דימום מהחניכיים בהיריון: האם צריך לדאוג?

508830394

סביר להניח שבמהלך ההיריון תחווי תסמינים רבים שמעולם לא חווית. אחד מהם הוא דימום מהחניכיים. ייתכן שתופתעי לראות דם על מברשת השיניים או החוט הדנטלי, אך דעי שמדובר במצב שכיח. כמחצית מהנשים ההרות סובלות מדלקת חניכיים של ההיריון, שגורמת לנפיחות, לדימום, לאדמומיות ולרגישות בחניכיים. כבר נאמר רבות על כך שהשמירה על היגיינת הפה בהיריון חיונית לבריאותך ולבריאות התינוק שבבטנך. אל תדאגי מכך שהחניכיים מדממות בהיריון. אך למען נוחותך ושלוות הנפש שלך, חשוב שתנקטי צעדים מתאימים לשלוט במצב.

גורמים

דימום מהחניכיים הוא תסמין של דלקת חניכיים. השינויים ההורמונליים בגוף, כלומר העלייה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון, עלולים לגרום להחמרה בדלקת חניכיים בשליש השני והשלישי להיריון. עקב רמות ההורמונים הגבוהות החניכיים מגיבות באופן שונה לחיידקים שברובד השן, ולכן גם אם כמות הרובד והחיידקים אינה גדולה יותר מאשר בדרך כלל, מופיעים דימום, נפיחות, אדמומיות ורגישות בחניכיים.

סיבוכים

דלקת חניכיים בהיריון היא צורה קלה של מחלת חניכיים. היא עלולה להתקדם למחלת חניכיים שהיא גורם סיכון להיריון. במחקרים נמצא כי דלקת חניכיים בהיריון עלולה לגרום ללידה מוקדמת, ללידת תינוקות במשקל נמוך ואף לסיכון לרעלת היריון. שמירה נאותה על היגיינת הפה לפני ההיריון, במהלכו ולאחריו יעזרו למנוע בעיות אלה, וישמרו על בריאותך ובריאות תינוקך.

מה אפשר לעשות

שמירה נאותה על היגיינת הפה בהיריון היא הדרך הטובה ביותר למנוע דלקת חניכיים. צחצחי שיניים פעמיים ביום במברשת שיניים רכה. זיפים רכים וצחצוח בתנועות עדינות מונעים לחץ מוגזם על החניכיים, מה שעלול לגרום לדימום. צחצוח שיניים נמרץ ולא עדין עלול להחמיר דלקת. השתמשי במשחת שיניים עם פלואוריד, החיוני לבריאות השיניים. הקפידי גם לנקות בין השיניים מדי יום בחוט דנטלי.

במהלך ההיריון בקרי אצל רופא השיניים בקביעות. הוא יבדוק שאין לך דלקת חניכיים וייעץ לך כיצד להפחית כמה שיותר את הדימום מהחניכיים. אם הבחנת בכמות רבה של דם על מברשת השיניים או ברוק, טלפני לרופא השיניים וספרי לו על כך. סביר להניח שהוא יזמין אותך לבדיקה כדי לשלול בעיות רציניות יותר.

אכלי פחות מזונות מתוקים ומזונות הנדבקים לשיניים. מדובר במזונות כמו סוכריות, משקאות ממותקים, מיצים וקינוחים. הקפידי לצרוך כמות מספקת של ויטמין C וסידן, הממלאים תפקיד חשוב בבריאות השיניים והחניכיים.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות במהלך ההיריון

'כדי למזער ככל האפשר את הסיכונים במהלך ההיריון, להלן מספר עצות כלליות ומספר בעיות נפוצות שיש לשים אליהן לב:

  1. 1. מחלת חניכיים – שיניים וחניכיים דורשות תשומת לב מיוחדת במהלך ההיריון. צחצוח קבוע פעמיים ביום, ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום, תזונה מאוזנת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יסייעו בצמצום הבעיות הדנטליות שמתלוות להיריון.

  2. שחיקת האמייל 2. - אצל נשים מסוימות, בחילת בוקר היא תסמין עיקרי בזמן ההיריון. הבחילות מלוות בעלייה ברמת החומציות בפה שעלולה לגרום לשחיקת השיניים. הקפידי לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד כדי לשמור על רמת חומציות תקינה.

  3. 3. יובש בפה – יובש בפה במהלך ההיריון מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות כמו עששת וזיהומים. שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות ולעסי מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את ייצור הרוק.

חניכיים נפוחות?

חניכיים נפוחות הם דבר לא נעים, אך למרבה המזל לחברת קולגייט יש מענה לבעיה. נסי את אחד מהמוצרים שלנו שנועדו לסייע בשמירה על בריאות החניכיים.