ללמד מתבגרים היגיינת פה טובה

כאשר המתבגר שלכם עסוק מאוד עם חברים, לימודים והשלמת שעות שינה, היגיינת פה טובה עלולה להידחק הצדה. כשמאחרים לבית ספר אין לעיתים שתי דקות מלאות לצחצוח שיניים. כהורים מוטלת עליכם האחריות לוודא שהמתבגר שלכם מטפל היטב בשיניו. על ידי הפיכת היגיינת הפה לשיגרה יומיומית פשוטה תוכלו לסייע למתבגר לשלב בלוח הזמנים העמוס שלו צחצוח שיניים וניקוי באמצעות חוט דנטלי מדי יום.

השתמשו במוצרים המיועדים למתבגרים

אחת הסיבות לכך שמתבגרים עלולים להתרשל בתחום הטיפול היומיומי בשיניים היא העובדה שרוב המוצרים להיגיינת הפה לא בדיוק מותאמים לטעמם של מתבגרים. טעמים חזקים ועיצובים משעממים יכולים לדכא כל נכונות של מתבגרים לשמור על היגיינת פה יומיומית. מוצרים מותאמים למתבגרים מבחינת טעמים ועיצוב יכולים לפתות אותם לשמור על שיגרת הטיפול בפה. בדקו את קו המוצרים Colgate® Fresh 'n Protect™ , המיוצר מתוך חשיבה על מתבגרים.

נסו אפליקציות וקוצבי זמןסטופרים

העובדה שגם כאשר מתבגרים כבר מצחצחים שיניים הם עלולים לצחצח בחופזה ובחוסר יסודיות, היא אחת הבעיות המרכזיות בשמירה על היגיינת פה טובה בגיל העשרה. באתר Teens Health (בריאות מתבגרים) של Nemours Foundation ממליצים שמתבגרים יצחצחו שיניים במשך שתיים עד שלוש דקות. שימוש באפליקציות תזמון בטלפון חכם או אפילו טיימר יכולים לסייע למתבגרים להיות מודעים יותר למשך הצחצוח הדרוש. אם המתבגר שלכם לעולם אינו מסיר את האוזניות, ניתן להשתמש בשיר שאורכו שלוש דקות לשם התזמון הנדרש לצחצוח.

הגבילו צריכת משקאות תוססים ממותקים וסוכריות

לעיתים נראה שמתבגרים יכולים להתקיים מדיאטה מתמדת של משקות תוססים ממותקים, צ'יפס וסוכריות, אלא שפינוקים אלו עלולים לחולל שמות בשיניים. תזונה עתירת סוכר מאיצה התפתחות של בקטריות וחורים בשיניים. למעשה, במרכזים לבקרת מחלות ומניעתן מעריכים שליותר מ- 15 אחוזים מהילדים והמתבגרים בגילים 6 עד 19 יש חורים לא מטופלים בשיניים. ייתכן שעל ידי כך שתדאגו לזמינותם התמידית של משקאות ופינוקים בריאים יותר, ייטו המתבגרים להמעיט בצריכת מזונות עתירי סוכר. דאגו שיהיו בבית מים בבקבוקים, ירקות חתוכים, קרקרים מדגנים מלאים ופינוקים נטולי סוכר אחרים, בהישג יד לנשנוש מידי.

פנו אל הביטחון העצמי שלהם

ידוע לכולם שמתבגרים מוטרדים מאוד מהמראה החיצוני שלהם, ולכן דיבור על נושא התדמית יכול להיות אחת הדרכים לעידוד מתבגרים לשפר את הרגליהם בתחום היגיינת הפה. תזכורות עדינות על כך ששיגרת היגיינה רשלנית עלולה להוביל לכתמים צהובים על השיניים ולריח פה, עשויות לסייע להזכיר להם שחשיבות צחצוח שיניים לא מסתכמת במניעת חורים בשיניים בלבד. אם המתבגר שלכם מוטרד כרגע ממראה החיוך שלו, משחות שיניים מלבינות ותכשירי שטיפת פה עשויים לתרום להרגלי היגיינת פה קבועים ולשפר את ביטחונו העצמי.

אמנם לכאורה זמנם של מתבגרים תמיד דחוק, אך לוויתור על היגיינת פה סדירה במטרה לנצל מספר דקות שינה נוספות בבוקר עלולות להיות השלכות רציניות. הפיכת השמירה על היגיינת הפה לפשוטה, מהירה ואישית עשויה לדרבן את המתבגר שלכם לצחצח שיניים בקביעות – ואולי אפילו להגיע לביה"ס בזמן.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

סוגיות נפוצות בנושא שמירה על בריאות חלל הפה בגיל ההתבגרות

בתקופת ההתבגרות בני הנוער מתמודדים עם מספר בעיות דנטליות, כמו צורך בגשר ליישור שיניים או עקירת שיני בינה. רבים מההליכים האלו מהווים חלק מחיי היומיום, בעוד שאחרים הינם צעדים יזומים שנוקטים רופאי השיניים כדי להבטיח בריאות פה נאותה לאורך שנים.

להלן כמה נושאים חשובים שכדאי לדון בהם עם המתבגר:

  • שמירה על בריאות הפה – - ריח רע מהפה, או הליטוזיס, נגרם בדרך כלל מחיידקים הנוצרים על הלשון. במקרים רבים שינוי פשוט בהרגלי השמירה על היגיינת הפה של המתבגר יצור שיפור, בשלב ראשון שמירה על היגיינת פה נאותה, צחצוח הלשון והקפדה על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים.

  • אפשרויות הלבנת שיניים – הלבנת שיניים יכולה להתבצע בעזרת משחות שיניים, שטיפות פה או מברשות שיניים מלבינות. רופא השיניים יכול גם להציע אפשרויות שונות של הלבנת שיניים, המתבצעות במרפאת השיניים ובבית.

  • שימוש בטבק – שימוש בטבק - מוצרי טבק מכילים רעלים הגורמים לסוגים שונים של סרטן, למחלת חניכיים, לריח רע מהפה, לשינוי בצבע השיניים ולפגיעה בחוש הריח. קל יותר להפסיק לעשן בשלב מוקדם, לפני שהעישון הופך להרגל קבוע.

  • עגיל בפה – עגילים בפה עלולים להזיק לבריאות הלשון, השפתיים, הלחיים וענבל הגרון. עשויות להופיע בעיות בפה הקשורות לתכשיטים שנבלעו/ נשאפו, לליקויי דיבור, לשיניים שבורות ולנסיגת חניכיים.

הכול משתנה? אל תשכחו לטפל בשיניים שלכם.

שינויים רבים מתחוללים בתקופת ההתבגרות, אך השיניים שלכם אינן צריכות לסבול מכך. הקפידו לשמור על הרגלים נאותים של היגיינת הפה בעזרת אחד מהמוצרים הבאים, שפותחו במיוחד למען בני נוער.