונה הוא 3-6 חודשים, ובלסת העליונה 4-6 חודשים. מכיוון שהעצם בלסת העליונה פחות צפופה מאשר בלסת התחתונה, זמן ההחלמה של הלסת העליונה ארוך יותר.

התהליך הניתוחי – שלב 2

הרופא המומחה ירדים את אזור השתל, יבצע חתך בחניכיים, וירים מתלה כדי לחשוף את השתל. הוא יחבר את המבנה לשתל. לאחר מכן הרופא ישיב את המתלה של רקמת החניכיים למקומו, תוך שהוא משאיר את המבנה חשוף, ויתפור את החניכיים. מעל למבנה הוא ירכיב כיפת ריפוי המאפשרת לרקמת החניכיים להחלים. כעבור שבועיים עד ארבעה שבועות כיפת הריפוי תוסר והמבנה ייחשף.

התהליך הניתוחי – שלב 3

תצטרך לשוב לעוד ביקור אחד או שניים אצל רופא השיניים להתאמת הכתר. רופא השיניים ירכיב את הכתר על המבנה, ויוודא שהכתר מונח היטב במקומו.

טיפול בשתל

רופא השיניים או השיננית ידריכו אותך כיצד לטפל בשתל ולנקות אותו, כדי לשמור על בריאות החניכיים. חשוב למנוע היווצרות רובד שן (פלאק) סביב השתל. לשם כך עליך להשתמש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום, ולצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום. חשוב שתגיע לשיננית לניקוי שיניים ולרופא השיניים לביקורת, בתדירות המומלצת. אם השתל גורם לך לתחושת אי-נוחות כלשהי, אמור זאת לרופא השיניים או לשיננית.

© זכות יוצרים 2019 חברת קולגייט-פלמוליב

11/15/2019

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו