ילד תלוי הפוך להמחשה של סיבות לחריקת שיניים ילדים
Badge field

חריקת שיניים ילדים - מה ההשלכות?

Published date field

הורה עשוי להציץ לחדר השינה של הילד בשעת לילה מאוחרת ולשמוע רעש מוזר, כאילו שני משטחים קשים מתחככים זה בזה. חריקת שיניים אצל ילדים, או ברוקסיזם, מתרחשת בתדירות גבוהה למדי - עד 30 אחוז מהילדים יעשו זאת, על פי האתר KidsHealth לבריאות הילד. הדבר קורה כאשר לוחצים בכח את הלסתות זו לזו ומשפשפים את השיניים. ילדים חורקים שיניים ממספר סיבות, ממתח ועד מנשך שיניים שאינו תקין וכלה במצבים רפואיים כגון שיתוק מוחין. במקרים מסוימים, חריקת השיניים חולפת מעצמה עם הזמן. אבל אם המצב נמשך, הדבר עלוול להשפיע פיו של הילד ועל בריאותו הכללית.

השפעות לטווח קצר

ההשפעות לטווח הקצר של חריקת שיניים אצל ילדים הן לעתים קרובות הסימנים המאפשרים להורים לדעת אם הילד סובל מחריקת שיניים. אם הילד או הילדה חולק/ת חדר עם אח או אחות, הקול החזק של חריקת השיניים אצל אחיו או אחותו עלול להפריע לו או לה בלילה. בשעות הבוקר, ילדים עלולים לסבול מכאבי ראש או להתלונן על כאבים באוזן או סביבה, בגלל הלחץ של הידוק הלסת והחריקה בשעות הלילה, על פי מרפאת מאיו. שחיקה של אמייל השיניים כתוצאה מהחריקה עלול גם להוביל לכאבים בלעיסה או להפוך את השיניים לרגישות יותר לחום וקור. אם תרופות שהילד נוטל או מצב רפואי אחר גורמים לחריקה, יתכן ורופא יצטרך לשנות או להוסיף לתרופות המרשם.

השפעות לטווח ארוך

אם חריקת השיניים נמשכת, עשויות להיות לכך מספר השפעות ארוכות טווח אצל ילדים. נזק משמעותי עשוי להתרחש בשיניים אם ילד ממשיך להדק ולחרוק את שיניו במשך תקופה ארוכה. לא רק שהאמייל יישחק, אלא השיניים עלולות להיסדק, לשנות את צורתן לשטוחות או להישבר, על פי בית החולים הר סיני בניו יורק. במקרים בהם ילד חורק רבות את שיניו, במשך תקופה ארוכה, לדעת האיגוד לחריקת שיניים יש לו סיכוי לפתח הפרעה במפרק הלסת (TMJ), הגורמת לכאבים נוספים בלסת ועלולה להקשות על הילד ללעוס או לפתוח את פיו.

חריקת שיניים גורמת גם לאי נוחות פיזית. מחקר שהוצג בכינוס השנתי ה-22 של האגודות המקצועיות לחקר השינה (APSS) בארה"ב בחן 1,956 ילדים בגיל הגן. מעט יותר מ-36 אחוזים מאותם ילדים נמצאו חורקים שיניים לפחות פעם בשבוע, וכמעט 7 אחוזים חורקים את שיניהם יותר מארבע פעמים בשבוע. עורכי המחקר מצאו קשר בין תדירות חריקת השיניים לקשיי התאמה בגן הילדים או לבעיות בחברה, אולי בגלל שחריקת השיניים הפריעה לשינה. לחריקת שיניים יש קשר חזק לסוגיות התנהגותיות, כגון הפרעת קשב וריכוז (ADHD), על פי האיגוד לחריקת שיניים.

איך אנחנו כהורים יכולים לעזור

אם אתם כהורים שמים לב שילד חורק שיניים בלילה, או אם רופא השיניים הסב לכך את תשומת לבכם, יש דרכים לעזור. רופא שיניים יכול לרשום מגן פה מיוחד להרכבה בלילה כדי להגן על השיניים, וילדים יכולים להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד כדי לחזק את שכבת האמייל שלהם, ולפעול למניעת חורים בשיניים וריח רע מהפה. אם חריקת השיניים קשורה למתח, הורים יכולים לעזור לילד להירגע על ידי קריאה משותפת לפני השינה, תרגילי הרפיה או במידה והחרדה חמורה, לגשת לסיוע מקצועי בעזרת מטפל. אם הילד גדול יותר, ההורים יכולים לנסות לשוחח איתו על מה שמפריע לו ולעבוד יחד כדי למצוא פיתרון.

רופא השיניים של הילד יכול להיות שותף נאמן בכל הקשור להתמודדות עם חריקת השיניים. לצד הרכבת מגן פה, הוא יכול לעקוב אחר המצב ולציין אם נראה שהחריקה הולכת ופוחתת. הוא יכול להציע טיפים ועצות שיעזרו לילד להתמודד עם התופעה ולעזור להבטיח שלכולם יהיה לילה טוב ושינה נעימה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו