ילדה מדגימה מציצת אצבע

מציצת אצבע: הטוב, הרע והנורמלי

אם אתם קוראים את המאמר הזה, סביר להניח שאתם הורים מודאגים כשבריאותו של ילדכם בראש תשומת הלב שלכם ואתם מודאגים ממציצת האצבע שלו. האם מציצת אצבע גרועה? האם יש מצב שנקרא שיניים של מציצת אצבע? אנחנו כאן כדי להדריך אותכם על כל הפרטים הקטנים של מציצת אצבע, מתי זה יכול להפוך לבעיה, וכיצד לעזור בצורה הטובה ביותר לילדכם.

מה נורמלי?

זה לגמרי נורמלי ובטוח עבור ילדכם למצוץ אצבע, בהתאם לגילם ולעוצמת ההרגל שלהם. כשהילד שלכם גדל, הכנסת חפצים ואצבעות לפיו היא דרך טבעית לחקור, להשתלב ולהבין את עולמו. בנוסף, חלק מהילדים משתמשים במציצת אצבע כמקור נחמה, וחלקם עשויים להשתמש בחיות פרווה או בשמיכה.

לפי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, ילדים מפסיקים לעתים קרובות את ההתנהגות הזו בעצמם בין הגילאים שנתיים עד ארבע. הם עשויים להגביר את ההתנהגות או לחזור אליה כאשר הם לחוצים, חרדים, או כדי להרגיע את עצמם כשהולכים לישון.

אף על פי ששום מצב לא נובע אך ורק ממציצת אצבע, חשוב לעקוב אחר הרגל זה מכיוון שהוא עלול להוביל לבעיות שיניים בהמשך, אם ההתנהגות חמורה או נמשכת זמן רב מדי. בעיות פה אצל ילדכם הקשורות למציצת אצבע כרונית מעבר לגיל בריא עשויות לכלול:

 • מנשך לא תקין
 • בעיות בחך
 • בעיות בדיבור
 • נשך עובר אנכי או מנשך עובר אופקי

מתי להפסיק למצוץ אצבע?

מכיוון שההיסטוריה הבריאותית של ילדכם היא ייחודית, אין זמן מדויק לעודד הפסקת התנהגות זו בעדינות. בנוסף לגילם, הזמן הנכון להתערב נקבע בחלקו על ידי חומרת מציצת האצבע שלהם או מידת הנמרצות של ההתנהגות.

מציצת אצבע בדרך כלל אינה נחשבת לבעייתית עבור ילדכם עד גיל חמש. בגיל זה, מציצת אצבע יכולה להתחיל לתרום לדאגות בריאות הפה כמו מנשך לא תקין. ובכל זאת, זה עשוי להיות חכם לגמול את ילדכם מהרגל זה במוקדם ולא במאוחר, כך שההתנהגות תהיה נטועה פחות עמוק.

אם אתם מבחינים בשינויים בשיניים או במנשך שלהם, עדיף לקבוע תור אצל רופא/ת השיניים של ילדכם כדי לקבל תובנות מומחים. למרבה המזל, ישנן שיטות בטוחות שתוכלו לבצע בעצמכם כדי לעזור לילדכם לגדול מההתנהגות הזו או לפתח חלופות בריאות יותר.

איך לעזור לילדכם להפסיק למצוץ אצבע

כשזה מגיע להנחיית התנהגות ילדכם, חיזוק התנהגויות בריאות עשוי להיות האפשרות הבריאה והיעילה יותר מאשר להעניש התנהגויות לא בריאות. חלק מהנימוק לכך מוסבר בעובדה שמתח ובושה עשויים לתרום לעלייה בהתנהגות מציצת אצבע, מה שהופך את הענישה לפחות אטרקטיבית.

אתם יכולים לחזק התנהגויות בריאות, כמו שימוש בבובה במקום מציצת אצבע, ובצורה זו לחזק את ההתנהגות הבריאה. ניתן להשיג זאת על ידי הסרת משהו שלילי (כמו לתת להם להישאר ערים אחרי שעת השינה שלהם בסוף השבוע) או הוספת משהו חיובי (כמו לתגמל אותם בחטיף בריא).

כפי שכל מי שאי פעם היה לו הרגל רע עשוי להבין, מציצת אצבע יכולה להפוך להרגל, וייתכן שילדכם אפילו לא יבין שהוא עושה זאת. להרתיע אותם באמצעות תזכורות יכול להיות מועיל כדי למשוך את תשומת לבם לפני שהם ממשיכים בהרגל.

צעדים להרתעה

השלבים שיעזרו לילדכם להימנע ממציצת אצבע יכולים לכלול:

 • החליפו את מנגנון ההתמודדות שלהם עם לחץ בחלופה בריאה, כמו להחזיק שמיכה, בובה או צעצוע אהוב.
 • ערכו תרשים כדי לעקוב אחר התנהגותם באמצעות מדבקות ותגמלו אותם כאשר הם מגיעים למספר מסוים של מדבקות.
 • הימנעו ממצבים שעלולים להגביר את הלחץ של ילדכם, כמו בושה, ביקורת והתראה על מציצת אצבע.
 • חיזוק התנהגויות בריאות כמו לא למצוץ את האצבע עם תגמולים ושבחים.
 • הרתיעו את ההתנהגות על ידי הנחת תחבושת על האגודל או כיסוי ידם בגרב בלילה.
 • אם ילדכם מבוגר מספיק, הסבירו להם כיצד מציצת אצבע יכולה להשפיע לרעה על בריאות הפה שלהם.
 • עזרו לילדכם להפחית או לנהל את אי הנוחות והמתח שלהם.

טיפ מועיל: אם אתם מתקשים לעודד שינויים בריאים בעצמכם זה יהיה הימור חכם להתייעץ עם רופא/ת השיניים שלכם לקבלת התובנה המומחית שלהם. הם עשויים להמליץ ​​על שימוש בתרופה מרה, מגן מציצת אצבע או מכשיר דנטלי (במקרים נדירים) כדי למנוע מציצת אצבע.

כשזה מגיע לעזרה לילדכם, חיוני להרחיב את הידע שלכם לגבי מה יעיל ומה מזיק לשינוי התנהגותם. עשיתם צעד ראשון מצוין על ידי קריאת מאמר זה ויש לכם את ההזדמנות המושלמת לעזור להם עם חיזוקים וניהול מתחים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו