מדוע כדאי שתבקרי במרפאת השיניים בהיריון

מרפאת שיניים בזמן הריון

במהלך ההיריון יש לך רשימת הכנות ארוכה, כמו להכין את החדר לרך שיוולד. עם זאת, ההכנות הקשורות לבריאות תינוקך הן החשובות מכולן. כדי שתבטיחי שלתינוק שבבטנך יהיו בסופו של דבר שיניים חזקות ובריאות, הכניסי לראש הרשימה קביעת ביקור לעצמך במרפאת השיניים.

תינוק בריא לאם בריאה

בריאות פיה של האם ההרה משפיעה מאוד על עתיד הפה והשיניים של התינוק שבבטנה. ההיריון בהחלט אינו תקופה מתאימה להזניח את השמירה, כלומר צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי. להיפך, לאור השינויים ההורמונליים המתחוללים בגופך בתקופה זו, עלייך להקפיד על כך יותר מתמיד. כמו כן מומלץ מאוד שגם תגיעי למרפאת השיניים לבדוק את מצב הפה והשיניים. בדרכך החוצה מהמרפאה אחרי ניקוי השיניים והבדיקה אל תשכחי לקבוע את התור הבא לשישה חודשים לאחר מכן.

כאישה הרה עלייך להקפיד גם על הדברים הבאים:

  • עם קומך בבוקר ולפני לכתך לישון בלילה, צחצחי שיניים במשחת שיניים עם פלואוריד.
  • השתמשי בחוט דנטלי לניקוי בין השיניים ושטפי את הפה במי פה לפחות פעם אחת ביום.
  • הקפידי על אכילה בריאה: הגבילי את הצריכה של סוכר ומזונות מעובדים ובמקומם אכלי פירות וירקות טריים.
  • הפחיתי את מספר הפעמים שאת מנשנשת בין הארוחות ואת כמות הנשנושים.

בעיות הקשורות לפה

במהלך ההיריון טפלי מיד בכל בעיית בריאות, כולל כאבי שיניים. בעיה שנראית לך מטרד קל בלבד עלולה להפוך לזיהום בפה שעלול להתפשט בגוף ולהגיע לתינוק שבבטנך. אל תמתיני עד לביקורת הבאה אצל רופא השיניים. טלפני לרופא השיניים מיד. אחד המצבים השכיחים בהיריון הוא דלקת. כמחצית מהנשים ההרות סובלות ממצב זה העלול לגרום לאי-נוחות, לנפיחות, לדימום, לאדמומיות ולרגישות בחניכיים. כתוצאה מכך עלולה להתפתח דלקת חניכיים, שאם אינה מטופלת עלולה להפוך למחלת חניכיים שאף עלולה לגרום לך לאיבוד שיניים. צילומי רנטגן, הרדמה מקומית ומשככי כאבים מסוימים בטוחים לשימוש במהלך ההיריון, ולכן אין שום סיבה שלא תגיעי למרפאת השיניים בהיריון.

המלצות לשמירה על הבריאות

הקדימי תרופה למכה ומנעי בעיות פה ושיניים בהיריון. החליפי את מברשת השיניים כל שלושה עד ארבעה חודשים (ואפילו פחות אם זיפי המברשת בלויים), אל תתני לאחרים להשתמש במברשת השיניים שלך, ושטפי את הפה במי פה ללא אלכוהול. אם הבוקר שלך מתחיל בבחילות והקאות, שטפי את הפה לאחר מכן בתמיסת סודה לשתייה. כחצי כפית סודה לשתייה מומסת בכוס מים פושרים תמנע מחומצות הקיבה לפגוע בזגוגית השן המצפה את שינייך. ביקורים קבועים אצל השיננית ורופא השיניים חשובים בדיוק כמו המעקב בטיפת חלב והביקורים אצל רופא הנשים.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

בעיות שיניים נפוצות במהלך ההיריון

'כדי למזער ככל האפשר את הסיכונים במהלך ההיריון, להלן מספר עצות כלליות ומספר בעיות נפוצות שיש לשים אליהן לב:

  1. 1. מחלת חניכיים – שיניים וחניכיים דורשות תשומת לב מיוחדת במהלך ההיריון. צחצוח קבוע פעמיים ביום, ניקוי בחוט דנטלי פעם ביום, תזונה מאוזנת וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יסייעו בצמצום הבעיות הדנטליות שמתלוות להיריון.

  2. שחיקת האמייל 2. - אצל נשים מסוימות, בחילת בוקר היא תסמין עיקרי בזמן ההיריון. הבחילות מלוות בעלייה ברמת החומציות בפה שעלולה לגרום לשחיקת השיניים. הקפידי לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד כדי לשמור על רמת חומציות תקינה.

  3. 3. יובש בפה – יובש בפה במהלך ההיריון מגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות כמו עששת וזיהומים. שתי הרבה מים כדי למנוע התייבשות ולעסי מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את ייצור הרוק.

חניכיים נפוחות?

חניכיים נפוחות הם דבר לא נעים, אך למרבה המזל לחברת קולגייט יש מענה לבעיה. נסי את אחד מהמוצרים שלנו שנועדו לסייע בשמירה על בריאות החניכיים.