ילדים לאחר עששת טיפול טבעי

ארבע דרכים להפחית עששת מוקדמת אצל פעוטות

עששת, המכונה גם ריקבון השן, היא מצב בריאות הפה הכרוני השכיח ביותר בקרב פעוטות, ילדים בגילאי בית ספר ובני נוער. עששת מתחילה באמייל מוחלש אך עלולה להוביל לחורים ולפגיעה בשיניים עד למצב של עקירה. החדשות הטובות הן שתוכלו למנוע ולהפחית את העששת בשלב מוקדם של הפעוט בעזרת פלואוריד, היגיינת פה טובה וביקורים קבועים אצל רופא/ת השיניים של ילדכם.

מהי עששת?

עששת קיימת באזורים מוחלשים או פגומים במשטח הקשה של השן, הנקראים אמייל. חיידקים בפה גורמים לעששת. כשאתם אוכלים או שותים, חיידקים טבעיים ניזונים מהסוכרים ויוצרים תוצר לוואי חומצי. חומצות אלו עלולות לתקוף ולהחליש את אמייל השיניים אם לא מנקים אותן כראוי באמצעות היגיינת פה טובה.

אם תהליך פירוק האמייל ממשיך ללא התערבות, השכבה החיצונית הקשה עלולה לפתח חורים, הנקראים גם עששת שיניים. לא ניתן להחזיר לאחור חורים בשיניים אצל פעוטות, אך ניתן לטפל בהם. רופא/ת השיניים של ילדיכם צריכ/ה לבדוק ולטפל בעששת שיניים כדי למנוע נזק נוסף לשאר השן. החדשות הטובות הן שישנן דרכים בהן תוכלו למנוע ולהפחית את העששת של הפעוט שלכם כדי להבטיח לילדיכם חיוך בריא.

מניעת עששת

הדרכים הטובות ביותר למנוע עששת הן היגיינת פה טובה ותזונה בריאה המגבילה מזון ומשקאות ממותקים. הקפדה על תזונה מאוזנת היא אחד הדברים הראשונים שהורים יכולים לעשות כדי להגן על השיניים של הפעוט שלהם מפני עששת. ארוחות מזינות שיוצרות איזון בריא בין כל קבוצות המזון העיקריות הן תמיד הטובות ביותר. במידת האפשר, הקפידו על מינימום של משקאות ממותקים וחטיפים מתוקים. כאשר ילדכם אוכל פחות חטיפים ממותקים, יש פחות דלק לחיידקים בפה.

כיצד להפחית עששת אצל פעוטות

קל להילחם בעששת עם הכלים הנכונים. אתם יכולים לעבוד עם רופא/, השיניים והשיננית של ילדיכם על תוכנית טיפול ייחודית אם לפעוט שלכם כבר יש סימנים של עששת. למדו על ארבע הדרכים הבאות בהן תוכלו לעזור להפחית עששת:

  • פלואוריד
  • איטום לשיניים
  • הגיינת פה טובה
  • ביקורים קבועים אצל רופאי שיניים

פלואוריד

פלואוריד הוא אחת ההגנות הטובות ביותר שיש לכם ולילדיכם נגד עששת מוקדמת. על פי המכון הלאומי לחקר שיניים וגולגולת, פלואוריד יכול אפילו להחזיר לאחור עששת בשלבים המוקדמים. הוא מאט את אובדן המינרלים, פועל לרמינליזציה ומחזק את האמייל. כמו כן, הוא מונע מחיידקים בפה לייצר חומצה שעלולה לשחוק את השיניים.

תוכלו לוודא שאתם ומשפחתכם מקבלים כמות נאותה של פלואור על ידי שתיית מים מופלרים. הרבה מדינות הפלירו את אספקת המים הציבורית שלהן. לפי נתוני איגוד השיניים האמריקאי, שתיית מים עם פלואוריד מפחיתה את הסיכון של ילדים לעששת מ-20% ל-40%. דרך נוספת להגן על השיניים שלהם היא להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד, המסייעת בהגנה מפני הצטברות רובד החיידקים ואבנית. בסופו של דבר, אם ילדכם זקוק לחיזוק נוסף של פלואוריד, רופא/ת השיניים המשפחתי שלכם יכול/ה להעניק טיפול נוסף במרפאה.

איטום לשיניים

חומרי איטום הם דרך נוספת להפחית את הסיכון של המשפחה שלכם לעששת ולחורים בשיניים. ציפוי המגן נמרח על השיניים. זה מונע מחיידקים ופלאק להיתקע על פני המשטח הלא אחיד של הטוחנות, ומגביל את הסיכון של ילדיכם לעששת. שאלו את רופא/ת השיניים של ילדיכם לגבי חומרי איטום בפעם הבאה שהם נכנסים לבדיקה קבועה.

הרגלי היגיינת הפה

ניקוי יסודי של כל משטחי השיניים הוא הדרך היעילה ביותר לשמור על ניקיון השיניים של הפעוט. למדו את ילדיכם את החשיבות של ניקוי השיניים בבוקר, לאחר הארוחות ולפני השינה.

בקרו אצל רופא/ת השיניים

למרות שחשוב להקפיד על נהלי היגיינת הפה בבית, ביקור קבוע אצל רופא/ת השיניים חיוני. רוב רופאי השיניים ממליצים לילדים להגיע לביקור ראשון אצל רופא השיניים בסביבות גיל שנה. רופאי השיניים שלהם יבדקו את השיניים של ילדיכם וימליצו על צרכים עתידיים.

עששת עלולה להוביל לבעיות בריאות הפה ולבעיות בריאות כלליות, אך ישנן דרכים בהן ניתן למנוע אותה ולהפחית אותה. למדו את הפעוט שלכם כיצד לשמור על הרגלי היגיינת פה טובים ובקרו אצל רופא/ת השיניים באופן קבוע. ילדיכם ירגישו טוב יותר ויהיה להם חיוך בריא במשך שנים רבות.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו