אישה מנסה מי מלח לפה

כיצד שטיפת פה במי מלח מועילה לבריאות הפה

בטח שמעתם על היתרונות של מי מלח או השתמשתם בהם לטיפול בכאבי גרון, חניכיים ואפילו לשיכוך כאבים לאחר הליך שיניים. שטיפת פה עם מי מלח היא תרופה ביתית קלה ובמחיר סביר המשמשת להקלה על אי נוחות בפה, אבל מה היתרונות של הפתרון הביתי הזה?

ההיסטוריה של מלח לשימוש רפואי

הידעתם שהשימוש הרפואי במלח מתחיל בשנת 1600 לפני הספירה? היתרונות הבריאותיים של מלח נרשמו בכמה מהתסריטים הרפואיים העתיקים ביותר. האמינו שמלח יכול להתייבש ולחטא פצעים. הרפואה המצרית העתיקה רשמה תמיסות אנטי-זיהומיות, שהכילו מלח כמרכיב בסיס. אלה ניתנו דרך הפה, למריחה כמשחה או בנרות. הרפואה היוונית גם עשתה שימוש במלח על ידי ערבובו עם דבש ליצירת מריחה מקומית לחיטוי חתכים ופצעים.

כיצד מלח מונע חיידקי שיניים

מלח הוא מינרל המורכב בעיקר מנתרן כלורי (NaCl). שטיפת הפה עם תמיסת נתרן כלורי היא תרופה ותיקה שמאמינים כי היא מקדמת חניכיים בריאות ומעודדת התאוששות מכיבים בפה. על פי מאמר שפורסם על ידי PLOS ONE Journal, רופאי שיניים עשויים להמליץ על הוספת שטיפת פה על בסיס מלח לשגרת ניקוי השיניים שלכם כדי לשמור על בריאות הפה. אבל איך שטיפת הפה עם מי מלח עוזרת? כאשר הפלאק יוצר אינטראקציה עם מינונים גבוהים של סוכר (ממזונות ומשקאות ממותקים), הוא מייצר חומצות שתוקפות את אמייל השן. הצטברות פלאק תורמת גם למחלות חניכיים. מחקר שפורסם על ידי Journal of Indian Society of Pedodontics; Preventive Dentistry מצא כי מי מלח הפחיתו ביעילות את הפלאק ויכול לשמש כתוספת לבקרת פלאק מכנית שגרתית למניעת מחלות פה. זכרו שצחצוח שיניים פעמיים ביום וניקוי בין השיניים באמצעות חוט דנטלי או מכשירי ניקוי בין-שיניים אחרים נותרו חלק חשוב בפה ובחיוך בריאים.

תכונות ריפוי של מי מלח

רופא השיניים שלכם עשוי להציע לכם לשטוף את הפה עם מי מלח לאחר עקירת שיניים. הסיבה לכך היא שמי מלח ידועים בסגולות הריפוי הטבעיות שלהם. התרופה הביתית יכולה לשמש גם כדי להקל על אי נוחות מפצעים בפה תוך סיוע בתהליך ההחלמה. מי מלח מזרזים ריפוי פצעים על ידי הפחתת דלקת וחיידקים בפה.

הכנת שטיפת פה עם מי מלח

הכנת שטיפת פה על בסיס מי מלח היא קלה; כל מה שאתם צריכים זה מלח וקצת מים חמימים. הוסיפו חצי כפית מלח לכוס מים פושרים. אתם יכולים להשתמש בשטיפה החסכונית הזו כדי:

  • להרגיע פצעים בפה
  • לשיכוך כאבים לאחר עקירת שיניים
  • להפחית אי נוחות כתוצאה מכאבי גרון ולשון

למרות שישנם יתרונות לשימוש בשטיפת פה במי מלח, זה לא אמור להחליף את שגרת היגיינת הפה היומית שלכם. טיפול טוב בשיניים מתחיל בצחצוח פעמיים ביום וניקוי בין שיניים. פעולה זו מסירה ביעילות פלאק, חיידקים וחלקיקי מזון שעלולים להיתקע בין השיניים. לפני שאתם משתמשים בתרופה ביתית זו, התייעצו עם רופא/ת השיניים שלכם כדי ללמוד כיצד ומתי להשתמש בה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו