כיצד אוכל לשמור על בריאות שיניי בגיל מבוגר?

כיצד אוכל לשמור על בריאות שיניי בגיל מבוגר?

באמצעות שמירה טובה על בריאות הפה בבית וביקורות שיניים סדירות יכולות שיניכם לשרוד לאורך כל חייכם. בכל גיל תוכלו לשמור על שיניים וחניכיים בריאות על ידי צחצוח פעמיים ביום במשחת שיניים שמכילה פלואוריד, ניקוי יומיומי בחוט דנטלי וביקורים סדירים במרפאת השיניים לשם ביקורת וניקוי שיניים מקצועי.

על אילו בעיות מיוחדות בבריאות הפה עליי לדעת בגיל מתקדם?

גם אתם אתם מצחצחים שיניים ומנקים בחוט דנטלי מדי יום, ייתכן שיהיו לכם בעיות מסוימות בתחום בריאות הפה בגיל מתקדם. שיניים תותבות, שימוש בתרופות ובעיות בריאות כלליות הם חלק מהנושאים שעימם מתמודדים אנשים בגיל מתקדם. למרבה המזל, הרופא ורופא השיניים שלכם יכולים לעזור לכם לפתור את רוב הבעיות האלה בהצלחה ניכרת.

חורים ועששת במשטח שורש שן שכיחים יותר בגיל מתקדם. לכן חשוב לצחצח במשחת שיניים עם פלואוריד, לנקות בחוט דנטלי מדי יום ולהקפיד על ביקורות שיניים סדירות.

רגישות בשיניים עלולה להיות בעיה הולכת וגוברת ככל שמזדקנים. עם השנים ישנה נסיגה טבעית של החניכיים ונחשפים אזורים של השן שאינם מוגנים על ידי אמייל. אזורים אלה מועדים במיוחד לכאבים שמקורם במזונות ומשקאות קרים או חמים במיוחד. במקרים קשים עלולה להופיע רגישות גם לאוויר קר וכן למזונות ומשקאות חמוצים ומתוקים. במידה ואתם חשים רגישות, נסו להשתמש במשחת שיניים המונעת רגישות. אם הבעיה נמשכת, עליכם לבקר אצל רופא השיניים, שכן הרגישות עלולה להצביע על בעיה חמורה יותר, כגון חור בשן וכן שן סדוקה או שבורה.

יובש בפה הוא בעיה שכיחה בגיל מתקדם, והגורם עלול להיות תרופות או הפרעות רפואיות מסוימות. אם לא מטפלים ביובש בפה, הוא עלול לגרום נזק לשיניים. רופא השיניים יוכל להמליץ על מגוון שיטות להשבת הלחות לחלל הפה, כמו גם על טיפולים או תרופות המתאימים למניעת הבעיות הקשורות ביובש בפה.

בעיות בריאותיות קיימות כגון סוכרת, מחלת לב או סרטן עלולות לפגוע בבריאות הפה. הקפידו לעדכן את רופא השיניים לגבי כל בעיה קיימת בבריאותכם הכללית, כדי שהוא יוכל להבין את המצב הכולל ויוכל לעזור לכם לענות על צורכיכם המיוחדים.

שיניים תותבות יכולות להקל על חייהם של קשישים רבים, אך נדרש טיפול מיוחד בהן. מלאו בדקדקנות אחר הוראות רופא השיניים ובקרו אצל רופא השיניים במידה ומתעוררות בעיות כלשהן. ביקורת שנתית מומלצת לאנשים שיש להם שיניים תותבות לטווח ארוך.

מחלת חניכיים היא מחלה שעלולה להופיע באופן חמור ועשויה לפגוע באנשים בכל גיל, במיוחד בכאלו שעברו את גיל 40. ישנם מספר גורמים העלולים להחמיר את מחלת החניכיים, ביניהם:

 • תזונה גרועה
 • היגיינת פה לקויה
 • מחלות סיסטמיות, כגון סוכרת, מחלת לב וסרטן
 • גורמים סביבתיים כגון לחץ ועישון
 • תרופות מסוימות העשויות להשפיע על מצב החניכיים

מכיוון שהשלבים הראשונים של מחלת חניכיים הינם הפיכים, חשוב מאוד לגלות אותה מוקדם. ביקורות שיניים סדירות עשויות להבטיח גילוי מוקדם של מחלת חניכיים וטיפול בה. אך הדרך הטובה ביותר היא מניעה מוקדמת של מחלת חניכיים. הקפדה על היגיינת פה טובה תסייע בקלות למניעה מוקדמת זו.

רופאי השיניים משתמשים בכתרים וגשרים לשם חיזוק שיניים שניזוקו או במקום שיניים חסרות. כתר משמש לכיסוי מלא של שן שניזוקה. כתר יכול לשמש גם לשיפור המראה, הצורה או המנח של השן. בגשרים משתמשים בדרך כלל כתחליף לשיניים חסרות, אחת או יותר. הם מכסים על הרווח שבו חסרות שיניים. את הגשרים מחברים לשיניים טבעיות או לשתלים הסמוכים לרווח שבו חסרה שן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות בריאותיות נפוצות אצל מבוגרים בני 55+

 • מחלת חניכיים
  מחלה זו עלולה להיות חמורה ומתפתחת כשנוצר זיהום בחניכיים, עקב הצטברות פלאק על השיניים ועל החניכיים. דלקת חניכיים היא השלב הראשון של מחלת חניכיים ומתאפיינת בחניכיים נפוחות, אדומות או מדממות. מחלת חניכיים עשויה להוות בעיה בגיל מבוגר בשל מגוון סיבות. אחת מהן היא פלאק שמצטבר על השיניים ועל החניכיים מכיוון שלא נוצרו הרגלים נאותים לשמירה על בריאות הפה בגיל צעיר.

 • עששת בשן או בשורש
  גם אחרי גיל 55, נסיגת חניכיים עלולה לגרום להתפתחות עששת בשיניים או בשורשים. מבוגרים צריכים להקפיד במיוחד על ניקוי יעיל של החניכיים, השיניים ומשטחי השורש החשופים כדי להסיר מהם פלאק ושאריות מזון.

 • שניים רגישות
  כולנו מכירים את התחושה הלא נעימה של כאב חד בשיניים המופיע לפתע תוך כד לגימת כוס מים קרים. רגישות בשיניים נגרמת על ידי מספר גורמים, לרבות צחצוח אגרסיבי במברשת בעלת סיבים קשיחים, שחיקת אמייל השן ושן סדוקה או שבורה.

עזרו לפה שלכם להזדקן בכבוד

שמירה על בריאות הפה עדיין חשובה כתמיד. נסו את אחד ממוצרינו כדי לשמור על חיוך בריא בכל גיל.