תינוקת בשלב בקיעת שיניים

בקיעת שיניים והשן הראשונה של התינוק שלכם

בקיעת שיניים יכולה לפעמים להיות לא נוחה לתינוקות, אך זהו זמן מרגש להורים. על פי אתר Medline Plus של הספריה הלאומית לרפואה, תינוק יתחיל בקיעת שיניים בערך סביב גיל חצי שנה, אך אל תדאגו אם הן אינם מופיעים מיד. ישנם תינוקות שלא מתחילים עם בקיעת השיניים עד לסביב גיל שמונה חודשים, ואחרים כשהם מבוגרים מעט יותר.

כששיני התינוק מתחילות לבקוע, תוכלו לצפות מהן לצאת בסדר מסוים (אך זה לא תמיד מובטח). שתי השיניים הקדמיות בשורה התחתונה הן בדרך כלל הראשונות להופיע, מלוות בשתי השיניים הקדמיות העליונות. השיניים לצד השיניים התחתונות הקדמיות יופיעו בהמשך, ואז השיניים התוחנות הראשונות ולבסוף שתי השיניים שליד השיניים הקדמיות העליונות. סביר להניח שלתינוק/ת שלכם יהיו כל מערכות השיניים שלו/ה עד גיל 3, אך הידיעה למה לצפות מאפשרת לכם לשמור על נוחות הקטנטנים שלכם כשיש להם קושי להסתגל.

סימפטומים של בקיעת שיניים

ברור שבקיעת שיניים מתחילה לפני שתתחילו לראות סימנים פיזים של שינים. אך תוכלו לדעת אם לתינוק שלכם בוקעות שיניים אם הוא:

  • מרייר קצת יותר מהרגיל.
  • רוצה ללעוס חפצים קשים.
  • הוא עצבני ורגזן.
  • נפיחות ורגישות בחניכיים.
  • יש לו בעיות לישון.

למרות שתינוק לא רגוע בדרך כלל נקשר לבקיעת שיניים, לא כל תינוק מרגיש כאב או אי נוחות כשהשיניים יוצאות. ועל פי ה BabyCenter, זה לא סביר שבקיעת שיניים תגרום לבעיות נוספות כמו חום גבוה, שלשול או הקאות. אם התינוק שלכם מפתח אחד מהסימפטומים האלו, קחו אותו לרופא כדי לשלול בעיות אחרות.

עזרה

גם אם ילדכם שמח, ישנם כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לגרום להם להרגיש יותר בנוח כששיניים מתחילות לצאת. אם בקיעת שיניים יצרה מרייר מרשים, נגבו להם את הריר מהפנים והשפתיים על ידי מגבון נקי ורך. ריר שמתייבש על העור והשפתיים יכול לגרום לפריחה.

כמובן שעם הופעת השיניים מגיעה גם היכולת לצרוך מזון קשה יותר. עזרו לתינוקכם לפתח יכולות לעיסה טובות על ידי מתן אביזרים ללעיסה. טבעת קלאסית מגומי לבקיעת שינים היה בחירה טובה, כמו מקל גזר או חתיכות תפוח. למידה ללעיסה היא מיומנות חשובה להתפתחות עוד לפני שהשיניים יוצאות, לדברי Penelope Leach, PhD, מחברת הספר "התינוק והילד שלך".הציגו מאכלים שמצריכים קצת יכולת לעיסה לפני יציאת השיניים, כך שעד שלתינוק שלכם יהיו כל 20 השיניים הראשוניות , הוא ידע בדיוק מה לעשות איתן.

תמיד פקחו עין על הילדים שלכם כשהם לועסים חפץ קשה או חתיכת אוכל. ברגע ששיניהם מתחילות להגיע, יתכן שהם לא יודעים את כוחם; מנעו סכנת חנק בכך שתוודאו שאתם נותנים לתינוקות רק פריטים שלא ישברו בפה שלהם.

טיפול בשיניים

שגרת בריאות הפה חשובה לחניכיים ולשיניים. לפני שהשיניים הראשונות של תינוקכם מגיעות, תוכלו להשתמש בחתיכת גאזה לחה לנקות את החניכיים שלהם. ברגע שלפחות שן אחת יוצאת, הציגו לו מברשת שיניים קטנה ועדינה. בחרו במברשת שיניים בעלת סיבים רכים. תוכלו לצחצח את שיניהם עם מים בשלב הזה, או השתמשו במשחת שיניים ללא פלואוריד. התרגלו לצחצח את שיניהם פעמיים ביום. ברגע ששיני התינוק מתחילות לגעת זו בזו, תוכלו להתחיל להשתמש בחוט דנטלי.

זהו גם הזמן האידאלי לקבוע תור ראשון לתינוק עם רופא השיניים. ה American Dental Association's Mouth Healthy site ממליץ שתינוקות יראו רופא שיניים עד גיל שנה. תנו לשן הראשונה להיות תזכורת לתור הזה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו