אמא מדגימה לבת שלה צחצוח שיניים לילדים

איך לעזור לילד שאינו מצחצח שיניים

אתם וודאי יודעים את החשיבות של צחצוח שיניים, אבל הרעיון של חורים בשיניים או מחלת חניכיים קרוב לוודאי עדיין לא בסדר עדיפויות של ילדכם. לעיתים קרובות הוא או היא אינם רואים את החשיבות בנוגע לאי צחצוח שיניים. ילדים יכולים להתנגד לצחצח את שיניהם ממספר סיבות אחרות, אף על פי כן, מתוך ניסיון לקבוע עצמם עם רגישות למברשת השיניים.

מצב בו ילד מסרב לצחצח את שיני החלב שלו יכול להיתפס כלא בעייתי; הוא יאבד אותם בקרוב בכל מקרה. אך עששת היא אחת מהמצבים הכרוניים הנפוצים ביותר בקרב ילדים, פוגעת בכ 20% מהילדים בין הגילאים 5 ל 11, על פי Centers for Disease Control and Prevention (CDC). ואי צחצוח שיניים כעת יכול לגרום לילד שלכם אי נוחות, כמו גם בעיות באכילה ובדיבור, כל הדרך עד לבקיעת השיניים הקבועות שלהם. הדבר גם קובע דפוס של אי צחצוח בעתיד, שיכול להוביל לבעיות בריאות בחלקים אחרים בגוף.

אם ילדיכם אינם מצחצחים את שיניהם, ישנן כמה דרכים שתוכלו ליישום הרגל בריא.

1. הציעו תגמול

נתינת תגמול או פרס לילדכם על צחצוח השיניים שלהם הינו חלק מכל ארסנל של כל הורה, אך התגמול הטוב ביותר יהיה בהתאם לגיל הילדים והתחביבים שלהם. ילדים מתחת לגיל שמונה, לדוגמא, יגיבו טוב לסיפור מצחיק לפני השינה - אך רק לאחר שיצחצחו שיניהם.

לילדים מבוגרים יותר, תגמול טוב עשוי להיות לתת להם לצפות בתוכנית האהובה עליהם בין הצחצוח לשינה. אם ילדיכם מתלוננים על צחצוח השיניים שלהם, הזכירו להם שזמן ההתלוננות שלהם ינגוס מזמן התגמול שלהם. עם זאת, יש לזכור, שפעילות גופנית יכולה להקשות על ההירדמות; הקפידו למזער את התמריץ הזה.

2. הפכו את זה למשחק

בדומה לתגמול עבור ילדכם הפכו את צחצוח השיניים למשחק. שימו מוסיקה קצבית למשך שתי דקות (זמן הצחצוח הראוי) בזמן שילדיכם מצחצחים את השיניים, ותהנו ממסיבת ריקודים קטנה. אפשרות נוספת היא ליצור טבלת כוכבים ובו בכל פעם שילדכם מצחצח מבלי להתבקש, בבוקר ובלילה, הוא מקבל כוכב או מדבקה. כאשר הם מרוויחים חמישה כוכבים, הם זכאים לפרס. אם הם מרוויחים 10 כוכבים, הציעו משהו מעט טוב יותר. שני ילדים או יותר יכולים להפוך את ששיטת טבלת הכוכבים לתחרות כיפית - מי שמרוויח 5 או 10 כוכבים ראשון יקבל את הפרס הטוב ביותר, לדוגמא. אם יש שוויון תוכלו לתת להם את אותו הפרס. רק וודאו שהתגמול הזה לא מתנגש עם כל העבודה הקשה שעשו לניקוי השיניים!

3. תנו לילדים שלכם את זכות הבחירה

לא תרצו לתת לילדכם את הבחירה לא לצחצח את השיניים, מכיוון שהם בהחלט יכולים לבחור בזה. כדי לעודד אותם ליישם את השגרה, תוכלו לתת להם את זכות הבחירה באיזה מוצר להשתמש. הביאו את ילדיכם למחלקת בריאות הפה כדי לבחור מברשת שיניים ומשחת שיניים שהם אוהבים.

4. בדקו אם ישנה רגישות

הסירוב לצחצוח יכול אולי להיות פחות קשור לעקשנות ויותר קשור לבעיות בויסות חושי. ילדים מסויימים יכולים להיות יותר רגישים מאחרים, דבר שיכול להפוך את צחצוח השיניים לבלתי נעים במיוחד. ילדים עם אוטיזם או הפרעות קשב וריכוז הם בעלי נטיה לרגישויות שמשפיעות במיוחד על טיפול הפה, על פי Special Care Dentistry Association. אם אתם חושדים שההתנגדות לצחצוח שיניים של ילדיכם קשורה לפה רגיש, ישנן כמה אפשרויות להתמודד עם זה.

כמו כל שלב קשה בחיי ילדכם, גם השלב הזה יעבור במהרה. מציאת הדרך הנכונה לכולם לעבוד יחד עם ילדכם תשאיר את כולם בריאים ומלוכדים עד שהדבר יהפך לחלק מן השגרה היומית ללא מאמץ.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו