אמא מחבקת את בתה הקטנה בתוך הבית.
Badge field

ילדים ללא שיניים: מה גורם לעיכובים בבקיעת שיניים?

אנו יודעים שכהורים, כל אבן דרך עבור ילדכם חשובה. אם יש לכם תינוק קטן, אתם כנראה מחכים בציפייה לניצן הלבן הזעיר שמסמן את הגעתה של השן הראשונה שלו.

אז מתי כדאי להתחיל לדאוג לשיני חלב שלא בוקעות? עבור רוב הילדים ללא שיניים, עיכוב סביר לא צריך להדאיג. אבל אצל תינוקות מסוימים, ייתכנו סיבות ספציפיות למצב זה. העשירו את הידע שלכם בכל מה שקשור לשיני חלב, כך שתוכלו להרגיש בטוחים בידע שלכם ובצעדים הבאים.

מתי מופיעות השיניים בדרך כלל?

תינוקות נולדים כשרוב השיניים שלהם כבר נוצרו בתוך החניכיים. שיניים אלו בדרך כלל מתחילות לצאת דרך משטח החניכיים שלהם (או לבקוע) בגיל שלושה עד שישה ח שתי השיניים הקדמיות התחתונות (חותכות מרכזיות) יוצאות ראשונות, ואחריהן ארבע השיניים הקדמיות העליונות (חותכות מרכזיות וצידיות). ואז יוצאות שתי השיניים הקדמיות התחתונות הנותרות (חותכות לרוחב). השיניים הנותרות מגיעות בדרך כלל שתיים בכל פעם, אחת בכל צד של הפה. ועד גיל שלוש, כמעט לכל הילדים יש סט שלם של 20 שיני חלב!

מתי עיכוב נחשב לא נורמלי?

חוששים שילדכם לא מקבל את שיני החלב שלו בתוך פרק הזמן הזה? United States National Library of Medicine ממליץ שאם לילדכם אין שיניים עד לגיל תשעה חודשים, עליכם לקחת אותו לרופא שיניים לילדים.

רוב ההורים אוהבים להשוות עד כמה התינוק שלהם גדל והתפתח עד יום ההולדת הראשון שלו - וזה יכול להיות מלחיץ אם יש לכם ילד בן שנה ללא שיניים. למרות שמומלץ לדבר עם רופא שיניים אם אין לו שיניים כשמלאו לו תשעה חודשים, זכרו שטווח הגילאים הרגיל לשן הראשונה של התינוק הוא רחב ונע בין גילאי שלושה ל-15 חודשים!

עד גיל 11 חודשים, לרוב הילדים יהיו ארבע שיניים. יהיו להם שמונה שיניים כשימלאו להם 15 חודשים וצריכות להיות להם 20 שיניים עד שימלאו להם 27 חודשים. ולפני שתשימו לב, שיני החלב של התינוק שלכם יתחילו לנשור! לאחר מכן מתחילות להופיע שיניים קבועות בסביבות גיל 6. שיניים שאינן עוקבות אחר דפוס הבקיעה הטיפוסי הזה אינן מהוות בדרך כלל דאגה, אך לעיתים זה יכול להיות סימן לבעיה בריאותית אחרת.

מה גורם לזה?

  • הפרעות התפתחותיות: Hypopituitarism ותת פעילות של בלוטת התריס, שתי הפרעות המשפיעות על המערכת האנדוקרינית, והפרעות התפתחותיות אחרות, עלולות לגרום לבקיעת שיניים מאוחרת.
  • חסרים תזונתיים: מחסור בויטמין יכול לגרום לעיכוב וגם לשיניים שבירות. היועצו עם רופא הילדים שלכם.
  • לידה מוקדמת או משקל נמוך בלידה: הם עלולים להיות גורם סיכון לבקיעת שיניים מאוחרת או לפגמים באמייל.

האם בקיעת שיניים מאוחרת מזיקה?

עבור רוב הילדים ללא שיניים, עיכוב הוא פשוט הזדמנות להורים ליהנות מחיוך החניכיים שלהם עוד קצת. עם זאת, אם העיכוב בהופעת שיני החלב של הילד שלכם מדאיג אותכם, קבעו תור לביקור אצל רופא שיניים. רופא שיניים לילדים יבדוק את פיו של ילדכם וייתכן שיחליט לבצע צילומי רנטגן דנטליים ויפנה אותכם למומחים אחרים שיבצעו בדיקות כדי לאשר שאין בעיה גנטית, התפתחותית או בריאותית.

שיני חלב ממלאות תפקיד חיוני בהתפתחות ילדכם: מפתחות את היכולת ללעוס ולהתחיל ליצור צלילים ומילים. שיני חלב מתוות את הבסיס ליציאתם של שיניים קבועות. כאשר שיניי החלב סוף סוף מופיעות, הן דורשות ניקוי קבוע עם משחת שיניים מיוחדת לילדים ומברשת בעלת סיבים רכים כדי למנוע עששת מוקדמת. טיפול בחניכיים ובשיניים של ילדיכם (לא משנה כמה מאוחר הן בוקעות) נותן להם את ההתחלה הטובה ביותר לבריאות הפה לאורך זמן!

אנו מבינים עד כמה חשוב לכם להישאר מעודכנים בכל אחת מאבני הדרך שעוברות התינוק שלכם. אבל תהיו בטוחים שעיכוב בבקיעת שיני החלב שלו, ברוב המקרים, מעורר דאגה מינימלית. תקשורת פתוחה עם רופא השיניים של של התינוק שלכם תעזור לכם להרגיש בטוח יותר כשאתם רואים את התינוק שלכם גדל, משתנה והופך לאדם הקטן והיחודי שהוא!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו