בריאות הפה בזמן ההריון
Badge field

כך תשמרי על בריאות הפה בהיריון

Published date field

מזל טוב! זה עתה גילית שאת הרה. מן הסתם, התייעצות עם רופא השיניים היא הדבר האחרון שעליו את חושבת. עם זאת, יש סיבה טובה לדאוג לטיפול שיניים במהלך ההיריון. הורמוני ההיריון משפיעים על השיניים והחניכיים, ולבריאות הפה עשויה להיות השפעה על בריאות התינוק המתפתח.

היריון ומחלת חניכיים

השינויים ההורמונליים המתחוללים בהיריון עלולים לגרום לרגישות יתר של החניכיים. על-פי מחקרים שנערכו, נמצא כי רגישות היתר מתבטאת בכך שבתקופת ההיריון, כמות רגילה של חיידקים בפה עלולה לגרום לדלקת חניכיים חריפה בהרבה בהשוואה למצב רגיל.

בחילות בוקר ושמירה על היגיינת הפה

אם את סובלת מבחילות בוקר, צחצוח שיניים עשוי להיראות לך משימה בלתי אפשרית, כי אפילו ריחה של משחת השיניים עלול לעורר בחילות והקאות. נסי להשתמש במשחת שיניים אחרת, בטעם עדין יותר, ואולי תמצאי משחה שאת מסוגלת לסבול. אם אינך מצליחה, לפחות נסי לצחצח שיניים במים שמומסת בהם סודה לשתייה (כחצי כפית לכוס מים).

איום גדול יותר על השיניים הוא החומצה שעולה לפיך בכל הקאה. אם לא תסלקי את החומצה מהפה היא עלולה לאכל ולשחוק את זגוגית השן, ולגרום לעששת. כדי לסלק ולנטרל את החומצה מומלץ לשטוף את הפה במים או במי פה המכילים פלואוריד. אפשר גם לשטוף את הפה במים עם סודה לשתייה. יש להיזהר מצחצוח שיניים מיד אחרי הקאה, ומצחצוח מספר פעמים ביום, שכן הדבר עלול לגרום לשחיקת השיניים.

טיפולי שיניים בהיריון

במהלך השליש הראשון להיריון עדיף שתימנעי מטיפולי שיניים שניתן לדחות לשליש השני, בגלל הבחילות. עדיף שתעברי טיפולי שיניים בשליש השני להיריון. בשליש השלישי עדיף שתימנעי מטיפולים בגלל הצורך לשכב על הגב זמן ממושך. אם בכל זאת יש צורך בטיפול בתקופה זו, יש לבצעו תוך הפסקות תכופות שבהן תוכלי להתיישב ולשנות תנוחה. עדיף להמעיט בצילומי שיניים בהיריון, אך אין מניעה לצלם צילומים אבחנתיים כאשר את מוגנת כראוי בסינור עופרת.

במחקרים עדכניים נמצא כי נשים הרות עם מחלת חניכיים נמצאות בסיכון ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל נמוך, ולכן חשוב מאוד שתטפלי בשיניים ובחניכיים במהלך ההיריון. אם תשמרי בהיריון על בריאות פיך, תשמרי גם על האוצר היקר שאת נושאת בבטנך

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו