האם עששת הפיכה?
Badge field

האם עששת הפיכה?

Published date field

טפלו היטב בשיניים שלכם  כדי שהחיוך שלכם ימשיך להיות זוהר ויפה כמו שאתם רוצים. אם תתרשלו בצחצוח שיניים ובשימוש בחוט דנטלי, עלולות לצוץ אצלכם בעיות כמו עששת ומחלות חניכיים. החיידקים הנמצאים ברובד השן מפרישים חומצות המאכלות והורסות את זגוגית השן, וכך נוצרת עששת. רובד השן נוצר ללא הרף ומורכב מחיידקים המצטברים על השיניים, כך שעליכם לעמוד תמיד על המשמר. האם עששת שכבר נוצרה עדיין הפיכה? עששת אינה תמיד הפיכה, אך תוכלו למנוע עששת אם תקפידו לשמור על היגיינת הפה. לפניכם כמה עצות ורעיונות שימושיים.

זכורו לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי

שגרה יום-יומית של שמירה על היגיינת הפה היא קו ההגנה הקדמי שלכם נגד עששת. רובד השן מהווה איום מתמיד על בריאות הפה, ולכן עליכם לצחצח שיניים פעמיים ביום כדי למנוע עששת. צחצוח שיניים לבדו אינו מספיק, כי יש חלקיקי מזון שצחצוח אינו יכול לסלק. ניקוי יומי בין השיניים בחוט דנטלי מסלק את רובד השן וחלקיקי המזון שנותרו, לפני שרובד השן יהפוך לאבנית. שימוש בחוט דנטלי מפחית גם את הסיכון למחלות חניכיים ולחורים בשיניים. הוסף לשגרת יומך שטיפה במי פה, שגם הם מפחיתים היווצרות רובד שן ועוזרים למנוע עששת.

אל תשכחו את הפלואוריד

פלואוריד הוא מינרל חשוב לגוף, ומהווה חלק חיוני בשמירה על בריאות שיניך. בשן מתקיים תהליך טבעי של איבוד מינרלים (דה-מינרליזציה) והשבת מינרלים (רה-מינרליזציה). על-פי המכון האמריקאי לחקר בריאות השיניים ומבנה הפנים והגולגולת, הפלואוריד עוזר להשיב מינרלים לשן, וכך הוא מחזק אותה ומונע את פירוקה. הפלואוריד הופך את זגוגית השן לעמידה יותר בפני חומצה (שהיא בעצם מה שפוגע בשן ומתחיל את תהליך היווצרות העששת) וכן מעכב חיידקים יוצרי חומצה. הודות לכל אלה הפלואוריד מונע עששת ועוצר עששת בהתהוותה. משנת 2015 חודשה הפלרת המים בישראל. שימו לב שמים מבוקבקים אינם מכילים פלואוריד, ואם אתם שותים מים כאלה, עליכם לוודא שאתם מקבלים פלואוריד ממקורות אחרים. בכל מקרה, הקפידו לצחצח שיניים עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושיטפו את פיכם במי פה המכילים פלואוריד.

לעסו מסטיק ללא סוכר

הידעתם שמסטיק ללא סוכר מועיל לשיניים? פעולת הלעיסה מגרה ייצור רוק, העוזר לנטרל ולשטוף מהשיניים את החומצות העלולות לפגוע בהן. מעבר לכך, אם אתם לועסים מסטיק ללא סוכר הממותק בקסיליטיל התועלת אף רבה יותר. קסיליטול הוא תחליף סוכר טבעי המונע עששת וחורים בשיניים. נוסף על כך שבמסטיק ללא סוכר אין סוכר, שהוא בדיוק מה שהחיידקים צריכים כדי להתחיל בתהליך ההרס, הקסיליטול מונע מהחיידקים לפרק סוכרים לחומצות, מעכב התפתחות חיידקים ומעודד השבת מינרלים לשן, כפי שמצויין באתר WebMD. לעסו מסטיק ללא סוכר כתוכנית גיבוי, נוסף על שגרת צחצוח השיניים והשימוש בחוט דנטלי, או כשאתם מחוץ לבית. ערך מוסף נחמד שתפיקו מכך הוא שהמסטיק ירענן את נשימתכם.

שטפו את הפה במי פה רפואיים

במקרים מסוימים כדאי להשתמש במי פה רפואיים הנמכרים במרשם. מרשם מתאים תוכלו לקבל מרופא השיניים. מי פה אנטיבקטריאליים מפחיתים את כמות החיידקים בפה טוב יותר ממי פה רגילים, והם גם יכולים לעזור לטפל בחניכיים נפוחות ורגישות ולהילחם בדלקת חניכיים.

הקפידו לבקר בקביעות במרפאת השיניים

ובכן, האם עששת הפיכה? אין תרופת פלא לעששת, ותמיד עדיף למנוע אותה מאשר לטפל בה, ובמיוחד לאור זאת שמדובר בבעיה שלרוב לא ניתן להעלים. אנשים רבים אינם אוהבים ללכת דרך שגרה לביקורת אצל רופא השיניים ולטיפולי שיננית. אמנם העצות שמנינו לעיל חשובות, אך אין מנוס מביקור תקופתי במרפאת השיניים. רופא השיניים יכול לזהות בעיות בתחילתן, כשעדיין אין לך כאבים או סימן אחר לקיומן, ולטפל בהן בהקדם. חשוב שתקפיד להגיע לביקורת ולבדיקות כל חצי שנה. תחזוקה שוטפת וטיפולים מונעים יפחיתו את הסיכון שתצטרך טיפולים מורכבים העלולים לעלות לך ביוקר. רופא השיניים והשיננית ישמחו להדריך אתכם מה ואיך לעשות. הם יסבירו לכם כמה פעמים ביום לצחצח שיניים, איך לעשות זאת בצורה נכונה, באיזו מברשת שיניים להשתמש, איזו משחת שיניים ואילו מי פה מתאימים לכם, וכיצד ומתי להשתמש בחוט דנטלי וקיסמים. המשכו להעניק לשיניכם את הטיפול האוהב המגיע להן, וכך תבטיחו לכם חיים טובים ביחד לאורך ימים ושנים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו