תינוק עובר בקיעת שיניים

איך אנחנו יודעים אם לתינוק שלנו בוקעות השיניים?

כהורים טריים, אתם בוודאי תוהים מתי אצל תינוקות השיניים מתחילות לצאת? ובכן, זו שאלה מצוינת לשאול, ותמיד עדיף להיות מוכנים לרגע שבו לתינוק שלכם מתחילות לבקוע שיניים. למדו מהי בקיעת שיניים, הסימנים והתסמינים שיש לשים לב אליהם, כיצד לטפל בזה, והדרך הטובה ביותר לטפל בשיני התינוק שלכם כשהן יוצאות.

מהי בקיעת שיניים ומתי היא מתחילה?

בקיעת שיניים היא כאשר השיניים יוצאות לראשונה דרך החניכיים של התינוק. זה עניין גדול עבור התינוק וההורים. איגוד רופאי השיניים האמריקאי מספק טבלה נהדרת לעיון על בקיעת שיניים. אם לקטן שלכם יש שיניים שיוצאות מוקדם, זה בסדר. מה שחשוב הוא שילדכם יבקר אצל רופא השיניים תוך שישה חודשים לאחר בקיעת השן הראשונה.

להלן ציר זמן כללי של מה שקורה עם שיני חלב:

 • לפני הלידה: התינוק מצמיח 20 שיניים מתחת לחניכיים
 • סביב גיל שישה חודשים: מתחילה בקיעת שיניים אצל התינוק
 • במהלך השנה הראשונה: השיניים הראשונות מתחילות לצמוח; הן בדרך כלל שתי השיניים הקדמיות התחתונות, הידועות גם בשם החותכות המרכזיות. לאחר מכן, יוצאות ארבע השיניים העליונות, הנקראות החותכות המרכזיות והצדדיות.
 • גיל 13-14 חודשים: טוחנות ראשונות עליונות ותחתונות יוצאות
 • גיל 16-17 חודשים: ניבים עליונים ותחתונים יוצאים
 • גיל 23-25 חודשים: טוחנות שניות עליונות ותחתונות יוצאות
 • עד לגיל 3: סביר להניח שלילד שלנו יהיו 20 שיני חלב

סימנים לבקיעת שיניים

תסמינים של בקיעת שיניים משתנים מילד לילד. אז איך ניתן לדעת אם לילד שלכם בוקעות השיניים? ישנם תינוקות שאינם חשים כאב, בעוד שאחרים עשויים לסבול מכאבים ורגישות שנמשכים מספר שבועות. תינוק עשוי להראות אחד או יותר מהסימנים הבאים אם יש לו בקיעת שיניים:

 • משפשפים את החניכיים שלהם. תינוקות בדרך כלל אוהבים להכניס דברים לפה, אבל שפשוף דברים על החניכיים עלול להיות מוגזם כאשר תהליך בקיעת השיניים מתחיל.
 • הזלת ריר. תינוקות מסוימים מזילים המון ריר מבקיעת שיניים כך שהבגדים שלהם ספוגים בזה. הם עשויים אפילו לפתח פריחה על הלחיים והסנטר כתוצאה מעודף הלחות. כדי לשמור על נוחות התינוק שלכם, יבשו בעדינות את סנטרו והחליפו בגדים רטובים לאורך היום.
 • עצבנות. אם התינוק שלכם נראה עצבני, ייתכן שיוצאת לו שן ומלבד זה הוא בריא לחלוטין.
 • עירנות. אם התינוק שלכם שהיה פעם ישן נהדר התחיל להתעורר בלילה או מסרב לנמנם, זה עשוי להיות סימן לבקיעת שיניים.
 • אובדן תיאבון. אם התינוק שלכם נמצא בשביתת הנקה/אכילה, זה עשוי להיות סימפטום של בקיעת שיניים שכן אכילה עלולה לגרות חניכיים כואבות. אם אתם חוששים שהתינוק שלכם לא אוכל מספיק, שוחחו עם רופא הילדים שלכם.

אם אתם מבחינים בשניים או יותר מהסימנים הללו, סביר להניח שלתינוק שלכם בוקעות שיניים. בעוד שבקיעת שיניים עלולה לגרום לעלייה קלה בטמפרטורה של ילדכם, חום אינו אחד מהתסמינים האופייניים לבקיעת שיניים. גם לא שילשולים. עליכם לפנות לרופא הילדים שלכם אם ילדכם מפתח חום או שלשולים מפני שזה יכול להיות סימן למשהו אחר.

איך לטפל בבקיעת שיניים

החדשות הטובות הן שישנן אפשרויות רבות לטיפול בבקיעת שיניים. תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם, כולל איבופרופן או פרצטמול, עשויות לעזור להקהות את הכאב. בדקו עם רופא הילדים שלכם לפני מתן תרופות נגד כאבים לתינוק. הם ידריכו אותכם עם המלצות ספציפיות ומידע על מינון.

ישנן גם מספר דרכים להרגיע את תינוקכם בית בקיעת השיניים, כולל קירור של נשכן לבקיעת השיניים או שימוש באצבע נקייה להפעלת לחץ על החניכיים. אמבטיה חמה ונענוע עדין עשויים גם הם לעזור להרגיע ולהשקיט את הילד.

חשוב לציין כי שישנן גם תרכובות מאלחשות המכילות בנזוקאין מקומי (בדומה לג'ל המשמש את רופאי שיניים). עם זאת, מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הזהיר הורים מפני ההשפעות השליליות והקשות של שימוש בבנזוקאין לילדים מתחת לגיל שנתיים. לכן, חיוני להשתמש באפשרויות אחרות. כמו תמיד, עליכם לבדוק עם רופא השיניים או הרופא הילדים לפני השימוש במוצר כלשהו להקלה על בקיעת שיניים.

טיפול בשיניים החדשות של תינוקכם

רופאי שיניים ממליצים להשתמש במטלית רחצה נקייה כדי לנקות בעדינות את הפה של התינוק, עוד לפני שהשן הראשונה מגיעה. משחת שיניים אינה הכרחית בשלבים מוקדמים אלה כמו הסרת חיידקים. עקבו אחר העצות הבאות בעת הטיפול בשיני התינוק שלכם:

 • צחצחו עם מברשת שיניים לתינוק באמצעות מים.
 • כאשר שיניו של התינוק נוגעות אחת בשניה, אתם יכולים להתחיל להשתמש בחוט דנטלי.
 • בסביבות גיל שנתיים, הוסיפו בהדרגה משחת שיניים המכילה פלואוריד לשגרת הצחצוח של ילדכם. תוכלו גם להתחיל ללמד את ילדכם לירוק בזמן הצחצוח.

בפגישה הראשונה של התינוק אצל רופא השיניים, הוא ידריך אתכם בשלבי הטיפול בשיניים ובחניכיים של התינוק ביתר פירוט. כמו כן, תמיד טוב לשאול אותם על פלואוריד.

כעת אתה יודעים יותר על בקיעת שיניים של תינוקות ועל הסימנים החיוניים שיש לשים לב אליהם כמו שפשוף חניכיים, עצבנות ושינויים בשינה או בתיאבון. סימנים אלה עשויים להצביע על דברים אחרים, אך השילוב של שניים או יותר מהתסמינים הללו מצביע על כך ששן בוקעת. זכרו כי חום ושלשולים אינם ממש תסמינים הקשורים לבקיעת שיניים. והקפידו לפנות לרופא הילדים שלכם אם התינוק שלכם חווה אחד מהם. יש הרבה דרכים להרגיע את תינוקכם אם בוקעות לו שיניים, כמו קירור של נשכן לבקיעת שיניים או תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם כמו איבופרופן. לכן, אם לתינוק שלכם בוקעות שיניים, אתם מסודרים ומוכנים עכשיו לגרום לו להרגיש הכי בנוח.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו