איש בודק ריח רע מהפה
Badge field

מה גורם לריח רע מהפה?

Published date field

ריח רע מהפה עלול להיות נושא מביך עבור אנשים מסוימים ואף עלול להוביל לקשיים במסגרות חברתיות. חשוב לדעת מה גורם לריח רע מהפה מכיוון שהבעיה עלולה להיות סימן לבעייה בשיניים או לבעיה רפואית חמורה יותר. למרבה המזל, ישנם מספר צעדים שתוכלו לנקוט כדי לטפל בריח רע מהפה ולהפוך את הפה לנקי ובריא.

מה גורם לריח רע מהפה?

ריח רע מהפה, המכונה גם באשת הפה (Halitosis), הוא ריח לא נעים המורגש לרוב בעת נשיפה מחלל הפה. ישנן סיבות רבות לכך, אך מרבית בעיות ריח הפה מתחילות בפה. איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA) מציין את הגורמים השכיחים ביותר לריח רע מהפה:

  • מזונות מסוימים: שאריות מזון שנשארות בפה בעקבות ארוחה עלולות לגרום לריח רע עקב צמיחת חיידקים. מאכלים חריפים, כגון שום, בצל וכמה תבלינים, משפיעים על ריח הפה בזמן שהם מתעכלים ועוברים בגוף.
  • טבק: עישון סיגריות וסיגרים ושימוש במוצרי טבק אחרים מותיר ריח מובהק ודוחה. בנוסף, צריכת מוצרי טבק מגדילה את הסיכון לחלות בסרטן הפה וסוגים אחרים של סרטן.
  • היגיינת פה לקויה ומחלות חניכיים: דילוג על צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי וניקוי לשון, מאפשר לחלקיקי מזון להישאר בפה. פירוק של שאריות מזון אלה על ידי חיידקים עלול לגרום לריח. בנוסף, גידול בכמות חיידקים מעלה את הסיכון למחלות חניכיים. אם אתם משתמשים באביזרים דנטליים, כגון גשרים או תותבות, נקו אותם באופן קבוע. אל תשכחו להחליף מברשת שיניים כל 3 חודשים או לפי המלצת רופא השיניים.
  • יובש בפה: הרוק עוזר לנקות את הפה על ידי פינוי חלקיקי המזון. אם אין מספיק ייצור רוק, נותרים בפה חלקיקי מזון העלולים לגרום לריח רע. תופעות לוואי של תרופות מסוימות, כולל יובש בפה, עלולות לגרום בעקיפין לריח רע מהפה.
  • מצבים רפואיים: דלקות בדרכי הנשימה ודלקת בסינוסים, בריאות או בגרון עשויות לגרום לריח רע מהפה, במיוחד כאשר יש נזילה של ריר באזור הפה והאף. מצבים רפואיים אחרים העלולים לגרום לריח רע מהפה כוללים סוכרת, מחלות כבד מסוימות ומחלות כליות.

איך תוכלו למנוע ריח רע מהפה.

יתכן והתרופה החשובה ביותר לטיפול ביתי היא צחצוח שיניים, ניקוי בחוט דנטלי וניקוי הלשון באופן קבוע. צחצוח שיניים פעמיים ביום, ניקוי הלשון ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום, מפנים חלקיקי מזון מהפה. ניקוי הלשון לאחר ההברשה מקטין את כמות החיידקים השוכנים בגב הלשון. ניתן להשתמש במברשת שיניים המכילה מנקה לשון המובנה כבר על המברשת.

רופא השיניים שלכם יכול לרשום או להמליץ ​​על משחת שיניים ושטיפת פה מיוחדים כדי למנוע היווצרות של ריחות רעים. משחת שיניים ומי פה הם אפשרויות מצוינות לטיפול שלם בפה ולמניעת ריח רע מהפה. ארגון ה-ADA מזהיר כי שטיפות פה ללא מרשם מהוות רק פיתרון זמני מכיוון שהן אינן מטפלות בסיבה הבסיסית לריח הרע מהפה. ביקורים קבועים אצל רופא השיניים והשיננית לצורך בדיקות וניקוי חיוניים לבריאות פה טובה. בנוסף, ביקורים קבועים יכולים לסייע בקביעת הגורם הבסיסי לריח הרע מהפה.

מתי לפנות לאיש מקצוע רפואי

אם רופא השיניים שלך שלל בעיות שיניים כגורם אפשרי לריח רע מהפה וקבע כי הפה שלך בריא, עליך לפנות לאיש מקצוע רפואי. רק איש מקצוע רפואי יכול לקבוע אם קיימת סיבה רפואית למצבך.

אף על פי שריח רע מהפה עלול להיות נושא מביך, זו לא חייבת להיות בעיה חברתית. שוחחו עם רופא השיניים שלכם אם יש לכם חששות לגבי ריח רע מהפה. ביצוע ההמלצות לעיל יכול לעזור לכם להרגיש בטוחים יותר בנוגע לריח הפה, גם אם ריח רע מהפה אינו מהווה בעיה עבורכם.

על המחברת: דיאן ל. ספו היא שיננית ומחנכת להיגיינת שיניים. היא הייתה מעורבת בפרסומים מרובים, עבדה במרפאות פרטיות בניו יורק ובדרום קליפורניה והייתה חברת סגל במכללה הקהילתית במונרו, מכללת הקריירה קונקורד בסן דייגו ובאוניברסיטת ניו יורק.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו