רגישות בשיניים
Badge field

שיניים רגישות: גורמים ופתרונות

Published date field

המחשבה על גלידה קרה ביום קיץ חם או על מרק חם ביום חורף קר משמחת את רובנו, אבל מרתיעה את בעלי השיניים הרגישות. למרבה המזל, אין צורך לסבול בשקט. רגישות בשיניים מתפתחת מסיבות שונות, והשיננית ורופא השיניים יוכלו לומר לך מדוע שיניך רגישות ואיך הכי טוב לטפל בהן.

גורמים שכיחים

חלקה העליון של השן נקרא כותרת השן, והיא מצופה בזגוגית השן המגינה על שכבת שנהב השן (דנטין) הרגישה יותר. גם בשורש יש שכבה פנימית של שנהב השן, ושם שכבת המגן החיצונית שונה, ונקראת מלט השן. סדק קטן בזגוגית עלול לגרום לרגישות. הסדק יכול להיגרם מעששת, משבר או מסדק הפוגעים במבנה השן, או אף משחיקה של הזגוגית בגלל חריקת שיניים בלילה. במקרה כזה, כדי לטפל ברגישות יש לתקן את השן.

גם מחלת חניכיים עלולה לגרום להתפתחות רגישות. נסיגת חניכיים חושפת את צוואר השן, שהוא החלק המחבר בין השורש לכותרת, ובסופו של דבר מצטברים עליו רובד השן (פלאק) ואבנית. ניקוי יסודי על-ידי השיננית ושיפור הרגלי השמירה על היגיינת הפה ישפרו את המצב ויפחיתו את הרגישות. אף-על-פי-כן, החשיפה הטבעית של צוואר השן – מתחת לשולי זגוגית השן – עדיין עלולה לגרום לבעיית רגישות, גם ללא עששת או מחלת חניכיים.

אחרי שרופא השיניים יבדוק וימצא מה גורם אצלך לרגישות, תוך שלילת כמה מהגורמים שלעיל, הוא ימליץ לך על תוכנית טיפול. בדרך כלל תוכנית הטיפול כוללת טיפול במרפאה והדרכה לשמירה על היגיינת הפה בבית.

טיפול במרפאה

טיפולי שיניים במרפאה מבוססים על איטום המשטחים שמעל שנהב השן החשוף. שנהב השן מורכב מצינוריות (טובולי) מיקרוסקופיות חלולות. כפי שמסבירה ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים (ADA), כאשר שנהב השן חשוף, הצינוריות מעבירות לעצבים הפנימיים הנמצאים במוך השן תחושות מהסביבה, כמו חום, קור וחמיצות. פלואוריד עוזר לאטום את הצינוריות. רופא השיניים יכול להיעזר גם בחומרים כימיים אחרים היוצרים גבישים בתוך הצינוריות ואוטמים אותן. במקרים אחרים רופא השיניים מתקן את הפגם בשן באמצעות סתימה, איטום חריצים, ציפוי השן, שחזור מסוגים שונים, או כתר חרסינה. במקרים חמורים ייתכן שיהיה צורך בטיפול שורש, שבו מסלקים את עצב השן כדי לפתור את בעיית הרגישות בשן.

טיפול נוסף הוא מריחת פלואוריד (ג'ל או לכה). השיננית או רופא השיניים מורחים על השיניים את הפלואוריד ומשאירים אותו לזמן מסוים. אחרי הטיפול אסור יהיה לך לאכול או לשתות לפרק זמן מסוים, בהתאם להנחיות שתקבל במרפאת השיניים.

האם השיניים שלי רגישות?

אצל חלק מהאנשים הרגישות בשיניים אינה קבועה, והם מטפלים בבעיה באמצעות מוצרים שניתן לרכוש ללא מרשם. למרבה המזל, יש כיום לא מעט משחות שיניים לטיפול בשיניים רגישות. יש משחות המיועדות לשימוש במשך שבועות ספורים ויש כאלה המיועדות לשימוש קבוע. היוועץ עם השיננית או רופא השיניים איזה סוג מתאים לך.

אם השיניים מציקות לך ברמה היומיומית, עד כדי כך שאינך יכול לצרוך מזונות ומשקאות מסוימים, פנה לרופא השיניים או לשיננית. אל תדאג, קיימים טיפולים יעילים מאוד, ועד מהרה תוכל לשוב ולאכול את הגלידה הצוננת והטעימה שאתה כה אוהב!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו