רופא שיניים מדגים למטופלת איך להוריד פלאק מהשיניים

פלאק: מה זה וכיצד אנחנו נפטרים ממנו?

הגיינת פה תקינה איננה רק עבור רענון הנשימה שלכם לאחר ארוחה. וודאי שמעתם על מוצרים לבריאות הפה הנלחמים בפלאק או שמעתם על החשיבות בשימוש בחוט דנטלי, אך מה זה בדיוק פלאק? למדו מה הוא פלאק כיצד להסירו וכיצד למנוע ממנו לפגוע בשיניים שלכם בעזרת המדריך הזה.

מה זה פלאק?

פלאק - גם נקרא רובד החיידקים (ביופילם) - הוא שכבה ללא צבע של הצטברות בקטריה על השיניים שלכם. כאשר אנו אוכלים מזונות מלאים בפחמימות, הבקטריה בפה שלנו ניזונה מפחמימות אלו ומייצרת חומצות. על פי American Dental Association (ADA), חומצות אלו יכולות להחליש את האמייל ולהגדיל את הסיכון להתפתחות חורים בשיניים. בנוסף, הפלאק יתקשה ויהפוך לאבנית ויגרום לנפיחות בחניכיים ולדימום שלהן בקלות , סימן ראשוני של מחלת חניכיים. החדשות הטובות הן שהסרת פלאק היא פשוטה עם הגיינת פה טובה ועזרה מהשיננית שלכם.

כיצד להסיר פלאק בבית

להסיר את רובד החיידקים הדביק זה קל ניקוי של כל משטח השיניים שלכם ביסודיות, בין השיניים ומתחת לקו החניכיים, יכול לסייע להסיר שאריות מזון שמזינות בקטריה. כאשר הפלאק התקשה לכדי אבנית, עליכם לבקר את השיננית שלכם על מנת להסיר את זה, כאשר צחצוח רגיל ושימוש בחוט דנטלי לא יצליחו לעשות זאת.

צחצוח השיניים

עליכם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום או לאחר כל ארוחה. צחצחו במשך שתי דקות לפחות למניעת הצטברות בקטריה ועששת. אין צורך בלחץ רב או בצחצוח נמרץ בכדי להסיר פלאק. שימוש במברשת שיניים בעלת סיבים רכים ובמשחת שיניים עם פלואוריד לצחצוח כל שן ושן יסייע להסיר הצטברות ושאריות אוכל.

זכרו שבקטריה אוהבת פחמימות אשר מצויות במזונות מתוקים, שתיה מתוקה או חטיפים. לכן, הפחתת הכמות של המשקאות והמזונות האלו, יחד עם צחצוח וניקוי בין השיניים, הינו הכרחי לשמירה על פה נקי מפלאק.

חוט דנטלי, מכשירים דנטליים לניקוי ומוצרים אחרים לניקוי בין השיניים

ניקוי בין השיניים ומתחת לקו החניכיים הוא קריטי להסרת רובד החיידקים והפלאק ויכול לסייע במניעת מחלת חניכיים ועששת. ישנם סוגי מוצרים שונים שינקו את האזורים הקשים לגישה האלו.

  • חוט דנטלי מסורתי, יכול להתקפל סביב השיניים שלכם לניקוי כל צידי השיניים.
  • סילון מים דנטלי משתמש בסילון של מים לנקות בין השיניים .
  • מקלונים דנטליים יכולים להגיע בין השיניים אם יש לכם גשר, פלטה או מחסום אחר שיפריע לשימוש בחוט דנטלי.

שאלו את השיננית שלכם על מוצרים מומלצים לניקוי בין השיניים, או שתוכלו לבדוק את ADA Seal of Acceptance על מוצרים המאושרים על ידם.

כיצד אוכל למנוע הצטברות פלאק?

על פי מרפאת Cleveland Clinic, זה קל למנוע הצטברות פלאק עם טיפול נכון. כעת שלמדתם כיצד מצטברת בקטריה על השיניים שלכם, זכרו לעשות את הפעולות הבאות:

  • צחצחו את כל משטחי השיניים שלכם בייסודיות לפחות פעמיים ביום.
  • נקו בין השיניים ומתחת לקו החניכיים באמצעות חוט דנטלי, סילון מים דנטלי, או כל מכשיר אחר בכל יום.
  • הגבילו צריכת מאכלים ומשקאות ממותקים ועשירים בעמילן, במיוחד חטיפים.
  • קבעו ביקורים קבועים אצל השיננית ורופא השיניים שלכם.

אם הפלאק מצטבר לאורך זמן, הוא יכול להתקשות לכדי אבנית, שלא ניתן להסירה בבית. למרבה המזל, רופא השיניים והשיננית שלכם יכולים לטפל בבעיות הצטברות של פלאק או אבנית ולתת לכם הוראות מיוחדות למצבכם המדויק. צחצוח שמח. קטן עליכם!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו