זוג מצחצח שיניים לניקוי אבנית בשן

הצטברות סידן על השיניים: טיפול ומניעה

הרגלי הגיינת פה טובים יכולים לעיתים קרובות למנוע סידן - או אבנית - מלהצטבר על השיניים שלכם. אך תצטרכו לסייע לרופא השיניים שלכם או לשיננית בהסרת ההצטברות כאשר היא מתפתחת. קראו עוד ולמדו מה הם משקעי הסידן האלו, כיצד מומחי השיניים מסירים אותם, וכיצד למנוע אותם.

מה הם משקעי הסידן על השיניים שלי?

"משקעי סידן" - ידועות יותר כאבנית או אבן שיניים - הם משקעים של פלאק או ביופילם דנטלי. האבנית עשויה מסידן פוספטים, בנוסף לחומרים אחרים, ונראית בצבע לבן או צהבהב, ולכן תשמעו שהיא נקראת סידן.

האבנית יכולה להתקשות בכל מקום על פני השן. זה יכול להיות בעייתי ביותר כאשר היא מצטברת בין השיניים מפני שאנשים רבים אינם משתמשים בחוט דנטלי או סילון מים דנטלי או כל כלים כאלו ואחרים לניקוי שכזה ומזניחים את האזורים שבין השיניים. האבנית מגרה את החניכיים ומשמשת כמשטח מחוספס שבו יכולות להיאסף בקטריות הגורמות למחלות, מצב שמוביל למחלות חניכיים ואפילו זיהומים בחלקים אחרים בגוף שלכם.

כיצד נוצרת האבנית?

הווצרות האבנית נוצרת כאשר הבקטריה שנאספת וגודלת על השיניים מתקשה על משטח השן. האבנית בדרך כלל נמצאת על החלק הפנימי של השיניים הקדמיות ועל החלק החיצוני של השיניים הטוחנות לצד הלחיים. אלו אזורים נפוצים מפני שפתחי צינורית הרוק מזינים רוק באופן קבוע (המכיל סידן) לתוך הפה.

הסרת הצטברות אבנית

רק מומחי השיניים יכולים להסיר הצטברות אבנית מהשיניים שלכם. הם יגרדו את השיניים עם כלים מיוחדים יעודיים עבור מטרה זו. כלים אלה יכולים להיות מכשירי יד עם קצוות מתכת או כלים על קוליים המשתמשים באורכי גל ספציפיים להסרת אבנית. אם עבר זמן מאז ביקרתם אצל השיננית, הניקוי אבנית עשוי לקחת יותר מביקור אחד. אם האבנית על משטח השן היא עמוקה מתחת לקו החניכיים, ייתכן שתצטרכו ניקוי עמוק עם הרדמה מקומית להבטיח את הנוחות שלכם.

שינניות הינן מיומנות ובעלות ידע רב לגביי עבודה עם מטופלים, והן מספקות את הטיפול המניעתי הטוב ביותר לבריאות הפה. לעולם אל תנסו לגרד את השיניים שלכם לבד בבית, בין אם בעזרת ערכות שקניתם או חפצים כגון קיסמי שיניים. ניסיון של גירוד השיניים בבית יכול להזיק לאמייל השן או להוביל לזיהום או להוביל לחניכיים מדממות.

מניעת הצטברות סידן

הדרך הטובה למנוע הצטברות סידן על השיניים היא לשמור על השיניים נקיות על ידי צחצוח יסודי וניקוי בחוט דנטלי בין השיניים בכל יום וניקוי שיניים מקצועי על ידי שיננית פעמיים בשנה. הצטברות האבנית אצל אנשים מסוימים מהירה יותר והם זקוקים לטיפולים להגיינת הפה בתכיפות גבוהה יותר, אך שמירה על תוכנית שגרת טיפול בהתאם להמלצת השיננית שלכם תשפר את בריאות הפה שלכם.

צחצוח שיניים עם משחת שיניים מסייע למניעת פלאק, מחלות חניכיים, הצטברות אבנית, חורים בשיניים וריח רע מהפה. שגרת הגיינת פה אדוקה וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יעזרו למזער בעיות שיניים ולשמור על בריאות הפה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו