אישה מסובבת ילדה צעירה בידיה.
Badge field

עששת בשיני תינוקות: השלכות ומניעה

שיניים של תינוקות בדרך כלל בגילאי 3 עד 6 חודשים לרוב הילדים יבקעו כל שיני החלב שלהם עד לגיל 3. שיניים ראשוניות אלו רגישות במיוחד ברגע שהן מופיעות בחלל הפה,ולכן מניעת עששת חשובה יותר ממה שרוב האנשים חושבים.

השלכות

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים מחשיבה עששת בגיל הרך כמחלה הכרונית מספר אחת הפוגעת בילדים צעירים. העששת עשויה להיות כה חמורה עד שהשן הפגועה תהיה חייבת להיעקר. כאשר שיניי חלב אובדות מוקדם מדי, השיניים מסביב עלולות לזוז אל החלל הריק. תנועה זו מקשה על השיניים הקבועות לצאת, מחוסר מקום מתאים לבקיעה, מה שגורם לשיניים אלו להיות עקומות או צפופות.

 

עששת ניתנת למניעה. איגוד רופאי השיניים האמריקאי ממליץ להורים לקחת את ילדיהם לרופא שיניים תוך שישה חודשים לאחר הופעת השן הראשונה, אך לא יאוחר מיום הולדתו הראשון של הילד. שימו לב חיידקים הגורמים לחורים יכולים להיות מועברים מהמטפל לתינוק,וזו עוד סיבה מדוע הורים צריכים גם לבקר את רופא השיניים כדי להבטיח את בריאות הפה שלהם. על ההורים לנסות להימנע מלנקות את המוצץ של התינוק עם הפה או לחלוק עם התינוק כלי אוכל.

טיפול ביתי להיגיינת הפה

ל אחר ביקעת ה ה בחלל הפה, ההורה יכול לצחצח בעדינות את שיניו של התינוק פעמיים ביום עם מברשת שיניים לתינוקות ומים. ניתן להוסיף כמות של משחת שיניים עם פלואוריד בגודל אפונה לילדים מעל גיל שנתיים, והילד חייב להיות מסוגל לירוק את משחת השיניים.

הורים צריכים לטפל בשיניים של ילדם עד שהם מרגישים בנוח שהילד מסוגל לטפל בשיניים שלו בעצמו. התחלה מוקדמת של הילדים עם היגיינת פה טובה יכולה להוביל לחיים שלמים של בריאות שיניים טובה.

פלואוריד

כמות לא מספקת של פלואוריד עלולה להגביר את הסיכון של התינוק לעששת בגיל הרך. שימוש תדיר ונכון בכמות פלאוריד המותאמת לגיל מסייעת במניעת עששת. הוא נמצא במשחת שיניים, בשטיפות פה מים בבקבוקים עשויים שלא להכיל פלואוריד. הורים צריכים לדון עם רופא שיניים או רופא ילדים על צרכי הפלואוריד של ילדם.

תזונה

 

גורמים תזונתיים התורמים לעששת בתינוקות נשקלו הן על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים והן על ידי איגוד השיניים האמריקאי. פאנל מומחים של ארגון הבריאות העולמי אישר כי סיכון מוגבר לעששת קשור בצריכה מוגזמת של סוכר.

המלצות תזונתיות לתינוקות כוללות:

  • מתן פורמולה, חלב או חלב אם לתינוק בבקבוק בלבד, בהתאם למלצת הרופא. יש להימנע מנוזלים כגון מי סוכר, מיץ או משקאות קלים.
  • אסור לטבול מוצץ בסוכר או בדבש.
  • יש לעודד את הילד לשתות מכוס עד יום הולדתו הראשון.

שמירה על המלצות אלו תפחית את כמות החשיפה לסוכר לשיני התינוק.

כאשר השן הראשונה של התינוק מופיעה, ההורים צריכים לדון עם רופא השיניים שלהם לגבי תזמון ביקור השיניים הראשון. הורים צריכים להתייחס לביקור הראשון אצל רופא השיניים כפי שהם יתייחסו לבדיקה אצל רופא הילדים. במרפאת שיניים, צוות רופאי השיניים יוכל לתת הדרכה נכונה כיצד לטפל בשיני התינוק.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו