לפני הלידה

לפני הלידה

ישמי את הצעדים הבאים על מנת לשמור על פה בריא

הקפידי על ביקורות שיניים סדירות. הקפידי על בדיקת שיניים, וניקוי שיניים., הקפידי ושימי לב שאת עוברת כל טיפול שיניים דרוש. החיידקים הגורמים לחורים בשיניים עלולים לעבור לתינוק שלך לאחר הלידה. צחצחי שיניים לפחות פעמיים ביום כשאת משתמשת במשחת שיניים המכילה פלואוריד. השתמשי במברשת שיניים רכה. הקפידי למקם את זיפי מברשת השיניים במקום המפגש בין השיניים לחניכיים. זה המקום שבו מתחילה להתפתח מחלת חניכיים. הקפידי לנקות מדי יום באמצעות חוט דנטלי את האיזורים בין השיניים אליהם לא מגיעה מברשת השיניים. הגבילי את מספר החטיפים שאת אוכלת מידי יום. חטיפים עתירי סוכר או עמילן עלולים לגרום ל"מתקפת חומציות" על שינייך. הפחיתי את צריכת המשקאות הממותקים והממתקים. משקאות תוססים ודברי מתיקה עלולים לגרום חורים בשיניים. אכלי יותר פירות וירקות. פני לקבלת טיפול טרום-לידה. ישמי את ההנחיות של מומחה הרפואה שמטפל בך. הדבר חשוב לבריאותך ולבריאות תינוקך. קבלי מינון מתאים של סידן. את זקוקה לסידן בשביל שיניו ועצמותיו של התינוק. סידן מצוי בחלב, בגבינה, בקטניות ובירקות ירוקים.

גיל 0 – 6 חודשים

תינוקות זקוקים לשיניים בריאות כדי לאכול, לדבר ולחייך. להלן שלוש דרכים להגן על חיוכו של תינוקך.

פלואוריד מונע חורים ומחזק את השיניים. שאלי את הרופא או את רופא השיניים שלך האם המים שלכם מכילים כמות מתאימה של פלואוריד על מנת לסייע במניעת חורים בשיניים. אם המים באזור מגוריכם אינם מכילים פלואוריד, או במידה ואתם משתמשים במים מינרלים לשתייה או בישול, ייתכן שרופא השיניים או הרופא ירשום לתינוק תוסף פלואוריד. אל תשכיביו את התינוק במיטה עם בקבוק השכבת התינוק לישון עם בקבוק עלולה לגרום לחורים רבים בשיניים. אם את מיניקה, אל תניחי לתינוק לינוק ברציפות. כל נוזל פרט למים, אפילו חלב או מיץ, עלול לגרום לחורים בשיניים. אם אתם סבוריםה שיש לתינוק צורך למצוץ משהו בזמן השינה, נסוי מוצץ או בקבוק המכיל מים בלבד. הקפידי גם על בריאות הפה שלך מחקרים חדשים מראים שאת עלולה להעביר לתינוק חיידקים שיגרמו חורים בשיניים לכשאלו תצמחנה. התופעה עשויה להתרחש כאשר את חולקת ו/או טועמת מזון של התינוק, או כאשר הוא דוחף את האצבעות שלו לפיך. במידה ואת סובלת מחורים שלא טופלו באמצעות סתימה, קיימת סבירות גבוהה שתעבירי לו את החיידקים הללו. לפיכך יש לסתום בהקדם האפשרי כל חור בשיניים.

מניעת חורים בשיניים הילדות המוקדמת

הופעתם של חורים בשיניים בתקופת הילדות המוקדמת הינה מחלת שיניים חמורה. מחלה זו מתבטאת בחורים, כאבים, זיהומים, איבוד שיניים בשלב מוקדם בחיים, בעיות בדיבור ופגיעה בהערכה העצמית.

ניתן למנוע חורים בשיניים בתקופת הילדות המוקדמת. להלן מספר עצות:

 • אל תשכיבו את התינוק במיטה עם בקבוק ואל תניחי לו לינוק ברציפות.
 • מים הם הנוזל היחיד שלא יזיק לשיני התינוק.
 • על פי ארגון בריאות הציבור האמריקאי מומלץ לגמול את התינוק בגיל 12 – 14 חודשים.

6 – 18 חודשים

להלן ארבע דרכים להגן על החיוך של תינוקכם

 • כאשר התינוק בן 6 – 12 חודשים התחילו להשתמש בכוס מעבר.
  ברגע שהתינוק מתחיל להושיט יד לתכשיטים שלך ולאחוז בצעצועים, זה הזמן להכיר לו את כוס המעבר. ייתכן שבהתחלה הנוזל שבכוס יישפך, אך המשיכו להגיש לו את הכוס. התינוק יאהב ללמוד את המיומנות החדשה!
 • אל תניחו לתינוק להתרוצץ עם בקבוק.
  חשיפה ממושכת לבקבוק עלולה להוביל למחלה חמורה הידועה בשם "חורים בשיניים בגיל מוקדם".
 • נקו את שיני התינוק מדי יום.
  כאשר שיניו של התינוק מתחילות לבקוע בסביבות גיל שישה חודשים, עליכם לנקות את שיניו מדי יום במברשת שיניים בעלת זיפים רכים המיועדת לתינוקות. הקפידו להרטיב את המברשת במים לפני השימוש. התנוחה הנוחה ביותר תהיה, כשאתם יושבים והתינוק מצוילשם ביצוע הפעולה סביר להניח שישיבה כאשר התינוק מצוי בזרועותיכם תהיה הנוחה ביותר עבורכם. אתם יכולים גם לשבת על הרצפה ולהניח את ראשו של התינוק על הירך שלכם. בדקו את שיניו של התינוק על מנת לאתר חורים. הרימו את השפה שלו והתבוננו בשיניים. במידה ואתם רואים כתמים חומים או כתמים לבנים שנראים כמו גיר התקשרו אל רופא השיניים שלכם. כאשר התינוק מגיע לגיל שנה, זה הזמן לקחת אותו לביקור ראשון אצל רופא השיניים!

18 – 24 חודשים

– 24 חודשים – להלן שלוש דרכים חשובות להגן על חיוכו של הפעוט:

 • 1. הגבילו את מספר הפעמים ביום בהן הפעוט אוכל חטיף. אל תתנו לפעוט משקאות תוססים, ממתקים ומזונות עמילניים כגון חטיפי צ'יפס וקרקרים. חטיפים אלה עלולים לגרום לחורים בשיניים. אל תניחו לפעוט לנשנש ברציפות. בכל פעם שהוא אוכל מזון מתוק או עמילני מתחילה "מתקפת חומצה" על שיניו. ככל שעולה כמותן של מתקפות החומצה, כך גדל מספרם של החורים בשיניים. במידה ואתם מחליטים לתת לתינוק שלכם מזון מתוק או עמילני, עשו זאת במהלך הארוחות.

האכלה מבקבוק למשך פרקי זמן ארוכים או בזמן השינה עלולה לגרום לעששת. עששת כזו יכולה לגרום כאבים וזיהומים וגם להרוס את החיוך המקסים של ילדכם!

רשימת חטיפים למען שיניים בריאות

שיניים בריאות – אהבו את ילדכם על ידי כך שתתנו לו חטיפים ידידותיים לשיניים

 • פירות
 • ירקות
 • כריכים
 • דגני בוקר עם חלב
 • גבינה
 • יוגורט
 • חלב
 • מיצים ללא תוספת סוכר

הגבילו אכילת חטיפים לפעמיים עד שלוש ביום.

צחצחו שיניים לפחות פעמיים ביום צחצחו את שיני הפעוט לאחר ארוחת הבוקר ולפני השינה. השתמשו במברשת שיניים בעלות זיפים רכים לשם ניקוי השיניים והחניכיים. בחרו במברשת המתאימה בגודלה לחלל הפה של הילד. אם הפעוט יודע כיצד לירוק בתום הצחצוח, שימו על המברשת משחת שיניים עם פלואוריד בכמות בגודל אפון. ילדכם יכול להתחיל לתרגל צחצוח שיניים בעצמו, אך עליכם לסייע לו. כאשר הפעוט מסיים את הצחצוח, עליכם להשלים את המלאכה. רוב הילדים הצעירים אינם מצחצחים היטב עד סביבות גיל שש. זכרו שרופא השיניים הוא השותף שלכם! לאחר ביקורת השיניים הראשונה בגיל שנה, עליכם לקחת את ילדכם לביקורות שיניים סדירות.

לפני הביקור תוכלו לשחק עם הפעוט ב"רופא שיניים ומטופל". השתמשו במראה ובפנס וסיפרו זה לזה את השיניים. קראו לפעוט ספרים אודות ביקורים במרפאת השיניים.

הזכירו לילדכם מה יקרה במהלך הביקור במרפאת השיניים. אתם יכולים לומר לו, "רופא השיניים רוצה לפגוש אותך שוב, ואולי הוא ירצה לצלם את השיניים שלך!".על המסר צריך חיובי.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות במהלך ההיריון

'כדי למזער ככל האפשר את הסיכונים במהלך ההיריון, להלן מספר עצות כלליות ומספר בעיות נפוצות שיש לשים אליהן לב:

 1. 1. מחלת חניכיים – שיניים וחניכיים דורשות תשומת לב מיוחדת במהלך ההיריון. צחצוח קבוע פעמיים ביום, ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום, תזונה מאוזנת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יסייעו בצמצום הבעיות הדנטליות שמתלוות להיריון.

 2. שחיקת האמייל 2. - אצל נשים מסוימות, בחילת בוקר היא תסמין עיקרי בזמן ההיריון. הבחילות מלוות בעלייה ברמת החומציות בפה שעלולה לגרום לשחיקת השיניים. הקפידי לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד כדי לשמור על רמת חומציות תקינה.

 3. 3. יובש בפה – יובש בפה במהלך ההיריון מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות כמו עששת וזיהומים. שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות ולעסי מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את ייצור הרוק.

חניכיים נפוחות?

חניכיים נפוחות הם דבר לא נעים, אך למרבה המזל לחברת קולגייט יש מענה לבעיה. נסי את אחד מהמוצרים שלנו שנועדו לסייע בשמירה על בריאות החניכיים.