אישה מראה את צבע הלשון שלה

מה הצבע של לשון בריאה?

צבע הלשון שלכם הוא אינדיקטור שימושי לכך שיכול להיות לכם מחסור תזונתי, שאתם מיובשים או סובלים מבעיה בריאותית או דנטלית אחרת. תוכלו לבדוק בקלות בעצמכם אם צבע הלשון שלכם בריא כשאתם מצחצחים שיניים. המשיכו לקרוא כדי ללמוד כיצד נראית לשון בריאה ועל מה שינויים אפשריים בצבעים יכולים להצביע.

כיצד נראית לשון בריאה?

לא לכולם יש את אותה הלשון. קל יותר להבחין כאשר הלשון שלכם משנה צבע, מרקם או מרגישה אחרת. לשונות בריאות של אנשים רבים הן ורודות, ללא שכבות בולטות, שינוי צבע, פציעות או אי נוחות.

מהו שינוי צבע הלשון?

לשון ששינתה צבע, בעלת כתמים מוזרים או גבשושיות יכולה להיות סימן לבעיה בריאותית של הפה או בעיה כללית. ייתכן שתבחינו בשכבה לבנה או בכתמים לבנים. זה יכול לנבוע מזיהום בפה, שימוש באלכוהול או בטבק, חום, התייבשות או מחלת עור הנקראת ליכן פלנוס. פה יבש גם כן יכול לגרום לצבע לבן של הלשון. ישנם שינויי צבע אפשריים אחרים של הלשון, שכוללים:

  • לשון שחורה או חומה. לשון חומה או שחורה יכולה לנבוע משימוש בטבק בלעיסה או מעישון. כתמים כחולים או שחורים על הלשון יכולים להיגרם כתוצאה מכמות קטנה של חומר מילוי אמלגם, המכיל כסף, ונוגע בלשון במהלך תהליך של סתימה.
  • לשון צהובה. לשון צהובה עשויה לבשר על הופעת לשון שחורה. ברוב המקרים, שינויי צבע צהובים ושחורים אינם מזיקים. זה פשוט אומר שישנה הצטברות של תאי עור מתים שנלכדו בפפילות.
  • לשון כחולה או סגולה. הגדלה במספר כלי דם ממש מתחת לפני הלשון יכולה לתרום למראה כחול או סגול של הלשון. כלי הדם המורחבים גורמים לשינוי צבע זה. דליות הלשון מופיעות בדומה לדלקות עורקים בחלקים אחרים של הגוף. אלו נפוצות יותר בחלק התחתון של הלשון.
  • לשון אדומה בהירה. גלוסיטיס עלולה לגרום ללשון להפוך לצבע אדום עז או להיות בצבע מבריק. לגלוסיטיס סיבות ותסמינים רבים. סיבות אחרות ללשון חלקה, אדומה, אולי נפוחה, כוללות אנמיה, מחסור בחומצה פולית או B12, זיהום קדחת ארגמן, או, בילדים צעירים, מצב חמור הנקרא מחלת קוואסקי.
  • לשון מנומרת. קיימים תנאים מסוימים בפה שבהם חלקים מבליטות הלשון הקטנות דמויי כפתור, הנקראות פפילות, עלולים להישחק בקצב לא עקבי. לשון גיאוגרפית, הנקראת גם גלוסיטיס נודדת שפירה, היא מצב שבו כתמים על הלשון מופיעים כמו "איים אדומים" חלקים עקב נשירה לא אחידה של תאים.

קבעו תור עם רופא השיניים או הרופא שלכם אם אתם מבחינים בשינויים אלה. מטופלים עם כאבי לשון או טראומה צריכים לפנות לטיפול אצל איש מקצוע כדי לראות אם נדרש טיפול.

כיצד לשמור על צבע לשון בריא

אם רופא השיניים או הרופא שלכם שללו סיבה רפואית לשינוי צבע הלשון שלכם, אתם יכולים לשפר את המראה שלה על ידי צחצוח עדין פעמיים ביום באותו זמן שאתם מצחצחים את השיניים והחניכיים שלכם. צחצחו בעזרת מברשת שיניים הכוללת מנקה לחיים ולשון. ייתכן שתבחינו גם בנשימה רעננה יותר!

שינוי צבע הלשון או שינויים במרקם או בטעם עשויים לסמן משהו על בריאות הפה שלכם. הקפדה על בדיקות תקופתיות קבועות תעזור לטפל בכל הגוף, כולל הפה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו