יובש בפה בהיריון
Badge field

יובש בפה בהיריון

Published date field

איך לטפל ביובש בפה בהיריון? אחד מתסמיני ההיריון שלא מדברים עליו לעתים קרובות כמו על תסמינים אחרים הוא יובש בפה (קסרוסטומיה). על-פי ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים, השינויים ההורמונליים המתרחשים בהיריון גורמים לבלוטות הרוק לייצר פחות רוק, וכתוצאה מכך מופיע יובש בפה. פרט לאי-הנוחות הנגרמת כתוצאה מכך, מצב זה עלול גם לפגוע בבריאות הפה. כשאין מספיק רוק לשטוף מהפה שאריות מזון ולסלק חיידקים, השיניים והחניכיים חשופים יותר להצטברות רובד שן (פלאק) ולהיווצרות עששת. לפנייך מספר עצות איך להקל את היובש בפה ואיך לטפל בפה במהלך ההיריון.

הקלת היובש

הדרך הקלה ביותר להקל את היובש בפה בהיריון היא לשתות יותר. חשוב להקפיד לשתות כמות מספקת של מים. מציצת קוביית קרח יכולה להוסיף לחות בפה וגם להקל את הבחילות. כדי לשמור על הפה לח ורענן, שאי איתך בקבוק מים, ושתי מדי פעם לגימה. כמו כן החזיקי בתיק סוכריות או מסטיק ללא סוכר. מציצת סוכריה או לעיסת מסטיק עוזרות לגרות את בלוטות הרוק להפריש יותר רוק.

האם את מתעוררת עם פה יבש עד כדי כך שאת מרגישה כאילו יש לך צמר גפן בפה? נסי להפעיל בלילה בחדר השינה מחולל לחות. בנוסף תוכלי להתייעץ עם רופא השיניים באילו מי פה כדאי שתשתמשי כדי להקל על המצב.

טיפול שיניים לנשים הרות ותזונה מתאימה

במהלך ההיריון חשוב יותר מתמיד לשמור על היגיינת הפה. הזכרנו את הבעיה של יובש בפה, אך יש בהיריון עוד בעיות הקשורות לבריאות הפה, כמו דלקת חניכיים של ההיריון והופעה של "גידולי היריון" (גידולים שפירים המופיעים בקו החניכיים אצל חלק מהנשים ההרות, ולרוב נעלמים לאחר ההיריון). כדי לשמור על בריאות מיטבית של הפה, חשוב מאוד לצחצח שיניים פעמיים ביום במשחת שיניים המכילה פלואוריד ולהשתמש בחוט דנטלי לפחות פעם אחת ביום.

הקפידי לאכול תזונה בריאה, שגם היא תעזור לך לשמור על פה בריא. מזונות כמו ירקות עלים ירוקים, גזר, אגוזים וחלב טובים לבריאות השיניים והחניכיים, הודות לתכולת הסידן, ויטמין A וויטמין C שבהם. כמו כן, תוכלי לשמור טוב יותר על החיוך שלך אם תאכלי פחות מזונות מתוקים, מכיוון שמזונות מתוקים ועמילניים מהווים קרקע מזון לחיידקים, הגורמת להם להפריש חומצה הפוגעת בזגוגית השן. כמו כן, מומלץ שתגיעי לביקורת אצל רופא השיניים לפחות פעם אחת במהלך ההיריון. את טיפולי השיניים הדרושים עדיף שתעברי בשליש השני להיריון. בשליש הראשון עדיף שתימנעי מטיפולי שיניים שניתן לדחות לשליש השני, בגלל הבחילות, ובשליש השלישי עדיף שתימנעי מטיפולים בגלל הצורך לשכב על הגב זמן ממושך.

פה יבש בהיריון עלול לגרום לעלייה בסיכון לבעיות כמו עששת וזיהומים. העובדה שאת מצחצחת שיניים ומשתמשת בחוט דנטלי בקביעות תעזור לך לשמור על החיוך שלך, אך אל תשכחי להתייחס גם ליובש בפה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו