האם אני זקוק לטיפול שורש?

אם יש לך בעיות בשיניים, ייתכן שחלפה בראשך השאלה "האם אני זקוק לטיפול שורש?". על-פי מכון דווידסון, טיפולי שורש (טיפולים אנדודונטיים) מבוצעים כאשר עצב השן או מוך השן מזדהם או מתפתחת בו דלקת עקב עששת, סדק או שבר בשן, או מכה בשן. במהלך טיפול השורש רופא השיניים מרדים את המקום, מסלק את רקמת מוך השן הפגועה, כולל העצב, מנקה ביסודיות את תעלת השורש, וסותם את החלל בחומר מיוחד שמטרתו למנוע חדירה של חיידקים לתעלה ופגיעה נוספת בשן. רק רופא שיניים או מומחה לטיפולי שורש יכול לקבוע אם טיפול שורש הוא הטיפול המתאים לבעייתך. לפניך מספר תסמינים העשויים להצביע על צורך בטיפול שורש, וכן כמה צעדים להתמודדות עם תסמינים אלה.

תסמינים כלליים אפשריים

על-פי ד"ר אמיר מזרחי, אחד התסמינים השכיחים העשוי להצביע על צורך בטיפול שורש הוא כאב בשן. עוצמת הכאב יכולה להיות קלה עד חמורה, ועשויה להשתנות במהלך היום. הכאב עלול להתגבר בעת נשיכה ולעיסה. חלק מהמתרפאים חשים רגישות ממושכת למזון חם או שתייה חמה. תיתכן גם רגישות בחניכיים ונפיחות של החניכיים באזור הבעייתי.

מה כדאי לי לעשות?

אם הבחנת באחד מהתסמינים לעיל, פנה מיד לרופא השיניים. כשאתה מתקשר למרפאת השיניים, ציין בשיחת הטלפון את התסמינים שיש לך כדי שתקבל תור בדחיפות מתאימה, או כדי שיוכלו להמליץ לך לאן לפנות, בהתאם לתסמינים שיש לך. כדי לשכך את הכאב והנפיחות, הנח על הלחי באותו אזור קומפרס קר.

מה יעשה רופא השיניים?

כשתגיע לרופא השיניים הוא יבדוק את הפה ויצלם את המקום כדי לאבחן את הגורם לבעיה. אחרי בדיקה מעמיקה, רופא השיניים יוכל להגיד לך מה דרך הפעולה הטובה ביותר לטיפול בתסמיניך, או ימליץ לך לפנות למומחה לטיפולי שורש, שהוא המומחה המטפל בבעיות בשורש השן ובנזק לעצב הנמצא בשורש. רופא השיניים עשוי להמליץ על טיפול שורש או על טיפול שיניים אחר שונה לחלוטין ואף פחות חודרני, והכל בהתאם לגורם לבעיה.

רק רופא השניים יכול לענות על השאלה: "האם אני זקוק לטיפול שורש?". אם יש לך כאבים, נפיחות או רגישות אל תהסס. טלפן מיד למרפאת השיניים ועשה את הצעד הראשון לטיפול בבעיה.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול לאחר טיפול שורש

עם טיפול מתאים, שן שטופלה ושוקמה יכולה להחזיק מעמד כל החיים. טיפולי שורש הינם בעלי שיעור הצלחה גבוה. להלן מספר המלצות כיצד לטפל בשיניים לאחר טיפול שורש:

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט לפחות פעם ביום. טיפול טוב בשיניים יכול לסייע במניעת בעיות עתידיות.

  • הקפידו על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים– לצורך ביקורת וניקוי שיניים על ידי רופא שיניים ושיננית.

  • הימנעו מלעיסת מזונות קשים – לעיסת מזונות קשים כגון קרח עלולה לגרום לשבירת שן ולנזק לתעלות השורש.

אאוץ'! האם אתם חשים רגישות בשיניים לאחר טיפול שורש?

סובלים מרגישות בשיניים? נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו המיועדות לשיניים רגישות.