כיצד עליי לטפל בשיניו של פעוט?

הקניית הרגלים טובים לשמירה על בריאות הם אחד השיעורים החשובים ביותר שתוכלו ללמד את ילדכם. פירוש הדבר הוא לעזור לו לצחצח שיניים פעמיים ביום, להראות לו כיצד לנקות נכון בחוט דנטלי, להגביל את אכילת החטיפים בין הארוחות ולהביא אותו לביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים.

רוב רופאי השיניים ממליצים להתחיל לבקר במרפאת השיניים כבר בגיל שנתיים. בנוסף להזדמנות שמקבל רופא השיניים לעקוב אחר הגדילה וההתפתחות של שיני הפעוט, זו גם ההזדמנות שלכם ללמוד על התפתחות השיניים, על הצורך בפלואוריד, כיצד לעזור לפעוט לשמור על היגיינת פה טובה, כיצד לטפל בהרגלים האוראליים של הפעוט (כגון שימוש במוצץ) וללמוד על תזונה נכונה וכיצד למנוע פציעות בפה.

הדגישו תמיד שביקור במרפאת השיניים הואזו חוויה חיובית. הסבירו לפעוט שביקור אצל רופא השיניים עוזר לשמור על בריאות הפה. על ידי טיפוח גישה חיובית, תגדילו את הסיכויים שילדכם ימשיך לבקר אצל רופא השניים במשך כל חייו.

מה עליי לעשות כאשר שיניו של הפעוט מתחילות לבקוע?

Tהשיניים מתחילות לבקוע בסביבות גיל שישה חודשים והתהליך נמשך עד גיל שלוש. אצל תינוקות רבים נגרמת רגישות בחניכיים והם עלולים להפוך רגזנים. שפשוף החניכיים בעזרת האצבע, בכפית קטנה וצוננת או נשכן שהוקפא יכולים לעזור. בזמן בקיעת השיניים ניתן להשתמש גם בג'לים ובתרופות לשיכוך כאבים. שאלו את רופא השיניים שלכם או את רופא הילדים על תרופות אלה. אם ילדכם סובל מחום בתקופת בקיעת השיניים, רצוי לפנות אל הרופא כדי לשלול אפשרות של מחלה אחרת.

מהי הדרך הנכונה לצחצח את שיניו של הפעוט?

מומלץ לפקח על צחצוח השיניים של ילדכם עד גיל שש וליישם את ההנחיות להלןהבאות:

  • השתמשו במשחת שיניים המכילה פלואוריד בכמות בגודל אפון. שימו לב שילדכם לא יבלע את המשחה.
  • השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים, תחילה צחצחו את המשטחים הפנימיים של כל השיניים, שם מצטבר מרבית הפלאק. מקמו את המברשת בזווית לקו החניכיים. צחצחו בעדינות בתנועת הלוך וחזור.
  • צחצחו את המשטחים החיצוניים של השיניים. מקמו את המברשת בזווית לקו החניכיים. צחצחו בעדינות בתנועת הלוך וחזור. מקמו את המברשת כך שהזיפים יהיו על משטחי הלעיסה של השיניים. צחצחו בעדינות בתנועת הלוך וחזור.

האם מציצת אגודל או אצבע אחרת היא בעייתית וכיצד אפשר לטפל בה?

רפלקס המציצה אצל תינוקות הוא דבר נורמלי ובריא. אם ההרגל למצוץ אצבע נמשך לאחר בקיעת שיני הקבע בין גיל ארבע לגיל שבע, הוא עלול לגרום לבעיות בצמיחת הפה והלסת וכן במיקום השיניים. שיניים קדמיות בולטות וסגר פתוח עלולים להיגרם כתוצאה ממציצת אצבע (אגודל או אצבע אחרת). הדבר עלול ליצור בעיות בבגרות, לרבות שחיקת שיניים מוקדמת, התפתחות מוגברת של עששת ואי נוחות בנגיסה. מציצת מוצץ לאחר בקיעת שיני הקבע עלולה ליצור בעיות דומות.

הדרך הטובה ביותר לטפל במציצת אצבע היא באמצעות חיזוק חיובי ולא על ידי התנהגות שלילית או מילים פוגעות. ילדכם רק עושה מה שנראה לו טבעי לחלוטין. שבחו אותו כשאינו מוצץ אצבע. כמו כן מומלץ להתמקד בטיפול בחרדה שגורמת לילדכם למצוץ אצבע. אתם יכולים לעזור לו להיגמל מן ההרגל באמצעות חבישת האגודל/האצבע או גריבת גרב על כף ידו בלילה. אפשר גם למרוח תרופה מרה על האצבע. תוכלו לקבל מרשם למשחה כזו מרופא הילדים או מרופא השיניים.

11/15/2010

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

העצות הטובות ביותר לשמירה על בריאות הפה בתקופת הילדות

  • צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי
    בגיל שנתיים מומלץ להתחיל להשתמש במשחה בזמן צחצוח השיניים. ילדים קטנים נוטים לבלוע את משחת השיניים במהלך הצחצוח במקום לירוק אותה החוצה. מומלץ להתחיל להשתמש במשחת שיניים המכילה פלואוריד כשהילד בוגר דיו כדי להבין שאין לבלוע את המשחה. מיד כאשר שתי שיניים נוגעות זו בזו, יש לנקות ביניהן פעם ביום בחוט דנטלי. ניתן להשתמש בחוט דנטלי רגיל או במחזיקי פלסטיק מיוחדים.

  • ביקור אצל רופא השיניים
    הורים טריים שואלים לעתים קרובות "מתי מומלץ לקחת בפעם הראשונה את הילד לרופא השיניים?" כדאי שילדכם יבקר אצל רופא השיניים עוד לפני יום הולדתו הראשון.

צחצוח שיניים יכול להיות חוויה מהנה!

צחצוח שיניים במברשת ובמשחה המותאמות לילדים יכול להיות פעולה מהנה. עיינו במגוון המוצרים שלנו ובחרו את המוצר המתאים ביותר לילדכם.