אישה מחייכת אחרי ניקוי אבן בשיניים
Badge field

מדוע רופא השיניים שלכם מציע ניקוי אבן בשיניים

Published date field

 

הגוף מייצר באופן טבעי פלאק, החומר הרך והדביק המצפה את השיניים. כאשר הפלאק אינו מוסר ומצטבר לאורך השיניים, הוא הופך לאבנית, שכבה מוצקה שקשה יותר להסיר אותה. בדרך כלל, גם הפלאק וגם האבנית מטופלים במהלך הבדיקות השנתיות שלכם, באמצעות טיפול המשאיר את השיניים שלכם נקיות לחלוטין. למרבה הצער, אם החמצתם מספר בדיקות, המשקעים הללו עלולים להיות כה חמורים ועקשניים, עד שרופא השיניים יהיה חייב להשתמש בטכניקה הנקראת ניקוי עמוק לפני שיוכל להתחיל בבדיקה הרגילה שלכם. אם רופא השיניים שלכם הציע את ההליך, אין מקום לדאגה. הדבר הכרחי לבריאות הפה שלכם ויכול לעזור לכם לשוב ולעלות על המסלול הנכון בדרך להרגלי שיניים בריאים. למידע נוסף על משמעות הניקוי העמוק ומדוע רופא השיניים שלכם משתמש בו לצורך הכנה לטיפול שלכם.

למה ניקוי עמוק?

דמיינו ארכיאולוג שחושף יצירה הטמונה באדמה. לפני שניתן יהיה לבחון את היצירה, יש לנקות בזהירות כל סדק וחריץ כדי לוודא שניתן יהיה לבדוק אותה בשלמות. ארכיאולוג צריך לעשות יותר מאשר פשוט להבריש החוצה שנים של משקעים, ועליו להשתמש בכלים מיוחדים כדי לחשוף את הממצא בעדינות. הדבר דומה לאופן שבו רופא השיניים שלכם מבצע ניקוי עמוק. בדרך כלל די בניקוי פשוט על ידי השיננית כדי להכין את השיניים לבדיקה שגרתית. אך אם השיניים שלכם הוזנחו והצטברה כמות של אבנית, השיננית תסיר את האבנית והרובד בעזרת מכשיר על-קולי וכלי הנקרא מקלף במהלך טיפול ארוך יותר מניקוי השיניים רגיל לפני הבדיקה. תהליך זה אינו כלול בדרך כלל בעלות הטיפול שלכם, ומכיוון שהוא לוקח יותר זמן, יתכן ותצטרכו לקבוע תור מיוחד לטיפול זה לפני הבדיקה.

התהליך

איגוד רופאי השיניים האמריקאי מגדיר את הניקוי העמוק כ"הסרה של הרובד התת-חניכתי ו/או העל-חניכתי אשר מונע את היכולת לבצע הערכה".זו הגדרה ארוכה, אבל זה בעצם אומר שזה קורה לפני הבדיקה הרגילה שלכם כשניקוי טיפוסי אינו מספיק כדי להעריך את מצב השיניים. הרובד העל-חניכתי הוא הרובד שמעל לחניכיים שלכם, ואילו הרובד התת-חניכתי הוא הרובד שקשה להגיע אליו מתחת לפני השטח של החניכיים. על פי RDH, המגזין הלאומי בארה"ב למקצוענים בתחום היגיינת שיניים, ניתן להסיר את הפלאק העל-חניכתי באמצעות הכלי המוכר יותר - המקלף, אבל רובד קשה יותר עשוי לדרוש שימוש בכלים אחרים. שני סוגי הרובד דורשים זמן רב יותר מניקוי רגיל, אך הידרדרות אינטנסיבית מצריכה לרוב שימוש בכלי אלקטרוני מיוחד המשתמש בתנודות על-קוליות כדי לפרק את האבנית ולהסיר את הפלאק ושאריות המזון כך שניתן יהיה להסירם ולנקות אותם. השיננית שלכם תשתמש תחילה במכשיר העל-קולי כדי להסיר את שכבת האבנית ואת הפלאק הצמוד אליה, ואז תמשיך בקילוף עמוק ועדין של השיניים ומשטחי השורש כדי לספק ניקוי עמוק אופטימלי לצורך הטיפול.

כאשר הוא מבוצע כראוי, התהליך מאפשר לרופא השיניים לבצע הערכה מלאה יותר על השיניים שלכם מבלי ששכבה צפופה של פלאק ואבנית תסתיר את הנוף. רופא השיניים יבדוק את מצב העששת, והשיננית תוכל לחקור את קו החניכיים כדי לבדוק אם העצם של המטופל בריאה ואין מחלת חניכיים.

לאחר התהליך

אמנם הדבר עלול לארוך זמן רב יותר מניקוי רגיל, אך סביר להניח שהניקוי יגרום רק לרגישות קטנה בחניכיים. אם אתם מרגישים אי-נוחות, תוכלו לשאול את רופא השיניים שלכם לגבי טיפול בכאב במהלך הטיפול. לאחר הסיום, הבדיקה שלכם יכולה להתנהל כרגיל, אך כדאי לנקוט בזהירות מיוחדת כדי להבטיח כי השיניים שלכם לא יכוסו שוב במשקעים צפופים. המכון הלאומי בארה"ב לחקר השיניים והגולגולת מזהיר כי אנשים מסוימים נוטים לפתח יותר פלאק, אבנית ומחלות חניכיים מאחרים, ולכן חשוב עוד יותר להקפיד על הרגלים טובים של היגיינת פה אם במקרה אתם רגישים להצטברות אבנית.

כדי למנוע התפתחות חוזרת של אבנית, הקפידו על הרגלי טיפול נאותים בפה. צחצחו פעמיים ביום עם מברשת שיניים שיכולה להסיר חיידקים מהשיניים, הלשון, הלחיים וקו החניכיים. ניקוי הפלאק בין השיניים מדי יום באמצעות חוט דנטלי יכול גם הוא לסלק הצטברויות משקעים במרווחים ואזורים שקשה להגיע אליהם ולמנוע חורים בין השיניים.

למרבה המזל, ברגע השיניים שלכם עברו ניקוי כהלכה, תוכלו לעבוד על מנת לשמור על מצבן הנקי. על ידי הקפדה על הגעה לכל הבדיקות השגרתיות שלכם, תוכלו להיפטר מעודפי הרובד והאבנית, כך שרופא השיניים והשיננית שלכם יוכלו להמשיך לספק לכם טיפול מעולה לחיוך לבן יפה.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו