שיניים והחניכיים בריאות בזמן היריון
Badge field

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים בהיריון

Published date field

מהרגע שהרית, רמת ההורמונים בגופך, ובמיוחד הפרוגסטרון, התחילה לעלות. מעבר להשפעתם על הרחם והעובר, ההורמונים משנים את הכימיה בגופך. לכן במהלך ההיריון, יותר מבכל זמן אחר, חשוב שתשמרי על בריאות השיניים והחניכיים.

לפני ההיריון

אם את מתכננת להרות, קבעי תור לשיננית ולרופא השיניים. כדאי שתעברי ניקוי שיניים אצל השיננית, וכן תעברי בדיקה שגרתית אצל רופא השיניים כדי לוודא שאין בפיך בעיות הדורשות טיפול. אם רופא השיניים ימצא בעיה כלשהי, הוא יוכל לטפל בה לפני שתיכנסי להיריון.

בריאות השיניים בתקופת ההיריון

במהלך השליש הראשון להיריון אולי לא הבחנת בשינוי במצב הפה, אך חשוב שתקפידי לשמור על היגיינת הפה: הקפידי לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי בקביעות. לעתים קרובות החניכיים מתנפחות במהלך ההיריון. מצב זה עלול לגרום לבעיות אחרות, במיוחד לדלקת חניכיים ולמחלת חניכיים. העלייה ברמות ההורמונים בהיריון עלולה לגרום גם ליובש בפה, במיוחד בלילה.

בנוסף, בהיריון עלולים להתפתח על החניכיים "גידולי היריון" (גרנולומות) שהן גבשושיות אדומות המופיעות לאורך קו החניכיים ובין השיניים. מדובר בגידולים שפירים ולא מזיקים, שבדרך כלל נעלמים אחרי הלידה. על-פי כתב העת "American Family Physician", רמות הפרוגסטרון הגבוהות גורמות להופעה של עוד מצב ייחודי להיריון, שהוא התרופפות של השיניים שאינן מקובעות עוד בחוזקה למקומן כמו תמיד. מדובר במצב זמני שאינו אמור לגרום לאיבוד שיניים. מעבר לדברים שאת יכולה לעשות בבית, כמו שמירה על היגיינת הפה, מאיו קליניק ממליץ להגיע לביקורת קבועה ולטיפולים במרפאת השיניים גם במהלך ההיריון. טיפולים רבים ניתן לבצע בהיריון, ואף יש טיפולים שחובה לבצע גם בהיריון, כמובן תוך נקיטת אמצעי זהירות מתאימים. בכל מקרה של ספק, התייעצי עם רופא השיניים.

לפנייך מספר עצות נוספות שכדאי לך לזכור במהלך ההיריון:

  • אם יש לך בחילות בוקר ואת מקיאה, שטפי את הפה בהקדם האפשרי. כמו כן, אם משחת השיניים גורמת לך לבחילות, עברי להשתמש במשחת שיניים אחרת בטעם עדין.

  • במהלך ההיריון הקפידי לצחצח היטב את כל השיניים מכל צדיהן, כדי למנוע התפתחות של עששת. בזמן צחצוח השיניים עברי גם על קו החניכיים כדי למנוע הופעה של דלקת חניכיים של ההיריון.

  • אם אכלת בשעה מאוחרת, צחצחי שוב את שינייך כדי למנוע התפתחות של חורים בשיניים.

  • נוסף על שימוש בחוט דנטלי וצחצוח שיניים, מומלץ שתשטפי את הפה במי פה המכילים פלואוריד.

כל הדברים שהזכרנו חיוניים לא רק למענך, אלא גם למען התינוק הגדל ומתפתח בבטנך. במחקרים נמצא כי מחלות חניכיים בהיריון הן גורם סיכון להיריון, והן קשורות ללידה מוקדמת וללידת תינוקות במשקל נמוך.

ניקוי שיניים במהלך ההיריון

כדי לשמור על בריאות השיניים החניכיים, חשוב שתעברי ניקוי שיניים מקצועי במהלך ההיריון. קבעי תור לשליש השני של ההיריון. אמרי לשיננית שאת הרה וספרי לה על כל התרופות והוויטמינים שאת נוטלת.

ייתכן שהשיננית תזמין אותך לניקוי שיניים נוסף עוד במהלך ההיריון, בהתאם למצב הפה והשיניים. זה מצב רגיל לחלוטין. עדיף שתעברי ניקוי נוסף מאשר שתסתכני בזיהום חיידקי או בסיכון מוגבר לדלקת חניכיים ולמחלת חניכיים.

בריאות השיניים אחרי הלידה

אחרי הלידה כבר אינך אוכלת בשביל שניים ורמות ההורמונים יורדות חזרה. עם זאת, חשוב שתמשיכי להגיע פעמיים בשנה לביקורת אצל רופא השיניים ולניקוי שיניים אצל השיננית. כך תוכלי לשמור על בריאות פיך בצורה מיטבית.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו