אילו נושאים דנטליים מיוחדים צריכים המתבגרים להכיר?

הדרך הטובה ביותר שבעזרתה יהנו בני נוער מחיוך יפה ושיניים בריאות היא להמשיך לקיים את הרגלי השמירה על בריאות הפה שהוקנו להם בילדותם. אם יש לכם גשר ליישור שיניים או שאתם עוברים טיפול אורתודונטי אחר, וגם אם לא, חשוב מאוד:

 • לצחצח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד כדי להסיר פלאק. הפלאק הוא הגורם העיקרי להתפתחות עששת ומחלת חניכיים.
 • לנקות מדי יום בחוט דנטלי בין השיניים ומתחת לקו החניכיים. אם לא מסירים את הפלאק מדי יום הוא עלול להתקשות ולהפוך לאבן שן – רובד צהוב, קשה ומכוער.
 • להגביל את צריכתם של מאכלים עתירי סוכר או עמילן, בעיקר חטיפים צמיגיים ודביקים.
 • לבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע לצורך ניקוי מקצועי של השיניים ובדיקה כללית.

פה נקי מבטיח שהשיניים יחזיקו מעמד במשך כל החיים ופשוט גורם להרגשה טובה. כמו כן, הנשימה רעננה יותר והחיוך נראה יפה יותר.

אילו נושאים דנטליים מיוחדים צריכים המתבגרים להכיר?

בעיות דנטליות עשויות להופיע ואכן מופיעות בפועל במהלך שנות ההתבגרות. מידע מפורט על סוגיות המשפיעות על בריאות הפה יקל עליכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר.

 • טיפול אורתודנטי — – רבים מהמתבגרים ומהילדים בגיל טרום–התבגרות זקוקים לגשר כדי לתקן שיניים צפופות או עקומות או סגר לסתות לא תקין. קשה יותר לשמור על ניקיונן של שיניים עקומות, קיים סיכוי גדול יותר לאבדן שיניים אלה בגיל מוקדם והן גורמות למאמץ מוגבר של שרירי הלעיסה. הערכה של אורתודונט תקבע אם אתם זקוקים ליישור שיניים ואיזה טיפול מתאים לכם. אם יש לכם גשר ליישור שיניים עליכם להקדיש תשומת לב מיוחדת לניקיון מוקפד של השיניים.
 • מגני פה —אם אתם עוסקים בספורט, מגני הפה חיוניים להגנה על החיוך שלכם. בדרך כלל אביזרים אלה מכסים את השיניים העליונות ומטרתם להגן מפני שבירת השיניים, פציעת השפתיים ונזקים אחרים לפה. אם יש לכם גשר ליישור שיניים או התקנים דנטליים קבועים אחרים (כגון פלטה) על הלסת התחתונה, ייתכן שרופא השיניים שלכם ימליץ לכם להשתמש גם במגן פה לשיניים אלה.
 • תזונה  - תזונה ממלאת תפקיד מפתח בבריאות השיניים. סוכרים ועמילנים המצויים בחטיפים ובמשקאות רבים מעודדים היווצרות של פלאק, שהורס את אמייל השן. הגבילו את מספר החטיפים והמשקאות הממותקים שאתם צורכים – בכל פעם שאתם צורכים מזון או משקה שמכיל סוכר או עמילן, השיניים שלכם מותקפות על ידי חומצות במשך 20 דקות או יותר. הקפדה על תזונה מאוזנת שמורכבת מחמש קבוצות המזון יכולה להשפיע רבות על בריאות שיניכם. בחרו כחטיפים מזונות מזינים כגון גבינה, ירקות טריים, יוגורט ללא תוספות או פירות.
 • עישון  — אם אינכם מעשנים או לועסים טבק, אל תתחילו. בנוסף לבעיות בריאות אחרות, העישון מכתים את השיניים והחניכיים, מכתים את אבן השן שעל השיניים וגורם לריח רע מהפה. בטווח הארוך, לעיסת טבק ועישון סיגריות וסיגרים מגבירים את הסיכון לפתח סרטן פה או מחלת חניכיים. אם אתם משתמשים בטבק, דווחו על כך לרופא ולרופא השיניים שלכם והקפידו לעדכן אותם לגבי כל בעיה שיש לכם בפה.
 • עגיל בפה — על אף הפופולריות שלו, עגיל בפה עלול לגרום סיבוכים כגון זיהומים, דימום בלתי נשלט ונזק עצבי. בנוסף קיימת סכנת חנק כתוצאה מעגילים ישירים, חישוקים או חלקי עגיל אחרים שהשתחררו. תכשיט המתכת עלול לסדוק או לשבור שיניים וללפגוע בחניכיים. אם אתם שוקלים לעשות עגיל בפה, עדכנו את רופא השיניים שלכם. הוא יעזור לכם לבחור באפשרות הבטוחה ביותר.
 • הפרעות אכילה — הן בולימיה (אכילה כפייתית והקאה) והן אנורקסיה (פחד מופרז מהשמנה שגורם במקרים רבים להקאות) הן הפרעות קשות המשפיעות באופן ישיר על מראה השיניים, כתוצאה משחיקת אמייל השן. אמנם רופא השיניים יכול לתקן את אמייל השן הפגום, אך הוא אינו יכול לטפל בהפרעת האכילה עצמה, שהיא מחלה שעלולה להיות מסכנת חיים ומחייבת טיפול בסוגיות פסיכולוגיות כגון דימוי עצמי ושליטה עצמית. אם אתם סובלים מהפרעת אכילה או חושבים שאולי אתם סובלים מהפרעה כזאת, דברו עם הרופא שלכם.

כיצד אוכל לעזור לשיניי להיראות לבנות יותר?

ניקוי יסודי על ידי רופא שיניים או שיננית מסלק את רוב הכתמים החיצוניים הנגרמים על ידי מזון וטבק. אם הכתמים על השיניים קיימים כבר שנים, ייתכן שתזדקקו להלבנת שיניים מקצועית כדי להסיר את הכתמים העקשניים יותר.

בכתמים פנימיים אפשר לטפל באמצעות הלבנה, בונדינג או כתר. אמנם כל אחת מהשיטות הללו בטוחה ויעילה, רופא השיניים ימליץ על הטיפול המתאים לכם, כתלות במצב שיניכם ובתוצאות שאתם רוצים להשיג.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

סוגיות נפוצות בנושא שמירה על בריאות חלל הפה בגיל ההתבגרות

בתקופת ההתבגרות בני הנוער מתמודדים עם מספר בעיות דנטליות, כמו צורך בגשר ליישור שיניים או עקירת שיני בינה. רבים מההליכים האלו מהווים חלק מחיי היומיום, בעוד שאחרים הינם צעדים יזומים שנוקטים רופאי השיניים כדי להבטיח בריאות פה נאותה לאורך שנים.

להלן כמה נושאים חשובים שכדאי לדון בהם עם המתבגר:

 • שמירה על בריאות הפה – - ריח רע מהפה, או הליטוזיס, נגרם בדרך כלל מחיידקים הנוצרים על הלשון. במקרים רבים שינוי פשוט בהרגלי השמירה על היגיינת הפה של המתבגר יצור שיפור, בשלב ראשון שמירה על היגיינת פה נאותה, צחצוח הלשון והקפדה על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים.

 • אפשרויות הלבנת שיניים – הלבנת שיניים יכולה להתבצע בעזרת משחות שיניים, שטיפות פה או מברשות שיניים מלבינות. רופא השיניים יכול גם להציע אפשרויות שונות של הלבנת שיניים, המתבצעות במרפאת השיניים ובבית.

 • שימוש בטבק – שימוש בטבק - מוצרי טבק מכילים רעלים הגורמים לסוגים שונים של סרטן, למחלת חניכיים, לריח רע מהפה, לשינוי בצבע השיניים ולפגיעה בחוש הריח. קל יותר להפסיק לעשן בשלב מוקדם, לפני שהעישון הופך להרגל קבוע.

 • עגיל בפה – עגילים בפה עלולים להזיק לבריאות הלשון, השפתיים, הלחיים וענבל הגרון. עשויות להופיע בעיות בפה הקשורות לתכשיטים שנבלעו/ נשאפו, לליקויי דיבור, לשיניים שבורות ולנסיגת חניכיים.

הכול משתנה? אל תשכחו לטפל בשיניים שלכם.

שינויים רבים מתחוללים בתקופת ההתבגרות, אך השיניים שלכם אינן צריכות לסבול מכך. הקפידו לשמור על הרגלים נאותים של היגיינת הפה בעזרת אחד מהמוצרים הבאים, שפותחו במיוחד למען בני נוער.